Belirgin Bukleler İçin Tüyolar

Kıvırcık saçların duruşunu ve stilini şansa bırakmak istemiyorsan senin için hazırladığımız bu yazıyı mutlaka incelemelisin! Sana sunduğumuz tüyoları yaşam tarzına entegre ettiğinde saçlarının nasıl büyüleyici bir havaya büründüğünü kendi gözlerinle göreceksin! Bu sayede bir türlü kontrol altına alamadığını düşündüğün dağınık buklelerini kısacık bir süre içerisinde sanki özenle şekillendirilmiş gibi duran enfes bir forma kavuşturabilirsin!

1. İlk Adım: Saçlarını Tanı

Doğru adımları izlediğin sürece kıvırcık saçlarını doğal haliyle kullanabilirsin. Ama öncelikle saç tipini iyi tanımalısın. Kıvırcık saçlarının nelere ihtiyacı olduğunu bilmelisin.

Kıvırcık saçlarda kuruluk sorunu sık sık yaşanır. Bu nedenle saçlarını her zaman kökten uca nemlendiren ürünler kullanmalısın. Aksi halde elektriklenme sorunuyla baş başa kalabilirsin. Kısacası kuru ve cansız buklelerle dolaşmak istemiyorsan saçını sürdüğün her ürünün nemlendirici özelliği olmasına dikkat etmelisin. Ayrıca kuruyan saçların çok kabuk kırılabileceğini unutmamalısın.

2. Saç Modelini Akıllıca Seç

Kıvırcık saç genelde gür bir yapıda olduğu için saç kesimi çok önemli.

 • Eğer saçlarını kolay bir şekilde kontrol altına almak istiyorsan katlı modelleri tercih edebilirsin.
 • Gür ve kıvırcık saçlarını sonuna kadar ortaya çıkarmak istiyorsan omuz hizasında yuvarlak kesim tercih edebilirsin.
 • Fakat ne olursa olsun ara makastan uzak durmalısın. Çünkü ara makas buklelerin formunu bozuyor ve aralarda kırıklar varmış gibi bir görüntüye sebep oluyor.

3. Şampuan Seçimine Dikkat Et

Kıvırcık saçlar için nemin hayati önem taşıdığını söylemiştik. Bu nedenle şampuan seçimine çok dikkat etmen gerekiyor. Mutlaka nemlendirici etkisi olan, mümkünse doğal yağların yumuşatıcı etkisi ile bezenmiş ve sülfat içermeyen şampuanlar kullanabilirsin.. Bu sayede saç bakımının ilk adımında saçlarına ihtiyaç duyduğu nemi sunabilirsin. Şampuan olarak L'Oréal Paris Elseve Mucizevi Yağ serisi içerisinde yer alan 6 Mucizevi Yağ Besleyici Bakım Şampuanı’nı tercih edebilirsin. Yoğun nemlendirici etkisi bulunan ve 6 değerli çiçek özü ile formülü güçlendirilen şampuan kıvırcık saçlarını yumuşacık yapar!

4. Saç Kremini Uygularken Doğru Adımları İzlediğinden Emin Ol

Kıvırcık saçlarını şampuan ile arındırdıktan sonra mutlaka nemlendirici özelliği ile ön plana çıkan saç kremi uygulamalısın. Bu aşamada Elseve Mucizevi Yağ ailesinin içerisindeki krem formlu ürünler arasından seçim yapabilirsin.

 • Saçlarını duruladıktan sonra elinle hafifçe sıktırarak fazla suyu al.
 • Saçlarını birkaç tutama ayır ve saç kremini uçlardan gövdeye doğru nazikçe masaj yaparak uygula. Tutamlara ayırmak tüm saç tellerinin saç kremi ile buluşmasını kolaylaştırır.
 • Saç kremini uyguladıktan sonra parmak uçlarınla saçlarını tarayarak kremin tellere iyice nüfus etmesini sağla.
 • Birkaç dakika kremi saçlarında beklettikten sonra durulama aşamasına geçebilirsin. Bu noktada sıcak su yerine soğuk su kullanmaya özen göstermelisin. Çünkü sıcak su saçları kurutur. Fakat soğuk durulama yaparsan saçlarının yumuşacık olduğunu göreceksin.

5. Saçlarını Kurularken Dikkatli Ol

Banyo sonrasında saçlarını kurularken dikkatli olmalısın.

Sert havlular saç tellerinin kırılmasına neden olur. Ayrıca saçları havlu ile sıkı sıkı sararsan da buklelerin kırılır ve cansız bir hal alır. Bu nedenle saçlarını pamuklu eski bir tişört, bambu havlu ya da mikrofiber havlu gibi saçların dokusuna zarar vermeyen bir ürünle kurutmalısın. Saçlarına tampon hareketler yaparak, telleri sıkıştırıp kırmadan nemi almalısın.

6. Büyüleyici Bir Stil İçin Mutlaka Bukle Belirginleştirici Krem Kullan

Kurumaya meyilli saçlarına ipeksi bir yumuşaklık ve göz alıcı parlaklık katmak için mutlaka bukle belirginleştirici özelliği olan bir krem kullanmalısın. Bu sayede hem saçların çok daha kolay şekil alır hem de inanılmaz bakımlı görünür.

Elseve Mucizevi Yağ Amla Bukle Belirginleştirici, sana hayallerindeki enfes duruşu sunmak için özel olarak geliştirildi! Formülündeki amla özleri ile saçlarına nem terapisi uygulayan L'Oréal Paris Elseve Bukle Belirginleştirici Krem sana tam 48 saat* boyunca belirgin bukleler sunar. Saçları yoğun bir şekilde nemlendirerek kolay taranmasını sağlar. Saç tellerini saran özel formülü buklelerini muhteşem bir şekilde belirginleştirir. Elseve belirgin bukleler için bakım kremini şöyle kullanabilirsin:

*Instrumental test

 • Banyo sonrasında temiz saçının hafifçe nemini aldıktan sonra Elseve Mucizevi Yağ Amla Bukle Belirginleştirici Kremi boylara ve uçlara uygulayabilirsin. Sonrasında tarayarak şekil verebilirsin.
 • Dilersen kuru saçını da Elseve bukle belirginleştirici krem ile canlandırabilirsin. Gün içerisinde kabaran saçlarını bir tutam krem ile sakinleştirebilirsin.
{ "@context": "https://schema.org/", "@type": "WebPage", "speakable": { "@type": "SpeakableSpecification", "cssSelector": ["speakable-content"] }, "url": "https://www.lorealparis.com.tr/belirgin-bukleler-icin-tuyolar" }
0

7. Isıl İşlemlerden Uzak Dur

Kıvırcık saçlarının parlak ve ipeksi bir formda olmasını istiyorsan saç şekillendiricilerden uzak durmalısın. Saçlarını kuruturken de kurutma makinesinin sıcaklığını düşük tutmalısın.

Saçlarını kuruturken şekil vermek için ellerinle buklelerini kavrayarak aşağıdan yukarıya doğru itebilirsin. Ayrıca saçlarının kabarmasını önlemek için kurutma işlemini hep yukarıdan yapmalısın.

8. Kalın Dişli Taraklar Tercih Et

İnce ve sık dişli taraklar buklelerin yapısını bozabilir. Bu nedenle saçlarını kalın dişli taraklarla taramalısın. Böylece karışan kısımları bukleleri bozmadan ayırabilirsin. Ayrıca saçları ıslakken taramanın kırılmasına yol açtığını unutmamalısın. Saçlarına bukle belirginleştirici krem sürdükten sonra hafif nemliyken tarayabilirsin.

9. Saçlarını Koru

Doğası gereği kurumaya meyilli olan saçların çok daha kolay kırılabilir. Bu nedenle günün her anında saçlarını sürtünmelerden ve yıpratıcı etkilerden korumalısın.

Yün kazak giymeden önce saçlarını ipek gibi yumuşak bir kumaş ile sarmalısın. Hatta saçların omuzlarına dökülüyorsa bu tarz sert ipliklerin saçlarını yıpratmasını önlemek adına yün kazaklardan uzak durmalısın.

Yastık kılıfını doğru seçmelisin. Saten ve ipek gibi kaygan ve yumuşak kumaşlara yönelmelisin. Çünkü saçlar gece boyunca oluşan hareket sebebiyle kırılabilir. Bu aşamada dilersen saçlarını ipek bir bone ile sararak da uyuyabilirsin. Saçlarını tepeden hafif bir topuz yaparak da sürtünmeyi en aza indirebilirsin.

Denizden çıktıktan sonra saçlarını, güneş ışınlarıyla buluşan tuzun yıpratıcı etkisinden korumalısın. Böyle zamanlarda saçlarına hızlı bir nem terapisi uygulamak için saç bakım yağı kullanabilirsin.

10. Saç Yıkama Aralığını Gözden Geçir

Saçları çok sık yıkamak saç derisinin ve tellerin kurumasına neden olur. Bu nedenle doğuştan kurumaya yatkın saçlarını çok sık yıkamaktan kaçınmalısın. Haftada 2-3 defa yıkama yapman yeterli. Ayrıca banyo sırasında çok sıcak su kullanmamaya özen göstermelisin. Son durulamayı mutlaka soğuk su ile yapmalısın.

11. Şekillendirme İçin LOC Tekniğini Kullan

Son olarak kıvırcık saçlarını şekillendirme aşamasında izleyebileceğin bir teknikten bahsedelim. Aslında yazı içerisinde bu tekniğin detaylarına değindik ama son kez adım adım da söyleyelim:

 • LOC yöntemi adını Liquid-Oil-Cream sıralamasından alıyor. Türkçeye sıvı-yağ-krem olarak çevirebileceğimiz bu teknikte olay, saçları derinlemesine nemlendirerek bu nemi saç telleri içerisine hapsetmek.
 • Liquid, yani sıvı aşaması saçın ıslak olması gerektiğini vurguluyor. Bunu duş sonrasında nemli kalan saç olarak değerlendirebilirsin. Ya da biraz su ile kuru saçlarını nemlendirerek işe başlayabilirsin.
 • Oil, yani yağ aşamasında saç tellerini doğal kaynaklı içeriklerle nemlendirecek bir ürün ile ilerlemelisin. Bu noktada L'Oréal Paris Mucizevi Yağ Canlandırıcı Bakım Yağı’nı tercih edebilirsin. Saç bakım yağını uçlardan boylara doğru nazikçe yedirerek sürebilirsin.
 • Son adım olan cream aşamasında bukle belirginleştirici krem ile devam etmelisin. Saçının uzunluğuna göre eline bir miktar krem alarak buklelerini aşağıdan yukarıya doğru avuçlayarak ön plana çıkarabilirsin.
L'Oréal Paris’in kusursuz formüllerini kullanarak tüm bu adımları izlediğinde omuzlarını yumuşacık dokunuşlarla okşayan ve parlaklığıyla herkesi kıskandıran nefis buklelere sahip olabilirsin!
{ "@context": "https://schema.org/", "@type": "WebPage", "speakable": { "@type": "SpeakableSpecification", "cssSelector": ["speakable-content"] }, "url": "https://www.lorealparis.com.tr/belirgin-bukleler-icin-tuyolar" }
{ "@context": "http://schema.org", "@type": "Thing", "subjectOf": { "@type": "ItemList", "itemListElement": [ ] } }
{ "@context": "http://schema.org", "@type": "BreadcrumbList", "itemListElement": [ { "@type":"ListItem", "position": 1, "item": { "@id": "/", "name": "Ana Sayfa" } } , { "@type":"ListItem", "position": 2, "item": { "@id": "https://www.lorealparis.com.tr/trend-ve-ipuclar", "name": "Trend ve ipuçları" } } , { "@type":"ListItem", "position": 3, "item": { "@id": "https://www.lorealparis.com.tr/belirgin-bukleler-icin-tuyolar", "name": "Belirgin Bukleler icin Tuyolar" } } ] }