50’li Yaşlarda Cilt Bakımı

Cilt bakımının verimli sonuçlar verebilmesi için ürün seçerken ve rutin oluştururken yaş parametresini göz önüne almak gerekiyor. Özellikle yaşlanma izlerinin yavaş yavaş kendini gösterdiği 30’lu yaşlardan itibaren cildin ihtiyaçlarına göre cilt bakım rutinini yenilemek gerekiyor. Her yaşın kendine has güzelliği ancak doğru bir cilt bakımı ile elde edilebiliyor. Senin için hazırladığımız bu yazıda, 50’li yaşlarda cilt bakımı konusunda önemli bilgiler paylaştık. Sen de sunduğumuz ipuçları ve önerdiğimiz cilt bakım ürünleri ile kendine etkili bir bakım rutini oluşturabilirsin.

50’li Yaşlarda Cilt Neden Özel Bakıma İhtiyaç Duyar?

50’li yaşlar vücut dengesinin fazlasıyla değiştiği bir süreç olduğundan, dramatik bir şekilde değişen hormon dengeleri ve menopozla beraber cilt olumsuz yönde büyük değişimlere uğruyor. Bu dönemde:

Cilt için faydalı yağ asitleri ve seramid seviyesi düşer. Cildin kolajen ve hyaluronik asit üretimi neredeyse minimuma iner. Bu da cildin yapısının tamamen bozulmasına, esnekliğini kaybederek sertleşmesine neden olur. Devamında kırışıklıklar derinleşir.
Esneklik kaybı ve bileşen eksikliği cilt kuruluğunu artırır ve cilt dokusu incelir. Bu durumda da deri altındaki lekeler gözle görülür bir hal alır ve cilt daha donuk ve soluk görünür.
Hormon değişimleri cilt üzerinde pigmentasyon oluşmasına sebebiyet verir. Cilt tonu hem kızarıklıklar hem de lekeler sebebiyle dalgalı bir hal alır.
Yer çekimine karşı koyamayan ciltte bölgesel olarak sarkmalar görülmeye başlar. Eğer müdahale edilmezse zamanla yüz hatları değişir, bu da devamlı yorgun görünmeye sebep olur. Hatta aynaya baktığında olduğundan yaşça büyük bir yansıma ile karşılaşabilirsin.

50’li Yaşlarda Cilt Bakımı Nasıl Olmalı?

Uzmanlar 50’li yaşlarda gündüz bakım kremi olarak yoğun etkili bir nemlendirici ve güçlü formülü ile cildi besleyen bir göz kremi kullanımının büyük önem taşıdığını dile getiriyorlar. Gece bakımında ise hücre yenilenmesini destekleyen yoğun cilt bakım serumlarının rutinde mutlaka yer alması gerektiğini söylüyorlar. Ve tabii ki her zaman cilde özenli bir bakım yapılmasının şart olduğunu da ekliyorlar!

1. Cildin Her Zaman Nemli Olmalı

50’li yaşlarda cildin en büyük ihtiyacı, nem. Bu nedenle kullandığın her ürün cildi okşayan ve kremsi bir dokuya sahip olmalı. Bu, hem cildi temizleyen bakım ürünleri için hem de makyaj malzemeleri için geçerli. Kısacası cildine uyguladığın her ürünün, formülünde nemlendirici bileşenler barındırması gerekiyor.

Bu noktada birazdan bahsedeceğimiz adımlar sonunda oluşturacağın cilt bakım rutinine L’Oréal Paris Yaş Uzmanı Yenileyici Kağıt Maske 50+ ürününü dahil edebilirsin. Yağ kompleksi, adenozin ve hyaluronik asit içeriği ile sana zengin ve yoğun bir cilt bakımı sunan bu ürün, etkisini ilk kullanımdan itibaren gösterir, cildini inanılmaz bir şekilde nemlendirir ve yumuşacık yapar. Ayrıca bu harika maske cildi sıkılaştırır ve cilt tonunu eşitleyerek sağlıklı bir parlaklık verir.

2. Cilt Temizliği Sürecine Peelingleri Dahil Etmelisin

Yüz temizleme jeli ve tonik erken yaşlardan itibaren etkili bir cilt temizliği için kullanılıyor. 50’li yaşlara geldiğinde krem formlu yüz temizleme jellerini tercih edebilir, tonik olarak ise hafif dokulu formüllere yönelebilirsin. Bunun dışında bakım ritüeline mutlaka eklemen gereken bir ürün daha var: Peeling.

İlerleyen yaşla beraber cildin ölü tabakasının kalınlaştığından bahsetmiştik. Bu ölü tabakanın yarattığı solgun ve yorgun görüntüden kurtulmak için tanecikli yapısı ile cilde masaj yapan peelingler kullanmak gerekiyor. Tabii bu noktada seçtiğin peelingin cilt bariyerine de hasar vermemesi çok önemli; bu nedenle taneleri ile cildi nazikçe okşarken bir yandan nemlendiren bir ürün tercih edebilirsin. İhtiyacın olan ipeksi arındırıcı etkiyi L'Oréal Paris Şeker Peelingi serisinde bulabilirsin.

3. Cildi Nemlendirirken Dolgunlaştıran Kremler Kullanmalısın

Cilt için en önemli faktörlerden birinin nem olduğundan bahsetmiştik. Bakım kremi olarak seçtiğin nemlendirici içerisinde cildini besleyecek bileşenlerin olmasına da özen göstermelisin.

L'Oréal Paris Yaş Uzmanı 50+ Kırışıklık Karşıtı Yenileyici Krem, eşsiz yağ özleri ve opuntia çiçeği içeren formülü ile cildi yoğun şekilde nemlendirir; hücrelerin ihtiyaç duyduğu faydalı yağ asitleri ile cildi yoğun şekilde besler. L'Oréal Yaş Uzmanı serisinin özel olarak geliştirilen bu ürünü; 3 etkili formülü ile kırışıklık görünümünü azaltır, cildi besleyerek nemlendirir ve cilt esnekliğini gözle görülür bir şekilde artırarak yüz hatlarını belirginleştirir.

{ "@context": "https://schema.org/", "@type": "WebPage", "speakable": { "@type": "SpeakableSpecification", "cssSelector": ["speakable-content"] }, "url": "https://www.lorealparis.com.tr/50li-yaslarda-cilt-bakimi" }

4. Göz Çevresine 50+ Yaşlanma Karşıtı Krem ve Serumlar Uygulamalısın

50’li yaşlarda göz çevresindeki kırışıklıklar iyice derinleşeceği için bu bölgenin bakımına daha çok özen göstermelisin. Gündüzleri değerli bileşenler içeren yaşlanma karşıtı etkili, göz çevresi bakımı kremleri ile bölgedeki narin cildi nemlendirip besleyebilirsin. Gece bakımında ise rutinine mutlaka göz çevresindeki dokuları hücre düzeyinde iyileştirecek formüller içeren serumlar eklemelisin. Ayrıca göz çevresine ürün uygularken cildine hassas davranmalı, ürünü tampon hareketlerle nazikçe uygulamalısın.

5. Gece Bakımına Retinolü Dahil Etmelisin

Yaşlanma karşıtı bakımın başrolünde olan retinol, artık senin de günlük ritüelindeki yerini almalı. Çünkü A vitaminin bir türevi olan retinol, hücrelerin yenilenmesini sağlar ve böylece geçen zamanın etkilerini en aza indirir.

Bu aşamada dilersen yapısında retinol bulunan kremleri tercih edebilirsin. Bunun için L'Oréal ParisRevitalift Klasik serisinde yer alan ürünler arasından seçim yapabilirsin. Daha yoğun bir etki için temiz cildine nemlendirici sürmeden önce, derin kırışıklıklara bile etki eden L'Oréal Paris Revitalift Lazer Saf Retinol Gece Serumu’nu kullanabilirsin.

6. Lekelerle Savaşmalı ve Yeni Leke Oluşumunu Önlemelisin

Cilt hücrelerindeki hasarların cildin yüzeyinde iyice kendini belli etmeye başladığı bu yaş aralığında leke görüntüsü yoğunlaşabilir. Bundan kaçınmak için niacinamide ve C vitamini gibi cilt tonunu eşitleyici etkileri bulunan bileşenler içeren cilt bakım ürünleri kullanabilirsin. Bunun yanında var olan lekelerin daha da koyulaşmasını ve yeni leke oluşumunu önlemek için düzenli olarak yüksek faktörlü bir güneş kremi kullanmalısın.

50’li Yaşlarda Cilt Bakımı İçin Faydalı Bilgiler

50’li yaşlarda kırışıklıklar tüm vücutta artacağı için bu dönemde dudak çevresi, dekolte, boyun kısmı ve elleri de düzenli olarak nemlendirmek gerekiyor.
Cildi kurutan durumlardan uzak durmalısın. Çok sıcak su ile duş almaktan kaçınmalı, çok soğuk havalarda cildini korumalısın.
Eğer bu zamana kadar bırakmadıysan artık sigarayı ve alkolü hayatından çıkarmalısın. Bu tür zararlı alışkanlıklar hücrelere zarar veren kararsız moleküller olan serbest radikallerin etkinleşmesine neden olduğu için cilt sağlığına zarar verir.
Az önce bahsettiğimiz durum sürekli kirli havaya maruz kaldığında, çok stres olduğunda ve bağışıklık sistemi zayıfladığında da görülür. Bu nedenle genel olarak çok daha sağlıklı bir yaşam tarzı benimsemeli; uykuna, yeme düzenine dikkat etmeli ve mutlaka bir egzersiz programı izlemelisin.

L'Oréal Paris’in, formülü cildin yapısını güçlendiren moleküllerle zenginleştirilen ürünleri ile ilerleyen yaşın sadece güzelliklerini cildinde taşıyabilirsin!

{ "@context": "https://schema.org/", "@type": "WebPage", "speakable": { "@type": "SpeakableSpecification", "cssSelector": ["speakable-content"] }, "url": "https://www.lorealparis.com.tr/50li-yaslarda-cilt-bakimi" }
{ "@context": "http://schema.org", "@type": "Thing", "subjectOf": { "@type": "ItemList", "itemListElement": [ ] } }
{ "@context": "http://schema.org", "@type": "BreadcrumbList", "itemListElement": [ { "@type":"ListItem", "position": 1, "item": { "@id": "/", "name": "Ana Sayfa" } } , { "@type":"ListItem", "position": 2, "item": { "@id": "https://www.lorealparis.com.tr/trend-ve-ipuclar", "name": "Trend ve ipuçları" } } , { "@type":"ListItem", "position": 3, "item": { "@id": "https://www.lorealparis.com.tr/50li-yaslarda-cilt-bakimi", "name": "50li Yaslarda Cilt Bakimi" } } ] }