Gözenek Nedir

Hayatın tadını muhteşem pürüzsüzlükte bir cilt ile çıkarmak isterken kimi zaman kendini aynada genişleyen gözeneklerine bakarken bulabilirsin. Merak etme! Yalnız değilsin! Çünkü birçok kadın kontrolsüzce büyüyen gözeneklerin yarattığı can sıkıcı görüntüyle savaşıyor. Doğru ürünleri kullanan ve cildine özen gösteren kadınlar kısa sürede gözeneklerin sebep olduğu pütürlü cilt görünümünden kurtuluyor. Eğer sen de yumuşacık ve kusursuz bir cilde sahip olmak istiyorsan senin için hazırladığımız bu rehberi incelemeni tavsiye ederiz!

Gözenek Nedir?

Gözenek, cilt üzerindeki minik hava boşlukları ve kanallardır. Yani aslında gözenekler cildin doğal yapısına dahildir. Bu minik kanallar sayesinde cilt hem hava alır hem de beslenir. Bu minik kanal ve keseciklerin zaman içerisinde genişlemesi ve içerisine dolan kir, ölü deri ve toz parçacıkları sebebiyle akneye dönüşmesiyle ise gözenek problemi ortaya çıkıyor.

Gözeneklerin normalde gözle görülmeyecek boyutta olması gerekirken gözenekli cilt tipi olarak tanımladığımız cilt yapısında ise gözenekler dikkat çeken bir genişlikte oluyor. Gün içerisinde bu boşluklara dolan sebum ise ciltte bir parlama problemi yaratabiliyor.

Gözenek Neden Olur?

Her cildin aslında gözenekli bir yapıya sahip olduğunu söylemiştik. Fakat gözenekleri bir “probleme” dönüştüren faktörleri ise şu şekilde sıralayabiliriz:

Zaman içerisinde genişleyen gözeneklerin altında ilk olarak genetik nedenler yatıyor. Bazı kişilerin cildi yağlanmaya daha eğilimli oluyor ve bu durum gözeneklerin genişlemesine yol açıyor.
Güneşin zararlı ışınlarının da can sıkıcı gözenek görüntüsü üzerinde etkisi bulunuyor. UV ışınları cildin yapısına zarar veriyor ve cilt tabakasının daha kalın ve sert bir hal almasına neden oluyor. Bu durumda da cilt geriliyor ve gözenekler belirginleşiyor.
Artan ve genişleyen gözenekler yaşlanma belirtisi olarak da karşımıza çıkıyor. Zamanla cildin yapı taşlarından olan hyaluronik asit seviyesi azalarak cildin elastik yapısının bozulmasına neden oluyor. Bu durumda cilt, gözenekleri kapatacak kadar esneyemiyor.
Yetersiz cilt bakımı da gözeneklerin genişlemesinin en büyük sebeplerinden biri. Çünkü ne yaparsak yapalım cildimiz gün içerisinde mutlaka yağ üretiyor. Sebum olarak da isimlendirilen ve aslında cilt için faydalı olan bu doğal yağın fazlası gözeneklerin genişlemesine yol açıyor. Düzenli olarak temizlenmezse genişlemesine sebep olduğu gözeneklerin içerisine cilt üzerinde biriken kir ve tozlarla beraber dolarak sivilce ve siyah nokta oluşumuna neden oluyor.
{ "@context": "https://schema.org/", "@type": "WebPage", "speakable": { "@type": "SpeakableSpecification", "cssSelector": ["speakable-content"] }, "url": "https://www.lorealparis.com.tr/gozenek-nedir" }

Gözenek Sıkılaştırmak İçin Neler Yapılabilir?

Genişleyen gözenek görüntüsünden ve gün boyunca seni rahatsız eden parlaklıktan kurtulmak için yapman gerekenler şöyle sıralanabilir:

1. Cildini Mutlaka Düzenli Olarak Temizlemelisin!

Her gün sabah ve akşam olmak üzere iki defa cildine bakım uygulamalısın:

Bu noktada önce makyaj temizleyici ile makyajını temizlemen gerekiyor.
Ardından bir yüz temizleme jeli ve tonik ile cildini sebum ve makyaj artıklarından tamamen arındırmalısın.
Son aşamada uygun bir cilt serumu ve nemlendirici ile günlük bakım ritüelini tamamlayabilirsin.
Tabii burada her zaman cilt tipine uygun, gözenek problemine çözüm getiren ürünler kullanmalısın. En iyi gözenek sıkılaştırıcı formüllerin neler olduğunu merak ediyorsan yazımızın devamındaki ürün önerilerini inceleyebilirsin.

 2. Cildini Güneşin Yıpratıcı Etkilerinden Korumalısın

Evden dışarıya çıkmadan önce mutlaka yüzüne güneş koruyucu krem sürmelisin. Bunu güneşin bulutların arasına saklandığı soğuk kış günlerinde bile yapman gerekiyor. Çünkü ancak bu şekilde güneşin cildinin yapısına zarar vermesini önleyebilirsin.

3. Peeling ile Gözenekleri Derinlemesine Temizlemelisin

Yüzüne düzenli olarak peeling yaparsan hem gözeneklerin içine sivilce oluşumuna sebep olacak artıkların birikmesini engellersin hem de cildin çok daha pürüzsüz bir form kazanır. Bu nedenle haftada en az bir defa peeling maskesi uygulamanda fayda var. Ayrıca günlük bakım için de peeling etkisi olan ürünler tercih edebilirsin.

L'Oréal Paris’in Gözenek Küçültücü Mucizevi Ürünleri

Kendinden emin kadınların duruşunu güçlendiren L'Oréal Paris, sana gözenek sorunuyla savaşta zafer kazandıran inanılmaz ürünler sunuyor!

L'Oréal Paris Saf Kil Temizleme Jeli Peeling, gözeneklerin içini kusursuz bir şekilde temizleyen peeling işleminin etkisini günlük hayata taşıyor. Üç farklı saf kilin kırmızı yosun özleri ile buluştuğu bu tonik tıkalı gözenekleri açma ve cildi sıkılaştırma konusunda tam bir uzman!
Günlük bakım ritüellerinde gözenek sıkılaştırıcı krem olarak L'Oréal Paris 3 Etkili Günlük Bakım Kremi Normal ve Karma Ciltler’i tercih edebilirsin. Gliserin içeriği ile yağlı his bırakmadan cildi nemlendiren bu krem E vitamini, B5 vitamini ve seramid molekülleri ile cildin yapısını da destekler. Üstelik formülündeki UV koruma faktörü güneşin cildine verdiği zararı en aza indirir.
L'Oréal Paris Saf Kil Siyah Nokta Karşıtı Maske, kullanan herkesi kendine hayran bırakan bir ürün. Bu gözenek sıkılaştırıcı maske, kremsi formu sayesinde ciltte çok rahat bir şekilde dağılır. Mavi alg ve 3 saf kil içeren formülü cildi kurutmadan siyah noktaların içinde biriken kir ve deri artıklarını temizler. Sana da arınan ve gözenek görüntüsü en aza inen cildinin keyfini sürmek kalır!
L'Oréal Paris Saf Kil Peeling Maskesi, saf kilin cildi arındıran yapısına kırmızı yosun özlerini işleyen bir ürün. Bu muhteşem formülü sayesinde hem gözenekleri temizliyor hem de cildi pürüzsüzleştiriyor. Sen de haftada 2 defa düzenli olarak bu maskeyi uyguladığında cildindeki değişimi kendi gözlerinle görebilirsin!

Gözenekli Bir Cilde Sahip Olanların Makyaj Yaparken Dikkat Etmesi Gerekenler

Düzenli cilt bakımı ile cildinin doğal görünümünü mükemmelleştirebilirsin. Fakat eğer çabuk yağlanan, gözenekli bir cilt yapısına sahipsen ve doğru adımları izlemezsen makyajın seni yarı yolda bırakabilir. Kontrolsüzce parlayan ve kalitesini kısa sürede kaybeden bir makyaj görünümünden kaçınmak için dikkat etmen gerekenleri şöyle özetleyebiliriz:

Mutlaka ama mutlaka makyaj bazı kullanmalısın. Ve bu noktada tercihini gözenek sıkılaştırma etkisi olan bir üründen yana yapmalısın. Bahsettiğimiz bu etkiyi L'Oréal Paris Infaillible Matlaştırıcı Makyaj Bazı ile elde edebilirsin. Mükemmel bir duruş için cilt üzerinde biriken fazla yağı emerek sana pürüzsüz bir zemin hazırlayan bu baz ile gün boyu kendini muhteşem hissedeceksin!

 


Mat bitişli bir fondöten kullanmalısın. Islak bitişli ürünler parlamaya meyilli cildinde kontrol edemediğin ve hoşlanmadığın yansımalara neden olabilir. Bu noktada pudralı yapısı ile kusursuz matlık vadeden L'Oréal Paris Infaillible 24H Matte Cover Yüksek Kapatıcı Fondöten renkleri arasından seçim yapabilirsin.

 


Ten makyajının son adımında pudra ile cildinde mat bir dokunuş yapmalısın. Böylece elde ettiğin pürüzsüz mat ten gün boyunca, kalitesinden ödün vermeden seninle kalır. Sen de mat formülü ve kadifemsi dokusuyla ön plana çıkan L'Oréal Paris True Match Pudra ile cildini pürüzsüzleştirebilirsin. Tüm bu ürünlerin cildinde nasıl duracağını görmek istersen de Sanal Dene uygulamasını kullanabilirsin.
L'Oréal Paris sana yaşamın her dakikasında özgün stilini kusursuz bir şekilde yansıtma imkanı tanıyan, muhteşem formüller sunuyor! Sen de kendine uygun ürünleri seçerek güzelliğine güzellik katabilirsin!
{ "@context": "https://schema.org/", "@type": "WebPage", "speakable": { "@type": "SpeakableSpecification", "cssSelector": ["speakable-content"] }, "url": "https://www.lorealparis.com.tr/gozenek-nedir" }
{ "@context": "http://schema.org", "@type": "Thing", "subjectOf": { "@type": "ItemList", "itemListElement": [ ] } }
{ "@context": "http://schema.org", "@type": "BreadcrumbList", "itemListElement": [ { "@type":"ListItem", "position": 1, "item": { "@id": "/", "name": "Ana Sayfa" } } , { "@type":"ListItem", "position": 2, "item": { "@id": "https://www.lorealparis.com.tr/trend-ve-ipuclar", "name": "Trend ve ipuçları" } } , { "@type":"ListItem", "position": 3, "item": { "@id": "https://www.lorealparis.com.tr/gozenek-nedir", "name": "Gozenek Nedir" } } ] }