Göz Altı Morlukları Neden Olur

Göz altı morluğu en yaygın göz çevresi problemlerinden biri olmakla birlikte yorgun görünüme sebep olur. Göz altı derisi, insan vücudundaki en hassas ve en ince cilt bölgelerinden biri olması sebebiyle özel olarak geliştirilmiş ürünler ile bakım yapılmalıdır. Doğru ve etkili ürünler ile göz çevresi bakım rutininizi oluşturarak göz altı morlukları dahil birçok göz çevresi problemi ile savaşabilirsiniz.

Göz Altı Morlukları Neden Olur?

Göz altı morluğu en yaygın göz çevresi problemlerinden biri olmakla birlikte yorgun görünüme sebep olur. Göz altı derisi, insan vücudundaki en hassas ve en ince cilt bölgelerinden biri olması sebebiyle özel olarak geliştirilmiş ürünler ile bakım yapılmalıdır. Doğru ve etkili ürünler ile göz çevresi bakım rutininizi oluşturarak göz altı morlukları dahil birçok göz çevresi problemi ile savaşabilirsiniz.

Göz Altı Morlukları Nedir?

Göz altı morluğu, alt göz çevresindeki derinin cildin diğer bölgelerine göre daha koyu renkte olmasıdır. Göz altı morluğu, yorgun görünüme neden olur. Ancak bu problemleri doğru ürünler ile azaltabilirsiniz. Cilt bakım rutinlerinde ve yaşam tarzında yapılacak değişiklikler ile göz altı morluklarını ve kırışıklık gibi diğer cilt sorunlarını kontrol altına alabilirsiniz.

Göz Altı Morlukları Neden Olur?

Göz çevresi bakımı cilt bakımının çok önemli bir parçasıdır. Doğru ürünlerle oluşturulmuş bir cilt bakım rutini size etkili çözümler sunar. L’Oréal Paris Revitalift Filler Göz Serumu göz altı morlukları, şişkinlikler, ince çizgiler ve yorgun görünüm problemler ile savaşır. Göz çevresi problemleri ile savaşırken göz çevrenizi yoğun şekilde nemlendirir. Göz altı morluğunun altında yatan diğer sebepler ise şu şekildedir:

  • Uykusuzluk: Uykusuz kalmak cildin solgun görünmesine yol açar. Bu ise deri altındaki kan damarlarının belirginleşmesine ve koyu halka görünümünün artmasına neden olur. Düzenli uyku göz çevresindeki rahatsız edici halkaların minimuma inmesine yardımcı olur. 

  • Yaşlanma: Yaşlanma doğal bir süreç olup beraberinde sarkma, kırışıklık ve solgun cilt görünümü gibi sorunları getirir. Göz altlarında bulunan morluklar ve halkalar da daha görünür hale gelebilir. Zira yaşlandıkça cilt yapısı incelir. Cilt esnekliğini kaybeder ve kolajen kaybı oluşur. Yaşlanma izlerinden kurtulmak için cilt tipinize uygun göz altı serumu çeşitlerini kullanabilirsiniz.

  • Göz Yorgunluğu: Göz yorgunluğu, kısacası gözlerin yoğun kullanımdan dolayı yorulmasını ifade eder. Uzun süre telefona ya da bilgisayara bakmak, bir şeyler okumak ya da araç kullanmak göz yorgunluğuna sebep olur. Göz yorgunluğu göz çevresindeki cildin koyulaşmasına neden olabilir. Bu yüzden kişilerin yaşam tarzlarında veya alışkanlıklarında değişikliğe gitmesi önerilir.

  • Sigara ve Alkol Tüketimi:  Sigara ve alkol tüketimi de göz çevresinin koyu görünüm kazanmasına etki eden faktörler arasında bulunur. Alkol tüketiminin göz altındaki damarların genişlemesine neden olabileceği ifade edilirken sigara içmenin ise cildi kurutarak koyu halkaları oluşturabileceği ifade edilir.

  • Dehidrasyon: Dehidrasyon vücutta su ve elektrolitlerin kaybını ifade eden bir durum olup vücuttaki su dengesinin bozulmasına sebep olur. Vücudun aşırı derecede sıvı kaybetmesi ya da yeterli miktarda sıvı almamasından kaynaklanır. Dehidrasyon, göz altında oluşacak koyuluğun yaygın nedenleri arasında gösterilir. Göz altları matlaşır ve çökük bir görünüme bürünür.

  • Güneş: Aşırı güneşe maruz kalmak cildi olumsuz etkiler. Melanin pigmentinin koruyucu etkisi, uzun süre güneş ışınları altında durduğunuzda yetersiz kalır. Bunun sonucunda ise cildiniz hasar alır. Kuruluk, kırışıklık ve renk değişiklikleri gibi sorunlarla karşılaşırsınız. Özellikle göz çevrenizdeki deride koyulaşma görülebilir.

Göz Altı Morlukları Nasıl Geçer?

Göz çevresi serumu, gözlerinizin etrafındaki cilde özel bileşenlerle formüle edilir. %2.5 [Hyaluronik Asit + Kafein] içeren formülü ile Revitalift Filler Göz Serumu göz altı morlukları, şişkinlikler, ince çizgiler ve yorgun görünüm problemlerini azaltır. Parfüm içermeyen kafeinli göz serumu ile koyu halka görünümünü azaltırken kırışıklık görünümü ile savaşabilirsiniz. 

Soğuk pres uygulamak göz çevresindeki şişkinliği azaltmak ve koyu halka görünümünün belirginliğini azaltmak için kullanılan yöntemlerdendir. %2.5 [Hyaluronik Asit + Kafein] Göz Serumu, anında soğutucu etkisi bulunan paslanmaz 3 çelik bilyeden oluşan aplikatörü ile göz çevresine masaj yapar. Hassas cilt tipleri dahil tüm cilt tipleri ve cilt tonlarına uygundur. Ayrıca kontakt lens kullanıcılar için de uygundur.

Göz Altı Morluğu Tipine Göre Öneriler

Göz altı morluğunun altında birçok sebep yer alır. Bununla birlikte morlukların farklı tipleri bulunur.

  • P tipi göz altı morluğu fazla melaninden kaynaklanır ve göz altının tamamında görülür. Bu tip morluğu C vitamini gibi leke karşıtı ürünlerin iyi gelebileceği belirtilir. Ayrıca niasinamid içeren ürünler de kullanılabilir.

  • S tipinde ise göz altı çukurunun derin olmasından dolayı göz altı daha mor ve koyu görünür. Dolayısıyla göz altınız çukur olduğu için gölgeli görünür. Bu görünümün azalması için kolajen üretimini destekleyen ürünlerin kullanılması tavsiye edilir.

  • V tipi göz altı morluğunda ise kararma göz pınarlarında görülür. Nedenler arasında  uykusuzluk ve derinin incelmesi gösterilir. K vitamini ya da kafein içeren ürünlerin kullanılması önerilir.

Hyalüronik asit cildin genç kalmasında önemi rol oynayan bir bileşen olup kolajen üretimini tetikler. Hyaluronik asit serum, koyu halkaların görünümünü azaltarak bakışlarınızdaki yorgunluğu alır. 2 haftada 5 yıl daha genç görünen bakışlar elde etmenize yardımcı olur.1 Göz kapakları dahil tüm göz çevresine uygulayabileceğiniz %2.5 [Hyaluronik Asit + Kafein] Göz Serumu, ile kırışıklarınızla vedalaşabilir ve daha aydınlık bir cilt görünümüme sahip olabilirsiniz.

L'Oreal Paris ile genç bakışlar elde etme şansını yakalamak için seçtiğiniz cilt bakım ürünlerini vakit kaybetmeden sepetinize ekleyip siparişinizi oluşturun!

Kaynakça:

1 1 Klinik skorlama, 81 kadın, 2 hafta, kaz ayağı kırışıklıkları ve göz altı

çizgilerinin görünümündeki azalmanın yıl eşdeğeri.

https://www.healthline.com/health/dark-circle-under-eyes#causes

https://www.insider.com/guides/beauty/what-causes-dark-circles-under-eyes


{ "@context": "https://schema.org/", "@type": "WebPage", "speakable": { "@type": "SpeakableSpecification", "cssSelector": ["speakable-content"] }, "url": "https://www.lorealparis.com.tr/goz-alti-morluklari-neden-olur" }
0
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat. Duis aute irure dolor in reprehenderit in voluptate velit esse cillum dolore eu fugiat nulla pariatur.
{ "@context": "https://schema.org/", "@type": "WebPage", "speakable": { "@type": "SpeakableSpecification", "cssSelector": ["speakable-content"] }, "url": "https://www.lorealparis.com.tr/goz-alti-morluklari-neden-olur" }
{ "@context": "http://schema.org", "@type": "Thing", "subjectOf": { "@type": "ItemList", "itemListElement": [ ] } }
{ "@context": "http://schema.org", "@type": "BreadcrumbList", "itemListElement": [ { "@type":"ListItem", "position": 1, "item": { "@id": "/", "name": "Ana Sayfa" } } , { "@type":"ListItem", "position": 2, "item": { "@id": "https://www.lorealparis.com.tr/trend-ve-ipuclar", "name": "Trend ve ipuçları" } } , { "@type":"ListItem", "position": 3, "item": { "@id": "https://www.lorealparis.com.tr/goz-alti-morluklari-neden-olur", "name": "goz-alti-morluklari-neden-olur" } } ] }