Kapatıcı Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Kapatıcı, minik bir ürünün cildin duruşu üzerinde ne kadar büyük bir etkisi olabileceğini kanıtlayan bir ten makyaj malzemesi. Doğru bir tercihle her an cildini tazeleyebilir, istediğin renklere kavuşmanı sağlayabilir ve kusursuz bir ten duruşuna sahip yapabilir.

Tabii kapatıcıdan en üst düzey verimi alabilmek için hem bu ürün ailesini hem de kendi cilt tipini çok iyi tanıman lazım. Ancak bu sayede yüzün pürüzsüz ve aydınlık haline kavuşmasını sağlayan ve bu yönüyle hepimizin kalbini çalan kapatıcıların makyajına kattığı farkı hissedebilirsin. Bu aşamada ihtiyaç duyduğun ipuçlarını ve makyajında fark yaratacak en iyi göz altı kapatıcısı önerilerini senin için hazırladığımız bu yazıda bulabilirsin!

Kapatıcı / Concealer Nedir?

Kapatıcı, İngilizce adı ile concealer, cilt üzerindeki can sıkıcı izleri ve deformasyonları gizlemek için kullanılan bir makyaj ürünü. Bölgesel olarak uygulanan kapatıcılar diğer ten makyaj ürünlerine göre daha yoğun renk pigmentleri içerdikleri için inatçı cilt lekelerinde ve renk farklılıklarında daha üstün başarı gösteriyor. Genellikle likit yapıda olan kapatıcılar bazen stick ya da krem formda da karşımıza çıkabiliyor. Likit kapatıcılar kendi minik fırça uçları sayesinde rahatlıkla uygulanıyor.

Kapatıcı Ne İçin Kullanılır?

Kapatıcı en çok göz altına uygulanır. Göz altındaki yorgunluk izleri, koyu halkalar, ince çizgiler kapatıcı ile mükemmel bir şekilde örtülebilir. Ama bu harika ürün aslında tenin diğer bölgelerinde de kusursuz bir ten uyumu yakalamana yardımcı olur. Cildindeki tüm renk farklılıklarını kapatmak için concealer kullanabilirsin.

 • Kapatıcı ile göz altları çok daha canlı ve aydınlık bir duruşa kavuşur.
 • Sivilce ve eskiden kalan sivilce izleri kapatıcı ile örtülebilir.
 • Yaşlanma belirtileri doğru bir concealer ile silinebilir.
 • Güneş lekeleri, yanık izleri tüm yüze yoğun bir şekilde fondöten uygulanmadan, kapatıcı sayesinde ortadan kaldırılabilir.
 • Kızarıklıklar ve renk dalgalanmaları kapatıcı sayesinde görünmez hale getirilebilir ve cilt tonu kısa sürede eşitlenebilir.
 • Farklı tonlardaki kapatıcılar kontür işlemi için de kullanılabilir.
 • Kapatıcı, makyaj hatalarını gizlemene de yardımcı olur.

Gördüğün gibi kapatıcının göz altlarına aydınlatmak dışında da birçok görevi var. Kapatıcı kullanarak noktasal leke ve izleri çok daha basit bir şekilde örtebiliyorsun. Böylece kat kat fondöten sürmene gerek kalmadan her noktada eşit tonda, pürüzsüz bir tene sahip olabiliyorsun.

Kapatıcı Nasıl Kullanılır?

Bir önceki bölümde kapatıcının farklı amaçlarla kullanılabileceğinden bahsettik. Şimdi her bir amaca uygun uygulama adımlarına bakalım.

Kapatıcı ile Göz Altları Nasıl Aydınlatılır?

Makyaj ile çok daha genç, dinç ve enerjik bir duruş elde etmek istiyorsan mutlaka göz altlarına concelar uygulamalısın.

 • Göz altında yoğun morluklar varsa ve yorgunluk izleri çok belirginse ilk olarak ten renginden bir ton koyu olan bir kapatıcı kullanman gerekiyor. Üründen birkaç damla göz altlarına sür ve parmak uçların ile nazikçe cildine kapatıcıyı yedir.
 • Bu adımla göz altı morluklarını tamamen kapattıktan sonra cilt tonundan 1-2 ton açık bir concealer al. Bununla göz altına ters bir üçgen çiz. Sonrasında ürünü tenine tampon hareketler yaparak yedir.
 • Eğer göz altında yoğun morluk görüntüsü yoksa direkt olarak açık renkli kapatıcı ile göz çevrene aydınlık bir duruş kazandırabilirsin.

Kapatıcı ile Cilt Lekeleri Nasıl Örtülür?

Fondöten uygulamana rağmen bir türlü kapanmayan, inatçı leke ve izleri örtmek için cilt tonundan birkaç ton koyu bir kapatıcı kullanabilirsin.

 • Kapatmak istediğin lekenin üzerinde birkaç damla kapatıcı uygula.
 • Sonrasında parmak uçların, nemli bir makyaj süngeri ya da temiz bir kapatıcı fırçası ile ürünü lekenin üzerinde güzelce dağıt.
 • Mükemmel pürüzsüzlüğe ulaşana kadar aynı işlemi tekrar edebilirsin.

Kapatıcı ile Kontür Nasıl Yapılır?

Kontür yapmak için biri ten renginden 2 ton açık diğer 2 ton koyu olmak üzere iki kapatıcıya ihtiyacın var.

 • Uygulamaya açık renkli ürünü kullanarak başlamalısın. Fondöten sonrasında göz altlarına, alın burun ve çenenin tam ortasına ve elmacık kemiklerine bu üründen biraz sür. Böylece bu bölgeler daha çok ön plana çıkacak.
 • Koyu renkli kapatıcıyı da gölgede bırakmak istediğin bölgelere uygulayabilirsin. Elmacık kemiklerinin altı, saç çizgisi ve burun kanatlarının yanları koyu renk kapatıcı ile gölgelendirmen gereken yerler.
 • Doğru bölgelere doğru renkleri uyguladıktan sonra nemli bir makyaj süngeri ile temiz bir fırça ile kapatıcıyı güzelce dağıtmalısın. Bu adım, boyutlandırmanın doğal durması için oldukça önemli. O nedenle ürünü cildine tamamen yedirdiğinden emin olmalısın.

Kapatıcı ile Makyaj Hataları Nasıl Düzeltilir?

Makyajının duruşunu bozan hataları örtmek için de cilt tonundan koyu renkte bir kapatıcıya ihtiyacın var. Bu ürünü yamuk giden eyeliner çizgisinin hatalı kısımlarını örtmek için kullanabilirsin. Aynı şekilde dudak çizginin dışına çıkan ruju da kapatıcı ile silebilirsin. Yapman gereken tek şey, ince uçlu bir makyaj fırçasına biraz kapatıcı alarak hatalı bölgelerin üzerine uygulamak. Sonrasında mükemmelliğin keyfini doyasıya sürebilirsin!

Kapatıcı Seçerken ve Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Makyajın minik ve güçlü kahramanından tam verim almak için dikkat etmen gerekenler var. Öncelikle kendine en uygun ürünü nasıl bulacağından bahsedelim:

 • Yağlı bir cilde sahipsen hafif pudralı ve mat bitişli bir kapatıcı tercih etmelisin.
 • Kuru cildine içerisinde nemlendirici bileşenler bulunan, ıslak bitişli bir kapatıcı uygulamalısın.
 • Bazı tenler izleri fazla belli eder. Eğer koyu halkaların ve lekelerin kendini çok belli ettiği bir tene sahipsen kapatıcılık oranı yüksek ürünleri tercih etmelisin.

Şimdi de uygulama sırasında, genel olarak nelere dikkat etmen gerektiğine bakalım.

 • Kapatıcıyı azar azar uygulamalısın. Ancak bu sayede yapaylıktan uzak, natürel bir duruş elde edebilirsin. Ayrıca gereğinden fazla ürün kullanırsan cildin bir yerden sonra kapatıcıyı kusabilir. Ten üzerinde pürüzler ve topaklanmalar görülebilir.
 • Kapatıcı uygulaması sonrasında ürünün tenle yakaladığı uyumu güçlendirmek ve concealerın çizgilere dolmasını önlemek için pudradan yardım alabilirsin.
 • Kapatıcıyı sivilce üzerine uygularken biraz dikkatli olmanda fayda var. Eğer fırça ucunu direkt olarak sivilcenin üzerine değdirirsen oradaki enfeksiyon fırça ucu ile tenin diğer noktalarına taşınabilir. Bu nedenle akne ve mantar gibi bulaşıcı cilt lekelerine ürünü dolaylı olarak sürmelisin. Bu noktada fırça ucu ile önce kapatıcıyı elinin üst kısmına aldıktan sonra parmak uçların ya da temiz bir makyaj fırçası ile leke üzerine uygulama yapabilirsin.

L'Oréal Paris’ten Cildini Pürüzsüzleştirecek En İyi Kapatıcı Önerileri

Sana her detayda mükemmellik vadeden L'Oréal Paris muhteşem kapatıcı formülleri ile de cildini kusursuz bir şekilde pürüzsüzleştiriyor!

 • Formülündeki C vitamini ile göz altlarına hayat veren L'Oréal Paris True Match Kapatıcı, 6 farklı ton seçeneği sayesinde tümcilt tonları ile enfes bir ahenk yakalıyor. Yorgunluk izlerini ve kusurları örterken göz alıcı ve aydınlık bir ten ile buluşmanı sağlayan bu ürün sana gün boyu genç ve dinç görünen bir cildin anahtarını sunuyor!
 • L'Oréal Paris Infaillible Tüm Yüze Uygulanabilir Kapatıcı, cilt üzerindeki tüm lekelere inanılmaz bir şekilde etki ediyor! 24 saat boyunca teninde kalan bu ürün yoğun kapatıcılık etkisi sayesinde minicik bir dokunuşla bile cildinde büyük bir fark yaratıyor. Sen de hafif yapısı ile teni asla ağırlaştırmayan ve kusursuzluğu konforla buluşturan bu ürünün 9 farklı renk tonu arasından kendine uygun olanı seçerek lekelere ve yorgunluk izlerine veda edebilirsin!

L'Oréal Paris ile her zaman aydınlık ve pürüzsüz bir cilde sahip olabilirsin! Almak istediğin ürünlerin cildinde nasıl duracağını merak ediyorsan Sanal Dene uygulamamızı kullanarak göz altına, kendine en uygun tonları çok rahat bir şekilde bulabilirsin!

{ "@context": "https://schema.org/", "@type": "WebPage", "speakable": { "@type": "SpeakableSpecification", "cssSelector": ["speakable-content"] }, "url": "https://www.lorealparis.com.tr/kapatici-nedir" }
0
 
{ "@context": "https://schema.org/", "@type": "WebPage", "speakable": { "@type": "SpeakableSpecification", "cssSelector": ["speakable-content"] }, "url": "https://www.lorealparis.com.tr/kapatici-nedir" }
{ "@context": "http://schema.org", "@type": "Thing", "subjectOf": { "@type": "ItemList", "itemListElement": [ ] } }
{ "@context": "http://schema.org", "@type": "BreadcrumbList", "itemListElement": [ { "@type":"ListItem", "position": 1, "item": { "@id": "/", "name": "Ana Sayfa" } } , { "@type":"ListItem", "position": 2, "item": { "@id": "https://www.lorealparis.com.tr/trend-ve-ipuclar", "name": "Trend ve ipuçları" } } , { "@type":"ListItem", "position": 3, "item": { "@id": "https://www.lorealparis.com.tr/kapatici-nedir", "name": "kapatici-nedir" } } ] }