Fondöten Rehberi: Cilt Türüne Göre Fondöten Seçimi Nasıl Yapılır? Fondöten Nasıl Sürülür?

Fondöten için en temel makyaj malzemesi desek yalan olmaz. Her kadının mutlaka kullandığı, cilt tonunu eşitleyerek pürüzsüz ve mükemmel bir bitiş sunan fondötenin ten üzerinde yarattığı bu etkiyi tattıktan sonra vazgeçmek mümkün değil. Peki, bahsettiğimiz bu mükemmel forma ulaşmak gerçekten bu kadar kolay mı? Yani sadece bir fondöten alıp cilde sürmek tenimizin en nefis haline ulaşması için yeterli mi?

Elbette, değil! Hatta aksine bilinçsiz bir şekilde kullanılan fondöten seni hayallerindeki ten duruşundan çok ama çok uzakta olan bir görüntü ile baş başa bırakabilir! Çünkü fondöten mutlaka tenin kendine has parametreleri göz önüne alınarak seçilmelidir. Aksi halde sen cildindeki lekeleri kapatmaya ve teninin doğal güzelliğini ortaya çıkarmaya çalışırken, tenin ona sunduğun ürünleri kusarak sana çok büyük bir hayal kırıklığı yaşatabilir.

Girişimiz seni biraz korkutmuş olabilir. Ama merak etmene gerek yok. Bu yazıda senin için bir araya getirdiğimiz ipuçlarını incelediğinde ve cilt tipine uygun ürün önerileri arasından kendin için en doğru fondöteni seçtiğinde, kusursuzluk senin için bir yaşam tarzı haline gelecek!

Fondöten Nedir?

Fondöten, farklı ten renklerine uygun pigmentler içeren ve kapatıcı özelliği bulunan bir makyaj malzemesi. Likit ya da pudra formunda olan bu ürün, cilt tonunun her noktada aynı olması için kullanılır. Bunun dışında fondöten ne işe yarar diye sorarsan şöyle söyleyebiliriz:

 • Ten rengini eşitler.
 • Dengeli ve pürüzsüz bir cilt sunar.
 • Kusurları, kızarıklıkları ve lekeleri örterek cildi mükemmelleştirir.
 • Üzerine gelecek makyaj malzemeleri için kusursuz bir zemin hazırlar.
 • Yapısında SPF bulunan fondötenler cildi güneşin yıpratıcı etkilerinden korur.
 • Bazı fondötenlerin içerisinde cilde bakım yapan ve teni nemlendiren bileşenler de bulunur. Bu tür ürünler teni pürüzsüzleştirirken cilde ihtiyaç duyduğu bakımı yapar.
 • Cildin parametrelerine uygun seçilen bir fondöten gün içerisinde tenin kuruyup pul pul olmasını, yağlanan cilt üzerindeki rahatsız edici parlamaları önler.

Fondöten Nasıl Seçilir?

Bir önceki bölümde bahsettiğimiz tüm maddeler fondötenin ne kadar önemli bir makyaj malzemesi olduğunu kanıtlıyor. Ama tabii ki güzellik ritüellerinin bu vazgeçilmez üyesinden maksimum verim almak için en doğru fondöten formülünü bulmak gerekiyor.

 • Fondöten seçimi aşamasında dikkat etmen gereken en önemli parametre, cilt tipin. Yağlı, kuru, karma, hassas… Tüm bu cilt türlerine özel formüle edilen ürünler arasından kendine uygun olanı seçmelisin.
 • Bir de bitiş formuna dikkat etmen gerekiyor. Fondötenler sana ışıltılı ve mat olmak üzere iki farklı bitiş sunuyor. Senin de tarzına uygun ürünü seçmen gerekiyor. Ama bu noktada da cilt tipini göz önünde bulundurmayı unutmamalısın.

Şimdi tüm bu konuştuklarımızı göz önüne alarak hangi cilt tipinin ne tür fondöten kullanması gerektiğine bakalım.

Kuru ve Hassas Ciltler İçin Fondöten

Gün içerisinde yeterli nemi alamadığı için kuruyan ve pul pul dökülen bir cilt tipine sahipsen fondöten seçerken çok dikkatli olmalısın. Çünkü yapısı gereği hassas bir formda olan cildine doğru fondöteni uygulamazsan irritasyon sorunuyla karşılaşabilirsin.

 • Kuru cildine mutlaka içerisinde nemlendirici moleküller bulunan bir fondöten uygulamalısın. Gün boyunca cildini ihtiyaç duyduğu su molekülleri ile besleyebilecek bir fondöten kullanmalısın.
 • Kuru ve hassas cildine fondöten sürerken de nazik davranman gerekiyor. Bu nedenle tende kolay dağılan, yumuşak dokulu ve likit formlu bir ürün tercih etmelisin.
 • Kuru cildine hayat vermek için ıslak bitişli ve sana aydınlık bir duruş sunan bir ürün kullanmanda fayda var.

Bir üründe tüm bu özellikleri nasıl bulacağım diye düşünüyorsan, çok geç olmadan L'Oréal Paris Skin Paradise Su Bazlı Renkli Nemlendirici ile tanışmanı öneririz! Aloe vera, zencefil ve güvercin ağacı özleri içeren muhteşem formülü ile cildine gün boyu bakım yapan bu ürün, 24 saat boyunca nemlendirici etkisi ile de tenine hayat verir. Hafif yapısı ve tende ipeksi bir his bırakarak, rahatlıkla dağılan dokusu sana maksimum konfor sunar. Üstelik L'Oréal Paris Skin Paradise Su Bazlı Renkli Nemlendirici’nin güneş koruyucu özelliği de var! Sen de nemlenen ve sağlıkla parlayan bir tene sahip olmak istiyorsan bu harika fondötenin geniş renk skalası içerisinden kendine uygun olanı seçebilirsin.

Yağlı Ciltler İçin Fondöten

Yağlı ciltler için fondöten bulmak başta zorlayıcı gibi görünebilir. Yanlış seçimler seni gün içerisinde fondöteni kusarak pürüzlü ve kontrolsüzce parlayan bir tenle baş başa bırakabilir. Tüm bunları yaşamamak için yapman gerekenler ise şöyle:

 • Yağlı cildindeki sebum oluşumu ve parlama sorununu önlemek için pudralı fondötenler tercih etmelisin. Yapısındaki özel moleküller ile ten üzerinde biriken yağı absorbe eden ve pürüzsüzlüğünü koruyan ürünler kullanmalısın.
 • Kesinlikle mat bitişli fondötenler tercih etmelisin. Zaten parlamaya meyilli olan cildine ıslak bitişli ürünler sürmemelisin.
 • Yağlı cildine fondöten uygulamadan önce gözenekleri küçültme ve gizleme etkisi olan bir makyaj bazı kullanarak seçtiğin ürünün performansını artırabilirsin.

L'Oréal Paris Infaillible 24H Matte Cover Yüksek Kapatıcı Fondöten, sana hayallerindeki pürüzsüz ve mat cildi sunmaya hazır! Porselen makyaj için de uygun olan bu ürün özel içeriği sayesinde cilt üzerinde biriken fazla yağı emerek gün boyu taze ve mat bir ten duruşuna sahip olmanı sağlar. 24 saat boyunca cildin yağlanmasını önleyerek sana en mükemmel halinin tadını doyasıya çıkarma şansı tanıyan L'Oréal Paris Infaillible 24H Matte Cover Yüksek Kapatıcı Fondöten’in renk paleti içerisinde her cilde uygun bir ton bulunur.

Karma Cilt İçin Fondöten

Karma cilt yapısına hem kuru hem de yağlı ciltlere uygun ürünler uygulanabilir. Burada önemli olan cildinin yağ oranı ve senin elde etmek istediğin etki.

 • Nemli ve ıslak bir bitiş istiyorsan kuru ciltlere uygun olan fondötenleri kullanabilirsin. Hava sıcaklığı sebebiyle cildin kuruduğu soğuk kış günlerinde de nemlendirici içerikli fondötenler tercih edebilirsin.
 • Mat bitiş istediğinde ve porselen makyaj uygulamalarında yağlı ciltlerin kullandığı fondötenleri kullanabilirsin.
 • Eğer karma cildinin bölgeleri çok belirginse iki ayrı ürünü bir arada kullanmayı da tercih edebilirsin. Örneğin, T bölgesi genellikle daha yağlı olur. Eğer bu bölge belirgin bir şekilde yağlıysa burada mat bitişli bir ürün tercih edebilirsin. Kalan, daha kuru bölgelere ıslak bitişli bir fondöten uygulayabilirsin.

L'Oréal Paris True Match Cilt Bakım Etkili Fondöten karma ciltler için çok uygun. Çok geniş bir renk skalasına sahip olan bu ürünün formülündeki pigmentler tüm cilt tonlarıyla muazzam bir uyum yakalıyor. Doğal bitiş sunan hafif formülü ile çok kolay bir şekilde tene uygulanıyor. Ayrıca formülündeki aloe vera özleri ve antioksidanlar ile cilde yoğun bakım da uyguluyor. Sen de L'Oréal Paris True Match Cilt Bakım Etkili Fondöten ile karma cildini en pürüzsüz formuna ulaştırabilirsin. Renk seçimi aşamasında L'Oréal Paris Sanal Dene uygulamasını kullanarak en doğru tona çok kısa sürede karar verebilirsin.

Fondöten Nasıl Sürülür?

Kendine en uygun fondöteni seçtiysen uygulama sırasında nasıl bir yol izlemen gerektiğini de konuşalım.

 • Öncelikle temiz cildini bir makyaj bazı ile makyaja hazırlamalısın.
 • Ardından fondöten için sana yardımcı olacak ekipmanı seçmen gerekiyor. Likit ve yumuşak formlu fondötenleri parmak uçlarını kullanarak da cildine yedirebilirsin. Ama en mükemmel sonuç için fondöten fırçası ya da makyaj süngeri kullanmanda fayda var. Fondöten fırçasının iz bırakmayan bir yapıda olmasına dikkat etmelisin. Makyaj süngeri de mutlaka nemli olmalı.
 • Yardımcını seçtikten sonra fondötenden azar azar yüzünün birkaç farklı noktasına sür.
 • Sonrasında tampon hareketlerle ürünü cildine tamamen yedir.
 • Tüm yüzün aynı tonda buluştuğundan emin olduktan sonra dilersen kapatıcılığı artırmak için katlı uygulama da yapabilirsin.
 • Fondöten sonrasında makyajını pudra ile sabitleyebilirsin.
Seçtiğin fondötenin tenine nasıl bir hava katacağını görmek için L'Oréal Paris’in sana özel geliştirdiği Sanal Dene uygulamasını kullanabilirsin.
{ "@context": "https://schema.org/", "@type": "WebPage", "speakable": { "@type": "SpeakableSpecification", "cssSelector": ["speakable-content"] }, "url": "https://www.lorealparis.com.tr/fondoten-rehberi" }
0
 
{ "@context": "https://schema.org/", "@type": "WebPage", "speakable": { "@type": "SpeakableSpecification", "cssSelector": ["speakable-content"] }, "url": "https://www.lorealparis.com.tr/fondoten-rehberi" }
{ "@context": "http://schema.org", "@type": "Thing", "subjectOf": { "@type": "ItemList", "itemListElement": [ ] } }
{ "@context": "http://schema.org", "@type": "BreadcrumbList", "itemListElement": [ { "@type":"ListItem", "position": 1, "item": { "@id": "/", "name": "Ana Sayfa" } } , { "@type":"ListItem", "position": 2, "item": { "@id": "https://www.lorealparis.com.tr/trend-ve-ipuclar", "name": "Trend ve ipuçları" } } , { "@type":"ListItem", "position": 3, "item": { "@id": "https://www.lorealparis.com.tr/fondoten-rehberi", "name": "fondoten-rehberi" } } ] }