30'lu Yaşlarda Cilt Bakımı

20’li yaşların sonuna doğru yaklaştığında cildinin iyileşme hızının azaldığını fark edebilir; başta göz altların olmak üzere, cildinde ince kırışıklıkların oluştuğunu görebilirsin. İlerleyen yaşlarda daha derin kırışıklıklarla baş etmek zorunda kalmamak adına hem biyolojik etmenlerden hem de çevresel faktörlerden kaynaklanabilen bu değişimlere karşı 30’lu yaşlardan itibaren önlem almak faydalıdır.

Tabii bu durumda aklına “30’lu yaşlarda cilt bakımı nasıl yapılır? Yaşlanma belirtileri nasıl minimize edilir?” soruları gelebilir. İhtiyaçlarına özel cilt bakımı ürünleri ile bakıma ihtiyaç duyan cildine hak ettiği ilgiyi göstermeni sağlayacak ipuçlarını ve bakım önerilerini senin için hazırladığımız bu yazıda bulabilirsin!

30’lu Yaşlara Doğru Cilt Yapısında Ne Gibi Değişiklikler Meydana Gelir?

30 yaş cilt bakımı için önemli bir geçiş dönemini temsil ediyor. Peki, neden? Neden artık cildimizde geçen zamanın izlerini görmeye başlıyoruz? Bu soruların yanıtları bilinçli ve düzgün bir cilt bakım ritüeli oluşturmak için oldukça önemli.

Yaş ilerledikçe cildin yapısını destekleyen moleküllerin üretimi yavaşlar. Bu nedenle vücutta 25 – 27 yaşlarından itibaren üretilen kolajen miktarında ciddi bir azalma gözlenir. Kolajen miktarı azalınca cilt elastik yapısını kaybederek gergin, kırılgan bir hal alabilir. Esneme özelliğini yavaş yavaş yitirmeye başlayan cilt, çizgilerin arasını örtemez olur ve bu da göz altı ve alın çevresinde kırışıklıkların belirmesine yol açar. Bu durumu önlemek ve zamanla derinleşecek kırışıklıkları kontrol altına almak için cilde özenli bir bakım uygulamak gerekir.

30’lu Yaşlarda Cilt Bakımı Nasıl Olmalı?

30’lu yaşlarda kapsamlı bir cilt bakım ritüeline geçiş yapmak ve artık yaşlanma karşıtı etkili ürünleri kullanmaya başlamak gerekiyor. Biz şimdi tüm adımları sana detaylı bir şekilde anlatacağız.

Cilt Bakım Ürünleri Seçerken Nelere Dikkat Etmelisin?

İlk olarak mutlaka cilt tipini tanımalısın:

Kuru cildine; kolaylıkla dağılan, yumuşak dokulu ürünler,
Yağlı cildine; cildi yağlandırmayan, su bazlı ürünler,
Hassas cildine; özel olarak formüle edilen, irritasyona sebep olmayacak ürünler uygulamalısın.

Bunların dışında seçtiğin ürünlerin içerisinde cildinin yapısına iyi gelecek içerikler olmasına özen göstermelisin.

30’lu yaşlar için cilt bakımı adımlarına gelecek olursak:

{ "@context": "https://schema.org/", "@type": "WebPage", "speakable": { "@type": "SpeakableSpecification", "cssSelector": ["speakable-content"] }, "url": "https://www.lorealparis.com.tr/30lu-yaslarda-cilt-bakimi" }
0

1. Cildini Her An Temiz Tutmalısın

Hem tenine uygulayacağın bileşenlerin en verimli şekilde etkisini gösterebilmesi hem de cildinin hava alarak tazeliğini koruyabilmesi için temiz olması gerekiyor.

Sabah ve akşam mutlaka cilt yapına uygun bir yüz temizleme jeli ve tonik ile cildini arındırmalısın. Bu sayede gözeneklerin içerisinin devamlı temiz kalmasını sağlayabilir, cildinin hava almasını sağlayabilirsin.

Makyajını temizlemeyi kesinlikle ihmal etmemelisin. Akşamları cilt bakım ritüeline başlamadan önce makyaj temizleyici ile cildindeki ürünleri temizlemelisin.

2. Gece ve Gündüz Bakımını Birbirinden Ayırmalısın

Temizlendikten sonra cildine ihtiyaç duyduğu nemi sunma zamanı! Bu noktada artık yavaş yavaş gece ve gündüz bakımını birbirinden ayırmak gerekiyor. Çünkü günün bu iki farklı zaman diliminde ciltte bambaşka reaksiyonlar gerçekleşiyor. Şöyle ki:

Hücre yenilenmesi gibi hayati önem taşıyan bedensel aktiviteler gece saatlerinde gerçekleşiyor. Bu nedenle gece daha farklı bir bakım uygulamak gerekiyor.
Gündüzleri ise cilt daha fazla çevresel faktöre maruz kaldığı için koruma sunan ve cilt yapısını destekleyen ürünler tercih etmek gerekiyor.

Bahsettiğimiz bu etkilere kısa sürede kavuşmak için yapabileceklerini şu şekilde sıralayabiliriz:

Gece saatlerinde yoğun cilt bakımı etkisi bulunan cilt serumu çeşitlerini kullanabilirsin. Yüzündeki kırışıklıklar derinleşerek aniden daha belirgin bir hal aldıysa retinol kullanmaya başlayabilirsin.
Daha hafif deformasyonlar ve aydınlık bir cilt görünümü için L'Oréal Paris Mucizevi Yağ Günlük Yüz Bakım Yağı’nı tercih edebilirsin. Gündüz de kullanılabilen bu cilt bakım yağı gece uygulandığında da cildi yoğun şekilde besler ve nemlendirir.
Nemlendirici gündüz bakım kremi olarak L'Oréal Yaş Uzmanı serisinin 30’lu yaşlara özel ürününü tercih edebilirsin. L'Oréal Paris Yaş Uzmanı 30+ Kırışıklık Karşıtı Nemlendirici Krem, ilk oluşan kırışıklık belirtilerini azaltmak için özel olarak geliştirildi. Kolajen biyosferiyle zenginleştirilen formülü cildin elastik yapısını güçlendirir. Opuntia çiçeği özü ile cildi yoğun şekilde nemlendiren bu krem sana 24 saat boyunca yumuşacık bir cilt sunar. Düzenli kullanım ince çizgilerin görünümünü azaltır ve cildinin daha genç görünmesini sağlar.

3. Cildini Güneşten Korumalısın

Güneşin zararlı ışınları cildin yaşlanma sürecini hızlandırır. Ayrıca sürekli güneş ışınına maruz kalan ciltte lekeler oluşmaya başlar. Bunları önlemek için dışarıya çıkmadan önce mutlaka güneş kremi kullanmalısın. Hava sıcaklığı ne olursa olsun, güneş ışınlarının cildinde hasar bırakabileceğini unutmamalısın. Dilersen ten makyajında formülünde güneş koruma faktörü bulunan ve yapısında cildi besleyen bileşenler barındıran fondöten çeşitlerini de tercih edebilirsin.

4. Göz Çevrene Özen Göstermelisin

Cildin en hassas olduğu noktaların başında göz çevresi geliyor. Hem çevresel faktörlerden hem de mimiklerden fazlasıyla etkilenen bu bölgeyi ihtiyacı olan göz çevresi bakımı ürünleri ile şımartmalısın. Bu noktada seçeceğin ürüne bölgedeki kırışıklıkların derinliğine göre karar verebilirsin.

Kırışıklıkların çok derin değil fakat sayıca çoksa, hyaluronik asit içerikli ürünleri tercih edebilirsin. Nemlenen cilt esner, çizgi görünümü azalır ve göz çevresi sıkılaşır.
Daha derin çizgiler için retinol içeren ve yoğun iyileştirici etkisi bulunan göz çevresi kremlerini tercih edebilirsin.
Göz çevresi bakımında kullanacağın ürünleri günlük cilt bakım ritüeline dahil etmelisin. Hem sabah hem de akşam bölgeyi nemlendirerek dinlendirmelisin.
Göz çevresindeki kırışıklıklar için düzenli olarak maske de kullanabilirsin. L'Oréal Paris Yaş Uzmanı Canlandırıcı Kağıt Göz Maskesi 30+, kolajen ve hyaluronik asit içeren formülü ile göz çevresindeki hassas cildin ihtiyaç duyduğu yapıcı molekülleri cilde nazikçe sunar. İlk kullanımda etkisini görebileceğin bu ürünü düzenli olarak uygulayarak daha canlı görünen bir cilde sahip olabilirsin.

30’lu Yaşlarda Cilt Bakımı İçin Son Birkaç İpucu


30’lu yaşlarda cilt bakımını formülünde doğal bileşenler bulunan ve cildi besleyen makyaj malzemeleri ile destekleyebilirsin.
Yalnızca yüz değil, boyun ve dekolte bölgesine de bakım yapmayı alışkanlık haline getirmelisin. Aksi halde yüz genç görünürken boyun bölgesinde oluşan kırışıklıklar ve birbirini takip eden bu iki bölgenin doku farklılığı canını sıkan bir görüntü oluşturabilir.
23:00 ve 03:00 saatleri arası hücre yenilenmesinin en aktif olduğu zaman dilimi olduğundan bu zamanı verimli geçirmek için uyku düzenine dikkat etmelisin.
Cildine zarar veren alışkanlıklardan kurtulmalısın. Sigara gibi cilt sağlığını olumsuz etkileyen zararlı maddelerden uzak durmalı, dengeli ve sağlıklı beslenmelisin.
Cildini nemlendiriciler ile desteklesen de gün içerisinde yeterli su tüketmediğin takdirde dilediğin yumuşacık cildi elde edemezsin. Bu sebeple bu noktaya da dikkat etmelisin.
Yüzünü yumuşak havlularla nazikçe kurulamalısın. Saten, ipek gibi yumuşak yastık kılıfları tercih etmelisin.
Cildine uyguladığın tüm bakım ve makyaj ürünlerini yukarıya doğru nazikçe masaj yaparak uygulamalısın.
Hem bedensel hem de zihinsel sağlığın için stresten uzak durmalı ve kendini rahatlatacak aktiviteler ile vücudunu gevşetmelisin. Unutma, stres yaşlanma belirtilerini inanılmaz bir şekilde hızlandırır.

L'Oréal Paris’in sana sunduğu muhteşem ürünler ve ipuçları ile zamanın izlerini oluşmadan önleyebilir, cildinin yaşlanma hızını kontrol altına almaya başlayabilirsin!

{ "@context": "https://schema.org/", "@type": "WebPage", "speakable": { "@type": "SpeakableSpecification", "cssSelector": ["speakable-content"] }, "url": "https://www.lorealparis.com.tr/30lu-yaslarda-cilt-bakimi" }
{ "@context": "http://schema.org", "@type": "Thing", "subjectOf": { "@type": "ItemList", "itemListElement": [ ] } }
{ "@context": "http://schema.org", "@type": "BreadcrumbList", "itemListElement": [ { "@type":"ListItem", "position": 1, "item": { "@id": "/", "name": "Ana Sayfa" } } , { "@type":"ListItem", "position": 2, "item": { "@id": "https://www.lorealparis.com.tr/trend-ve-ipuclar", "name": "Trend ve ipuçları" } } , { "@type":"ListItem", "position": 3, "item": { "@id": "https://www.lorealparis.com.tr/30lu-yaslarda-cilt-bakimi", "name": "30lu Yaslarda Cilt Bakimi" } } ] }