Retinol

Kullandığımız her ürün hakkında daha fazla bilgiye sahip olduğumuz bu dönemde, hepimiz cilt bakım ürünlerinin içerisindeki bileşenleri yakından tanıyarak etkilerinden emin olmak istiyoruz. Bu sayede cilt tipimize ve ihtiyacına en uygun ürünü rahat bir şekilde belirleyebiliyoruz.

Çoğunlukla yoğun cilt bakımı uygulayan cilt serumları içerisinde bulunan retinol de son zamanlarda fazlasıyla ön plana çıkan ve herkesin yakından tanıması gereken bir bileşen!

Retinol Nedir?

Retinol, A vitamininin bir türevi, Retinoid grubuna dahil bir bileşendir. Bu grubun cilt için önemi ise hücrelerin yenilenmesinde büyük bir rol oynayan kolajenin üretimini artıyor olması. Dolayısıyla retinol, herhangi bir sebeple hasar gören hücrelerin yenilenmesini sağlayarak cildin yapısına destek oluyor.

Retinol Ne İşe Yarar?

Neredeyse her cilt sorunu ile savaşta aktif bir şekilde rol oynayan retinol;

Cildin sıkılaşması,
Gözeneklerin küçülmesi,
Cilt tonunun eşitlenmesi,
Hiperpigmentasyonun kontrol altına alınarak koyu lekelerin ortadan kaldırılması,
Akne sorununa çözüm getirmesi ile biliniyor.

 

Bunun dışında çok güçlü bir antioksidan olan retinol, cildin yaşlanma belirtilerini ciddi seviyede azaltıyor.

Retinolün en önemli özelliklerinden biri de cilt üzerindeki tüm bu iyileştirici etkileri hücre seviyesinde yapıyor olması. Yani sorunu temelden çözüyor diyebiliriz. Şöyle ki:

Cilde uygulanan retinol, cilt enzimleri ile reaksiyona girerek hücre yenilenmesini destekleyen retinoik aside dönüşüyor. Bu asit sayesinde hücre düzeyinde yaşlanma yavaşlıyor ve cilt görünümü gençleşmeye başlıyor. Yapılan birçok araştırma retinoik asidin hücreleri molekül seviyesinde etkilediği ve kolajen üretimini hızlı bir şekilde artırarak kırışıklık görüntüsünü en aza indirdiğini doğruluyor.
Aynı durum cildi hücre düzeyinde etkileyen serbest radikallerin ciltte yarattığı etkilerin iyileşmesi aşamasında da geçerli. Retinol, bu hasarlı hücrelerin yenilenmesini sağladığı için ciltte oluşan leke ve akne gibi sorunları tedavi edebiliyor.

Cilt Bakımında Retinol Nasıl Kullanılır?

Cilt bakımında retinol kullanımına geçmeden önce önemli bir noktadan bahsedelim: Retinolün A vitaminin bir türevi olduğunu söylemiştik. Yani bu bileşen gıda yoluyla da alınabiliyor. Domates, havuç, greyfurt, mango, kabak ve brokoli gibi A vitamini açısından zengin besinleri düzenli olarak tüketmek de cilt sağlığını korumak için önemli. Ama etkili bakım için retinolü günlük cilt bakımı ritüellerine dahil etmek gerekiyor. Bu noktada yapılabilecekler ise şöyle:

Retinol, krem formülleri içerisinde sık sık karşımıza çıkıyor. Farklı bileşenlerle harmanlanarak cilde kapsamlı bir bakım yapan retinol içerikli kremler; bir yandan cildin aşırı derecede sebum üretmesini önleyerek yağ-nem dengesini sağlıyor, diğer yandan da yaşlanma belirtileri ile savaşıyor. Sen de cildini retinol ile canlandırmak ve genç görünmesini sağlamak için L'Oréal Paris Revitalift Klasik serisi içerisinde yer alan kremlerden kendine ve ihtiyaçlarına uygun olanları kullanabilirsin. 4 hafta sonunda gün geçtikçe cildi sıkılaştırarak güzelleştiren bu serinin etkisini çok net bir şekilde görebilirsin.
Kreme göre çok daha yoğun bakım uygulayan retinol serumlar, yaşlanma karşıtı bakıma gerçekten bambaşka bir boyut kazandırıyor. Bu nedenle retinol serum konusunu çok daha kapsamlı bir şekilde incelemek istiyoruz.
{ "@context": "https://schema.org/", "@type": "WebPage", "speakable": { "@type": "SpeakableSpecification", "cssSelector": ["speakable-content"] }, "url": "https://www.lorealparis.com.tr/retinol" }

Retinol Serum Nedir, Nasıl Kullanılır?

Retinol serum, bu bileşenin en saf hali olarak tanımlanabilir. Tıpkı krem gibi yapısında bir miktar retinol bulunan farklı cilt serumları da bulunuyor; fakat biz daha çok saf retinolden bahsedeceğiz.

Birçok faydalı asit gibi retinol de saf haliyle cilde uygulanabiliyor. Özellikle gece kullanılan retinol serum cildin dinlenme halinde olduğu ve hücre yenilenmesinin gerçekleştiği uyku saatlerinde cilde kapsamlı bir bakım uyguluyor ve iyileştirici gücünü hızlı bir şekilde ortaya çıkarıyor.

L'Oréal Paris sana cildini güçlendirerek daha genç gösterecek harika bir ürün sunuyor! Dermatologların onayladığı L'Oréal Paris Revitalift Lazer Saf Retinol Gece Serumu, derin kırışıklıklara bile etki ederek dinç ve pürüzsüz bir cilde sahip olmanı sağlıyor. Kullanım şekli ise şöyle:

Saf retinolü ilk hafta 2 gece, ikinci hafta her kullanım sonrasında bir gece ara vererek, üçüncü haftadan sonra da cildinin toleransına göre geceleri yatmadan önce kullanabilirsin. Cildinde retinole karşı bir hassasiyet yoksa 3. haftadan sonra her gece uygulama yapabilirsin.
Seçtiğin kullanım programında izlemen gereken adımlar ise şu şekilde: Gece yatmadan önce temizlediğin kuru cildine L'Oréal Paris Revitalift Lazer Saf Retinol Gece Serumu’nu uygula. Sonrasında nemlendirici ile devam ederek bakımını tamamlayabilirsin. Ertesi gün cildine güneş koruyucu bakım uygulamayı ihmal etme.

Sen uyurken L'Oréal Paris’in muhteşem retinol serumunun cildinde yaratacağı etkileri aşağıda bulabilirsin.

L'Oréal Paris Retinol Serum Ne İşe Yarar?

L'Oréal Paris Revitalift Lazer Saf Retinol Gece Serumu;

Cildini anında yoğun şekilde nemlendirir.Ciltte bıraktığı yumuşaklık hissini ürünü uyguladığın ilk anda hissedebilirsin.
Yüksek konsantre saf retinol içeren formülü 1 ay içerisinde parlak ve çok daha genç görünen bir cilde sahip olmanı sağlar. Bu süreçte cilt dokusu yenilenir ve ciltteki hasarlar iyileşmeye başlar.
Düzenli kullanımda 4 ay içerisinde ciltteki kırışık görünümünü en aza indirir. Derin kırışıklıklara bile etki eden formülü ile olduğundan daha genç görünmeni sağlar ve cildin yapısını güçlendirir.

Retinol Kullanırken Nelere Dikkat Edilmesi Gerekenler Neler?

Güçlü bir asit olan retinolü kullanırken dikkat etmek gereken bazı önemli noktalar var:

Her şeyden önce, cildin retinole alışmasının biraz zaman alacağını bilmelisin. Bu sebeple serum gibi yüksek konsantrasyonlu ürünlerin kademe kademe kullanılması gerekiyor. Bu süreçte yapman gereken, cildini gözlemlemek; cildinin retinole verdiği tepkiyi ölçmek ve kullanım sıklığına bu sonuçlara bakarak karar vermek.
Retinol kullanımı başladığında ciltte kuruluk, hassasiyet artışı, hafif soyulma görülebilir. Bu durum genelde 4-6 hafta içerisinde geçer. Ama etkiler şiddetleniyorsa ve tahriş yoğun bir hal aldıysa retinol kullanmayı bırakmak gerekir.
Kuru ve hassas ciltlerde retinol kullanımı öncesinde küçük bir test yapmakta fayda var. Çünkü hassas ciltlerde bu tür güçlü asitler irritasyona neden olabiliyor.
Retinol güneş ile reaksiyona giren bir bileşen olduğu için gündüz kullanımı önerilmiyor. Hatta retinol kullanılan süreçte güneş kremi sürmeyi ihmal etmemek gerekiyor.
Retinol AHA ve BHA ile de etkileşime girdiği için bu asitlerin yer aldığı ürünler ya da asitlerin kendileriyle beraber kullanılmaması gerekiyor.

Ne Zaman Retinol Kullanmaya Başlamak Gerekir?

Retinolün birçok diğer yaşlanma karşıtı ürün gibi 30’lu yaşlarda kullanılmaya başlanması öneriliyor. Fakat yaşlanma belirtileri bazı kişilerde daha erken ortaya çıkabiliyor. Genetik ve çevresel faktörler sebebiyle 30’lu yaşlardan önce de ciltte kırışıklık görüntüsü belirgin bir şekilde artmaya başlayabilir. Böyle bir durumda retinol kullanım yaşı da öne çekilebilir. Fakat ideal zaman 20’li yaşların sonu, 30’lu yaşların başı diyebiliriz.

Retinol İle İlgili Doğru Bilinen Bir Yanlış

Retinolün cildi incelttiğine dair yanlış bir düşünce var. Bazı ciltlerde ilk retinol kullanımı sonrasında oluşan hafif soyulmalar sebebiyle çoğu kişi cildinin inceldiğini ve bu nedenle soyulmaya başladığını düşünüyor. Oysaki retinol kolajen üretimini desteklediği için epidermal kalınlığı geliştirerek cildi ideal kalınlığına ulaştırıyor. Bu sayede de ilerleyen yaşla beraber gelen cilt incelmesi sorunu ortadan kalkmış oluyor ve cilt daha esnek ve dayanıklı bir yapıya bürünüyor.

{ "@context": "https://schema.org/", "@type": "WebPage", "speakable": { "@type": "SpeakableSpecification", "cssSelector": ["speakable-content"] }, "url": "https://www.lorealparis.com.tr/retinol" }
{ "@context": "http://schema.org", "@type": "Thing", "subjectOf": { "@type": "ItemList", "itemListElement": [ ] } }
{ "@context": "http://schema.org", "@type": "BreadcrumbList", "itemListElement": [ { "@type":"ListItem", "position": 1, "item": { "@id": "/", "name": "Ana Sayfa" } } , { "@type":"ListItem", "position": 2, "item": { "@id": "https://www.lorealparis.com.tr/trend-ve-ipuclar", "name": "Trend ve ipuçları" } } , { "@type":"ListItem", "position": 3, "item": { "@id": "https://www.lorealparis.com.tr/retinol", "name": "Retinol" } } ] }