Erkek Cilt Bakımı Nedir, Nasıl Yapılır?

Artık hepimiz bakımlı olmanın kadınlara özgü bir durum olmadığında hemfikiriz diye düşünüyoruz. Özellikle cilt bakımı, yalnızca görünüşü değil, aynı zamanda cilt sağlığını da etkilediği için erkekler için de büyük önem taşıyor.

Eğer sen de erkek cilt bakımının hayatına katacağı pozitif enerjiyi ve etkileyiciliği çok geç olmadan tecrübe etmek istiyor ama nereden başlayacağını bilemiyorsan bizi takip edebilirsin. Erkeklerin cilt yapısına özel ürün önerilerine ve kapsamlı bir bakım ritüelinin tüm detaylarına yer verdiğimiz bu yazı ile çok daha genç, enerjik ve sağlıklı bir tene sahip olabilirsin!

Erkek Cilt Bakımı Nedir?

Aslında temel olarak cilt bakımında herhangi bir cinsiyet ayrımı yok. Bakım, kadın için de erkek için de aynıdır ve hem kozmetik anlamda daha iyi görünmek hem de vücudun ihtiyaç duyduğu bileşenleri sunmak genel cilt bakımı ritüelinin esas amacıdır. Burada erkek cilt bakımı tabirinin kullanılmasının sebebi, kadın ile erkek cilt yapısı arasındaki farklılıklar.

Erkeklerin cildi genetik kodlar sebebiyle kadınlarınkine göre yaklaşık %25 daha kalın ve yağlı. Bu durum aslında her iki cinsiyette de bulunan ama erkeklerde daha fazla salgılanan androjen hormonunun etkisiyle oluşuyor. Yağ üretimi daha fazla olan erkek teninde kuruluk problemi daha az görülürken, cilt hücrelerindeki yağ ile beraber kolajen üretimi de arttığı için erkeklerin cildi daha sıkı oluyor.

Ama tabii ki birtakım pozitif yönleri olan fazla yağ üretimi beraberinde sorunlar da getiriyor. Fazla yağ, ciltte siyah nokta ve sivilce problemlerine neden oluyor. Ayrıca cildin çok kalın olması sebebiyle kuruluk problemi bir kere baş gösterince bu soruna çözüm getirmek uzun zaman alabiliyor. Bir de işin içine sakal gibi sert kıllar girince hem cildin havasız kalması hem de kıl köklerindeki iltihapların deride yaratabildiği tahriş sorunu ortaya çıkabiliyor. İşte tüm bu sorunları önlemek ve cildin yağ-nem dengesini bulmasına yardımcı olmak için günlük olarak cilde bakım yapmak gerekiyor.

Erkek Cilt Bakımı Ürünleri Nelerdir?

Erkek cilt bakımında kullanılması gereken en temel ürünleri şöyle sıralayabiliriz:

Cilt Tipine Uygun Bir Temizleyici

Burada kesinlikle sabun tarzı ürünlerden uzak durman gerekiyor. Çünkü sabun cildin aşırı derecede kurumasına neden olabiliyor. Ve bu beraberinde cildin nemlenmeye çalışırken fazladan yağ üretmesine neden oluyor. Yani böyle bir tercih yaptığında cildini yağdan arındırmak isterken daha fazla yağlanmasına yol açıyorsun.

Cildini yormadan ve ten yapısına hasar vermeden derinlemesine temizlemek için erkeklere özel formüle edilen cilt temizleyicilerini kullanman gerekiyor. Aşağıda farklı ihtiyaçlara uygun geliştirilen ürün önerilerimizi bulabilirsin:

L'Oréal Paris Pure Charcoal Cilt Problemlerine Karşı Savaşan Yüz Yıkama Jeli, içeriğindeki aktif kömür molekülleri ile cildi kusursuz bir şekilde temizler. Ciltteki lekeler, siyah noktalar, sivilceler, pürüzler ve izler ile aynı anda savaşan ve cildin biriken fazla yağdan arındırılmasını sağlayan bu erkek cilt bakım ürünü ile tanıştıktan sonra ondan bir daha asla vazgeçemeyeceksin!
L'Oréal Paris Hydra Energetic Wake Up Boost Yüz Temizleme Jeli; cildi kendine getiren, muhteşem bir ürün. Tendeki fazla yağı arındırarak ferahlık sunan bu temizleme jeli, formülündeki guarana ve C vitamini sayesinde tene inanılmaz bir enerji katar. Sen de kısa sürede ferahlayan ve canlanan cildin hayatına kattığı dinamizm ile günün tadını doyasıya çıkarabilirsin!
{ "@context": "https://schema.org/", "@type": "WebPage", "speakable": { "@type": "SpeakableSpecification", "cssSelector": ["speakable-content"] }, "url": "https://www.lorealparis.com.tr/erkek-cilt-bakimi-nedir" }

Siyah Noktalarla Savaşan Bir Peeling

Erkeklere yüz maskesi olarak peeling yapmak çok daha kolay geliyor. Ayrıca peeling doğası gereği daha kalın ve yağlı olan cildin gözeneklerinin çok daha düzgün bir şekilde temizlenmesini de sağlıyor. İçi temizlenen gözenekler küçülerek sıkılaşınca da hem siyah nokta hem de akne problemi azalıyor. Bu nedenle sen de mutlaka formülünde tendeki fazla yağı derinlemesine arındıran bileşenler bulunduran, siyah nokta temizleyici etkisi bulunan bir peeling edinmelisin.

Peeling olarak L'Oréal Paris Şeker Peeling Siyah Nokta Karşıtı’nı tercih edebilirsin. 3 farklı doğal şeker türünü kivi çekirdekleri ile bir araya getiren bu ürün, taneli yapısı sayesinde cilde masaj yaparak gözenekleri temizler. Tamamen doğal içerikli bu peelingin formülündeki nane ve limon yağı ise teni rahatlatır ve ferahlatır.
Üç saf kili mavi su yosunu özleriyle harmanlayan L'Oréal Paris Saf Kil Siyah Nokta Karşıtı Maske, cildi kurutmadan gözeneklerin içerisinde biriken yağı ve ölü deri parçalarını temizler. Kremsi dokusuyla rahat bir şekilde uygulanan bu maske gözeneklerin sıkılaşmasını da sağlar.

Teni Rahatlatan Bir Nemlendirici

Tenin yağlı olması nemli olduğu anlamına gelmez. Yağ ve nem dengesini sağlamak ve gereksiz yağ üretimi azaltmak istiyorsan mutlaka cildine günlük olarak nemlendirici sürmelisin. Bu sayede hem tenin daha yumuşak ve pürüzsüz bir hal alır hem de cilt sorunların azalır.

L'Oréal Paris 24 Saat Etkili Yorgunluk Karşıtı Nemlendirici, cildi gün boyunca nemli tutan bir ürün. Üstelik aynı anda 5 farklı sorun ile savaşıyor. Mat ve soluk ten görüntüsü, koyu halkalar ve yorgunluk izleri, pürüzler ve esnekliğini kaybeden cilt yapısı bu harika nemlendirici sayesinde tarihe karışıyor. Sen de hafif jel dokusu ile hızla emilen ve yağlı his bırakmayan, guarana ve C vitamini molekülleri ile teni canlandıran bu nemlendiriciyi mutlaka denemelisin!

Erkek Yüz Bakımı Nasıl Yapılır?

İhtiyacın olan ürünleri konuştuğumuza göre cilt bakımı adımlarına geçebiliriz:

Cilt bakımı günlük olarak yapılmalı. Önerilen hem sabah hem de akşam saatlerinde teni temizleyerek nemlendirmek. Ama sen zamanının kısıtlı olduğunu düşündüğün anlarda bakım ritüelini yalnızca sabah ya da akşam uygulayabilirsin.

Öncelikle yüzünü bol ılık su ile düzgünce yıkamalısın.
Sonrasında yüz temizleme jeli ile cildini arındırmalısın.
Ardından nemlendirici uygulayarak tenini rahatlatmalısın.

Peelingi ise hafta 2 ya da 3 defa yapabilirsin. Özellikle duş sonrasında gözenekleri açılan tene uygulanan peeling hemen etkisini gösterir.

Haftada en az 2 defa, banyodan sonra seçtiğin peeling ürünü ile cildine masaj yapabilirsin.
Ardından ürünü bol su ile yıkayarak cildinden temizlemelisin. Zaten pürüzsüzlük hissini anında fark edeceksin.
Son adımda arınan cildine nemlendirici uygulayarak peeling etkisini güçlendirebilirsin.

Tıraş Sonrası Bakımını da Unutmamak Gerekiyor!

Cilt bakımı ile tıraş sonrası bakım birbirinden ayrı şeyler. O nedenle bu adımlara da dikkat etmelisin.

Sık sık tıraş olmayı tercih ediyorsan sonrasında mutlaka losyon kullanmalısın. Çünkü ne kadar dikkat edersen et, tıraş ten üzerinde iz bırakır. Bu izler gözle görünür boyutta olmak zorunda değil. Mikro kesikler ve tıraş bıçağının ya da makinesinin tende yarattığı tahriş ilk etapta dikkatini çekmez. Ama cilt kesinlikle tıraş sonrasında ferahlamak ve rahatlamak ister.
Tıraşın ardından L'Oréal Paris Shaw Hydra Energetic Tıraş Sonrası Losyon ile cildine ihtiyaç duyduğu bakımı yapabilirsin. Vitamin ve kafein içeren formülü ile tıraşın sebep olduğu tahrişi yatıştıran ve kızarıklık görüntüsünü azaltan bu ürün, teni nemlendirerek sakinleştirir.
{ "@context": "https://schema.org/", "@type": "WebPage", "speakable": { "@type": "SpeakableSpecification", "cssSelector": ["speakable-content"] }, "url": "https://www.lorealparis.com.tr/erkek-cilt-bakimi-nedir" }
{ "@context": "http://schema.org", "@type": "Thing", "subjectOf": { "@type": "ItemList", "itemListElement": [ ] } }
{ "@context": "http://schema.org", "@type": "BreadcrumbList", "itemListElement": [ { "@type":"ListItem", "position": 1, "item": { "@id": "/", "name": "Ana Sayfa" } } , { "@type":"ListItem", "position": 2, "item": { "@id": "https://www.lorealparis.com.tr/trend-ve-ipuclar", "name": "Trend ve ipuçları" } } , { "@type":"ListItem", "position": 3, "item": { "@id": "https://www.lorealparis.com.tr/erkek-cilt-bakimi-nedir", "name": "erkek cilt bakimi nedir" } } ] }