Glikolik Asit

Glikolik asit krem, peeling ve farklı temizleyici cilt bakım ürünlerinin içerisinde yer alan çok değerli bir bileşen. Her cilt tipine uyum sağlayabilen sayılı moleküllerden biri olan glikolik asidin faydaları gerçekten inanılmaz.

Biz bu yazımızda senin için düzenli kullanımda cilt üzerinde hem iyileştirici hem de güzelleştirici etkileri kısa sürede kendini belli eden glikolik asidi mercek altına aldık. Hem cilde olan faydalarını hem de bu bileşenin iyileştirici gücünü detaylı bir şekilde anlattık. Sen de glikolik asidi ya da bu bileşeni içeren ürünleri cilt bakım rutinine dahil etmek istiyorsan senin için hazırladığımız bu ipuçlarını mutlaka incelemelisin. Yazımızın sonunda muhteşem ürün önerileri de bulabilirsin!

Glikolik Asit Nedir?

Meyve asidi olarak da bilinen glikolik asit, bitki şekerinden elde edilen tamamen doğal bir bileşendir. Ayrıca glikolik asit alfa-hidroksi asit olarak bilinen bir AHA formu olarak da tanımlanıyor. Moleküler yapısı diğer AHA asitlerinden daha küçük olduğu için cilde çok daha iyi bir şekilde nüfus edebiliyor. Cildi temizleyen ve tazeleyen glikolik asit, sağlıklı bir cilt görünümüne sahip olmak için kullanılabilecek en etkili kimyasal eksfoliasyon, yani peeling maddelerinden biri.

Glikolik Asit Nasıl Etki Eder?

Glikolik asit, cilt dokusunun en üst katmanlarında bulunan hücrelere molekül düzeyinde etki ediyor. Keratinosit olarak isimlendirilen ve cilt üzerindeki ölü deri tabakasını oluşturan bu hücreler arasındaki bağları zayıflatarak çözen glikolik asit, cildi yormadan temizliyor. Bu sayede cildi aşındıran kimyasal işlemlere gerek kalmadan gözenekleri örten ve cildin hava almasını, bakım ürünlerinin dokunun alt tabakalarına inmesini önleyen katman ortadan kalkıyor. Bunun sonucunda da cilt dokusundaki hücre döngüsü hızlanıyor ve yeni hücreler oluşumu destekleniyor.

Glikolik Asit Ne İşe Yarar?

Glikolik asidin en önemli özelliği, küçük moleküler yapısı sayesinde cildi aşındırmadan temizliyor olması demiştik. Cilt üzerinde biriken sebum, kir ve ölü hücreleri irritasyon yaratmadan, nazik bir şekilde arındıran glikolik asit cilt görünümünü yumuşacık dokunuşlarla yeniliyor. Glikolik asidin cilde faydalarını daha detaylı bir şekilde özetlemek gerekirse şöyle söyleyebiliriz:

Cildi arındıran yapısı sayesinde glikolik asit hücrelerin kendini yenilemesine yardımcı olur. Böylece hem yaşlanma karşıtı etkisi gösterir hem de cilt üzerindeki leke görüntüsünün en aza inmesini sağlar.
Cilt enfeksiyonları üzerinde iyileştirici etkisi vardır. Sivilcelere, mantar ve sedef gibi cilt rahatsızlıklarına iyi gelir.
Cilt üzerindeki ölü hücreleri temizleyen glikolik asit gözeneklerin içerisine kirlerin dolmasını önler. Böylece hem gözeneklerin dolması sebebiyle oluşan sivilce ve siyah noktalarla uğraşmak zorunda kalmazsın hem de açık ve temiz gözeneklere uygulanan bakım ürünlerinden maksimum verim alırsın.
Hücre düzeyine inebilen glikolik asit cildin kolajen üretimini artırır veböylece cildin koruyucu bariyerinin güçlenmesini sağlar.
Cildi nemlendirir ve aşırı kuruluk sebebiyle oluşan pullu görüntüye son verir.

Glikolik Asidi Kimler Kullanabilir?

Glikolik asidin kalpleri çalan çok güzel bir özelliği var! Neredeyse her cilt tipine ve her yaş grubuna uygundur. Yalnızca çok hassas ciltlerde kullanım öncesinde minik bir bölgede deneme yapmak gerekiyor. Bunun dışında glikolik asit en çok yoğun şekilde temizleme özelliği sebebiyle yağlı ciltler tarafından tercih ediliyor.

{ "@context": "https://schema.org/", "@type": "WebPage", "speakable": { "@type": "SpeakableSpecification", "cssSelector": ["speakable-content"] }, "url": "https://www.lorealparis.com.tr/glikolik-asit" }

Glikolik Asidi Hangi Yaştan İtibaren Kullanılmalı?

Normalde cildin doğal yapısını destekleyen asit formlu ürünler cildin hormonal değişikliklerden en çok etkilendiği zamanlardan biri olan ergenlik döneminden itibaren kullanılabiliyor. Glikolik asit içerikli bakım ürünleri cildin yağlanma sorununun en üst seviyeye çıktığı bu dönemde siyah nokta ve sivilce oluşumuna karşı savaştığı için ergenlik döneminde ayrıca tercih ediliyor. Fakat saf glikolik asit serumu ya da peelingi gibi etkisi çok daha yüksek olan ürünlerin 20’li yaşların ortasından itibaren kullanılması öneriliyor. Bu dönemden sonra her yaş aralığında günlük bakım ritüeline glikolik asit dahil edilebiliyor.

Glikolik Asit Nasıl Kullanılır?

Glikolik asit hem serum şeklinde kullanılabiliyor hem de farklı cilt bakım ürünlerinin formüllerinde yer alabiliyor. Burada tercihini, elde etmek istediğin sonuca göre yapabilirsin.

Glikolik asit içeren serumlarda bu bileşen yüksek bir oranda bulunuyor. Dolayısıyla hem etkisini daha hızlı gözleniyor hem de daha güçlü bir çözüm sunuyor. Ama yüksek konsantrasyonlu bu ürünlerin kesintisiz olarak kullanılması cildi tahriş edebildiği için dönemsel olarak uygulanması gerekiyor.
İnce ve hassas ciltler genelde formülü glikolik asit ile güçlendirilen yüz temizleme jeli, tonik ve nemlendirici çeşitlerini tercih ediyor. Bu tür ürünler kesintisiz olarak kullanılabiliyor.
Glikolik asit peelingi olarak bilinen ve profesyonel bir cilt bakımı uygulaması olan kimyasal peeling ise cildi yoran bir işlem olduğu için her cilt tipine uygulanamıyor. Glikolik asit peelingi için mutlaka alanında yetkin bir uzmana danışmak gerekiyor.

Eğer sen de glikolik asidi en etkili ve verimli şekilde bakım rutinine dahil etmenin yolunu arıyorsan aşağıdaki ürün önerimizi inceleyebilirsin!

Glikolik Asit İçeren L'Oréal Revitalift Lazer X3 Ampul ile Cildini Ödüllendir!

Glikolik asidin muhteşem etkilerinden yararlanmak oldukça kolay. Yeter ki doğru ürünü seç! Bakım ritüelini bu bileşen ile yükselterek cildini ölü hücrelerden arındırabilir ve tazeleyerek yenileyebilirsin!

Aradığın ferahlatıcı etkiyi L'Oréal Paris’in Revitalift Lazer koleksiyonunda bulabilirsin! L'Oréal Paris Lazer x3 7 Günlük Kür Peeling Etkili Ampul, sana 7 günde tamamen yenilenmiş ve tazelenmiş bir cilt görünümü sunar. %10 glikolik asit içeren yoğun formülü ilk ampul sonrasında cildin daha aydınlık bir form kazanmasını sağlar. Paket içerisinde yer alan 7 ampul her gün sırayla kullanıldıktan sonra ise:

Cildin yenilenerek daha pürüzsüz görünür.
İnce çizgiler azalır ve lekeler kaybolmaya başlar.
Cilt tonun eşitlenir ve daha aydınlık bir cilde sahip olursun!

Cilt Bakımında Glikolik Asit Kullanırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Glikolik asit güçlü bir bileşen olduğu için kullanım sonrasında dikkat etmen gereken birkaç nokta var. Bunları şöyle sıralayabiliriz:

Glikolik asit kullanımı sonrasında güneşe çıkmamalısın. Bu nedenle yoğun konsantrasyonlu glikolik asit serumlarının gece bakımında kullanılması önerilir. Ayrıca gündüzleri de mutlaka yüksek koruma faktörlü bir güneş kremi uygulamalısın.
Glikolik asit ile A vitamini türevleri bir arada kullanılamıyor. Bu nedenle başta retinol olmak üzere tüm A vitamini formlarını bir süre için bakım ritüelinden çıkarmak gerekiyor.
Glikolik asit yüksek oranda uygulandığında bir süre için cildi kurutabilir. Bu nedenle serum gibi yoğun içerikli ürünlerden, içerisinde nemlendirici ajanlar bulunan formüllere yönelmen çok daha iyi olur. Glikolik asit kullanımı sonrasında da cilt tipine uygun bir nemlendirici uygulamayı unutmamalısın.
Glikolik asit içeren çok fazla ürünü aynı anda kullanmamalısın. Çünkü bu durumda cildin tolerans gösterebileceği glikolik asit oranını fark etmeden aşabilirsin. Düşük yoğunlukta glikolik asit içeren birkaç bakım ürününü tek rutinde buluşturabilirsin. Yüksek konsantrasyonlu bir formül tercih ediyorsan bakım ritüelindeki diğer ürünlerin yapısında glikolik asit bulunmadığından emin olmalısın.
Hayatın her anında kusursuzluğu ve bakımlı duruşuyla çevresindekileri büyüleyen kadınların ilk tercihi L'Oréal Paris, sana en iyi bakım formüllerini sunmaya devam ediyor! Sen de cildinin yapısını ve ihtiyaçlarını belirleyerek L'Oréal Paris ürünlerini inceleyebilir ve eksiksiz bir bakım rutini için aradığın her şeyi burada bulabilirsin!
{ "@context": "https://schema.org/", "@type": "WebPage", "speakable": { "@type": "SpeakableSpecification", "cssSelector": ["speakable-content"] }, "url": "https://www.lorealparis.com.tr/glikolik-asit" }
{ "@context": "http://schema.org", "@type": "Thing", "subjectOf": { "@type": "ItemList", "itemListElement": [ ] } }
{ "@context": "http://schema.org", "@type": "BreadcrumbList", "itemListElement": [ { "@type":"ListItem", "position": 1, "item": { "@id": "/", "name": "Ana Sayfa" } } , { "@type":"ListItem", "position": 2, "item": { "@id": "https://www.lorealparis.com.tr/trend-ve-ipuclar", "name": "Trend ve ipuçları" } } , { "@type":"ListItem", "position": 3, "item": { "@id": "https://www.lorealparis.com.tr/glikolik-asit", "name": "Glikolik Asit" } } ] }