Kontür Nedir? Yüz ve Kaş Kontürü Nasıl Yapılır?

Makyaj yalnızca cildi pürüzsüzleştiren bir ritüel değil. Doğru teknikleri uyguladığında makyaj ile yüzünün şeklini ve duruşunu da tamamen değiştirebilirsin. Örneğin, keşke elmacık kemiklerim daha çıkık olsaydı diye düşünüyorsan yalnızca birkaç fırça darbesi ile bu hayaline ulaşabilirsin. Kontür mucizesi olarak da tanımlayabileceğimiz bu uygulama ile yüzüne dilediğin şekli verebilirsin. Burada önemli olan ne istediğini bilmen ve kusursuz duruş için ihtiyacın olan ürünleri belirlemen. Sonrasında senin için hazırladığımız bu yazıda yer alan adımları takip ederek yüz hatlarını yeniden biçimlendirebilirsin!

Kontür Nedir?

Kontür; şekillendirme, boyutlandırma olarak tanımlanabilir. Güzellik ve makyaj konusunda kontür tabiri iki farklı şekilde kullanılır. Bunlardan biri kontür makyajı, diğeri ise kaş kontürü. Şimdi bu iki ekolü sırasıyla açıklayalım ve uygulama adımlarına bakalım.

Kontür Makyajı Nedir?

Kontür makyajı, yüzünü yeniden boyutlandırmanı sağlayan bir uygulama. Gölgelendirme ve ön plana çıkarma adımları ile yüz hatlarını hayallerindeki forma ulaştırmanı sağlayan kontür makyajının temel prensipleri ise şöyle:

 • Kontür makyajına başlamadan yüzünün hangi bölgelerini ön plana çıkarmak istediğine karar vermelisin.
 • Sonrasında vurgu yapmak istediğin noktalara daha parlak ve açık tonlardaki ürünleri uygulayarak spotları bu bölgelere çekmelisin.
 • Gölgede kalmasını istediğin alanlara ise koyu tonlu makyaj malzemeleri sürerek o kısımların dikkat çekmesini önlemelisin.
 • Daha açıklayıcı olmak için şöyle örnekleyelim: Diyelim ki elmacık kemiklerini daha çıkık göstermek istiyorsun. O zaman elmacık kemiklerinin tam üzerine aydınlık veren bir ürün sürerek bu kemik çıkıntısını vurgulaman gerekiyor. Elmacık kemiklerinin yanaklarla birleştiği kısmı ise gölgelendirme yaparak derinleştirmen lazım.

Kontür Makyajı İçin İhtiyacın Olan Malzemeler

Kontür makyajının mantığını anladıktan sonra uygulama yapmak gayet basit. Ama öncelikle ihtiyacın olan malzemelerden bahsedelim.

Kontür makyajı için iki farklı tonda ürün kullanmalısın. Biri, gölgelendirmek istediğin bölgelere süreceğin ürün. Bu ürün cildinin doğal renginden birkaç ton koyu olmalı. Diğeri de ten renginden birkaç ton açık olmalı ki tende aydınlık bir duruş elde edebilesin.

Ürün olarak kontür uygulamasında ne kullanacağım diye düşünebilirsin. Kontür için kapatıcı, bronzer ve aydınlatıcı kullanabilirsin. Bu noktada sana yardımcı olacak mükemmel ürün önerilerimiz ise şöyle:

 • L'Oréal Paris Wake Up & Glow La Vie En Glow Cold Glow Aydınlatıcı; içerisinde 4 farklı ton bulunan, harika bir palet. Yumuşacık dokusu ile teni okşayan ve sıcak ve soğuk tonları bir araya getirerek sana dilediğin makyajı uygulama imkanı sunanbu paletle yüzünü çok kolay bir şekilde boyutlandırabilirsin.
 • Enerjisini yükselterek ön plana çıkarmak istediğin noktalarda teni ısıtan bir ürün kullanmak istersen L'Oréal ParisWake Up & Glow Back To Bronze bronzerı tercih edebilirsin. Aydınlık pigmentler içeren yapısı ile tene muazzam bir aura katan bu ürünle kontür makyajına egzotik bir dokunuş yapabilirsin.
 • 9 farklı renk tonu ile yüzünü boyutlandırma aşamasında sana yardımcı olmaya hazır, kalıcı bir ürün arıyorsan L'Oréal Paris Infaillible Tüm Yüze Uygulanabilir Kapatıcı tam sana göre! Yüksek kapatıcılık sunan 24 saat kalıcı formülü sayesinde dilediğin yüz şeklinin gün boyu seninle olmasını sağlayan bu ürünü çok seveceksin!

Yüze Kontür Nasıl Yapılır?

Gelelim yüz hatlarını nasıl yeniden yorumlayabileceğine!

 • Kontür ten makyajının aşamalarından biri. Ama kusursuz boyutlandırma için önce pürüzsüz bir cilde sahip olmalısın. Makyaj bazı, fondöten ve kapatıcı ile kontür için mükemmel bir zemin oluşturmalısın.
 • Ardından yüzüne vermek istediğin şekil doğrultusunda uygulama yapmaya başlayabilirsin. Öncelikle gölgelendirmek istediğin noktalara koyu renkli kontür malzemesini sürmelisin. Sonrasında gözleri üzerine toplamak istediğin bölgelere aydınlık bir bitiş yapmalısın. Bu noktada kontür malzemesini cildine çok iyi bir şekilde dağıttığından emin olmalısın. Böylece hatlar arasında yumuşak ve natürel bir geçiş elde edebilirsin.
 • Yüz kemiklerini ön plana çıkarmak istiyorsan, elmacık kemiklerinin hemen altına ve çene çizgine koyu tonla kontür yaparak buraları derinleştirmelisin.Kemiklerin üst kısımlarına ise ışığı karşılamaları için aydınlatıcı ürünler sürmelisin.
 • Kontür ile burnunu daha küçük, ince ve kalkık gösterebilirsin. Burun kanatlarının yüzle birleşen kısmına koyu, yüksek bölgelere ise açık tonla kontür yapman gerekiyor. Daha kalkık bir burun için ise burun ucunun en alt bölgesine koyu bir ürün sür. Uç kısma doğru ilerlerken rengi iyice aç ve en uca aydınlatıcı uygula.
 • Dudak köşelerine koyu tonla kontür yaptıktan sonra dudağın tam orta kısmını aydınlatarak daha dolgun dudaklar görüntüsü elde edebilirsin.

Kaş Kontürü Nedir?

Kaş kontürü, kaşın şekli olarak da tanımlanabilir. Kusursuz bir kaş kontürü elde etmek için önce kaşların düzgünce alınması gerekir. Sonrasında da arada kalan boşluklar doldurulur. Böylece karşıdan bakıldığında mükemmel görünen bir kaş kontürüne kavuşmuş olursun.

Kaş Kontürü Nasıl Yapılır?

Kaş kontürü kıl tekniği olarak da isimlendirilen microblading uygulaması ile oluşturulabilir. Bunun yanında doğru şekillendirme adımlarını izleyen ve kaş makyaj ürünleri kullanan herkes kaş kontürünü kusursuz bir şekilde oluşturabilir. Şöyle ki:

 • Öncelikle kendine en çok yakışan kaş modeline karar vermelisin. Gür kaşlarını kalkık ve kavisli bir modelle ön plana çıkarabilirsin. Eğer kaşların seyrekse düz kaş modellerini tercih edebilirsin. Kendiliğinden şekilli kaşlara sahipsen yalnızca dağınık görünen tüyleri alarak doğal görünümüylü büyüleyen kaşlarının tadını çıkarabilirsin!
 • Verdiğin karar doğrultusunda kaşlarını aldıktan sonra aynada duruşunu kontrol etmelisin. Eğer gözden kaçan tüyler varsa onları birkaç cımbız darbesi ile temizleyebilirsin.
 • Sonrasında yüzünü ılık su ile yıkayarak kaş köklerini rahatlatmalısın. Ayrıca böylece etrafa düşen minik tüylerden de kurtulmuş olursun ve kaş şeklin tam anlamıyla ortaya çıkar.
 • Alınan kaşlarının yoğunluğuna bakarak ne istediğine kadar vermelisin. Burada kaşlarının seyrekliği, aradaki boşluklar ve kaşlarının çabuk düşüp düşmediği büyük önem taşıyor. Bu parametrelere bakarak kaşlarının ne kadar dolgun durmasınıve gün boyu nasıl bir tarz yansıtmasını istediğine karar vermelisin.

Buraya kadar olan adımları tamamladıysan artık kaş ürünleri ile kontürü belirginleştirmeye başlayabilirsin.

 • Seyrek kaşlarını çok daha gür göstermek için L'Oréal Paris Brow Artist Micro Tattoo Kaş Kalemi’ni kullanabilirsin. 2 farklı tonu bulunan bu ürün tüm kaşlara mükemmel bir şekilde uyum sağlar. Microblading uygulamasından ilham alınarak tasarlanan özel ucu, en doğal kaş kılı görünümüne kavuşmana yardımcı olur. 24 saat etkili formülü ile her an dolgun kaşlar sunan bu ürünü hafifçe eğik tutarak kaşlarına uygulayabilirsin. Tüm boşlukları bu kalem ile kısa bir süre içerisinde doldurabilirsin.
 • Kaşlarının aralarında hafif boşluklar varsa bir kaş maskarası ile kısa sürede en mükemmel kontürü elde edebilirsin. Bu adımda tek seferde dolgun kaş duruşu vadeden L'Oréal Paris Brow Artist Unbelievabrow Profesyonel Kaş Jeli’ni tercih edebilirsin. 2 güne kadar kalıcı ve suya dayanıklı formülü ile ön plana çıkan bu ürün ile yaşamın her anında duruşundan asla ödün vermeyen kaşlara sahip olabilirsin.
 • Kaş makyajını bitirdikten sonra kaşların düşmesini önlemek için şeffaf bir sabitleyici kullanmalısın. Ayrıca bu tarz ürünleri zaten dolgun olan kaşlarına hızlıca şekil vermek ve her zaman kalkık ve bakımlı kaşlara sahip olmak için de tercih edebilirsin. Maskara şeklinde şeffaf sabitleyici jel ile kaşlarının düşerek yüzüne yorgun ve solgun bir hava katmasını önleyebilirsin. Bu muhteşem etkiyi hayatına taşımak için L'Oréal Paris Brow Artist PlumpSet Şeffaf Kaş Sabitleyici Maskara’yı kullanabilirsin.

Nasıl görünmek istediğine karar verdikten sonra istediğini elde etme yolunda ihtiyaç duyduğun her şeyi L'Oréal Paris koleksiyonlarında bulabilirsin! Seçtiğin ürünlerin teninde ve kaşlarında nasıl duracağını görmek için Sanal Dene uygulamasını kullanabilirsin.

{ "@context": "https://schema.org/", "@type": "WebPage", "speakable": { "@type": "SpeakableSpecification", "cssSelector": ["speakable-content"] }, "url": "https://www.lorealparis.com.tr/kontur-nedir" }
0
 
{ "@context": "https://schema.org/", "@type": "WebPage", "speakable": { "@type": "SpeakableSpecification", "cssSelector": ["speakable-content"] }, "url": "https://www.lorealparis.com.tr/kontur-nedir" }
{ "@context": "http://schema.org", "@type": "Thing", "subjectOf": { "@type": "ItemList", "itemListElement": [ ] } }
{ "@context": "http://schema.org", "@type": "BreadcrumbList", "itemListElement": [ { "@type":"ListItem", "position": 1, "item": { "@id": "/", "name": "Ana Sayfa" } } , { "@type":"ListItem", "position": 2, "item": { "@id": "https://www.lorealparis.com.tr/trend-ve-ipuclar", "name": "Trend ve ipuçları" } } , { "@type":"ListItem", "position": 3, "item": { "@id": "https://www.lorealparis.com.tr/kontur-nedir", "name": "kontur-nedir" } } ] }