Niacinamide Nedir, Ne İşe Yarar?

Son dönemin popüler cilt bakımı içeriklerinde ön plana çıkan bir molekül olan Niacinamide, önceden adını çok fazla duymadığımız; fakat yıllardır cilt bakımı ürünlerinin içerisinde bulunan bir bileşiktir.

Eğer sen de satın aldığın ürünlerin içerisindeki bileşenleri yakından takip etmek istiyor ve kozmetik dünyasına hızla giren Niacinamide ne işe yarar diye merak ediyorsan çok geç olmadan bu yazımızı incelemeni öneririz. Çünkü kendisiyle tanışan herkesi büyüleyen ve faydaları ile kalpleri çalan Niacinamide’in adını bundan sonra çok daha sık duyacağımızdan eminiz!

Niacinamide Nedir?

Niacinamide, B3 vitaminin bir formu olduğundan; bir vitamin olarak sınıflandırılabilir. Vücudun yapı taşlarını destekleme özelliği bulunan B3 vitamininin niacin formu olarak tanımlanan Niacinamide, Nikotinik asit olarak da isimlendiriliyor. Suda çözünme özelliği bulunan bu bileşen, cilt için faydalı olan ve iyileştirici özelliği bulunan asit türleri arasında yer alıyor.

Gıdalar yoluyla alınabilen Niacinamide, cilde harici olarak da uygulanabiliyor. Zaten günümüzde birçok cilt bakım ürünü ve yaşlanma karşıtı kreminin formülünde Niacinamide bulunuyor. Bunun dışında bu bileşen serum haliyle cilde direkt olarak da uygulanabiliyor.

Niacinamide Ne İşe Yarar?

Hiperpigmentasyondan sivilce oluşumunu önlemeye kadar birçok noktada etkisini gösteren bu bileşenin faydalarını şu şekilde açıklayabiliriz:

1. Lekelerle Savaşır ve Cilt Tonunu Eşitler

Literatürdeki adı hiperpigmentasyon olan ve halk arasında leke sorunu olarak isimlendirilen cilt tonu eşitsizliği birçok kişinin canını sıkan bir durum. Özellikle hassas ciltlerde en ufak bir darbe, küçük bir enfeksiyon ya da kısa bir süre bile olsa korumasız bir şekilde güneş ışınlarına maruz kalmak, ciltte leke oluşmasına sebep olabiliyor. İşte Niacinamide bu sorunla hücre seviyesinde savaşarak çok etkili bir çözüm sunuyor. Düzenli olarak Niacinamide içeren ürünlerle bakım yapılan lekeli ciltlerde zamanla renk farklılıkları kayboluyor ve cilt tonu her noktada eşitlenmeye başlıyor. Bu sayede sen de canını sıkan ton eşitsizliklerinden kurtularak çok daha aydınlık bir cilde sahip olabiliyorsun.

2. Yaşlanma Karşıtı Etkisi ile Cildi Sıkılaştırır

Ciltte yaşlanma belirtilerinin oluşmasının en büyük sebebi, cilt dokusunu oluşturan hücrelerin yapısının zaman içerisinde bozulmaya başlaması. Geçen zamanla beraber cilde elastik bir görünüm sunan hyaluronik asit ve kolajen miktarı azalıyor, vücut artık bu bileşenleri yeteri kadar üretemez hale geliyor. Bu da cilt dokusunun elastikiyetini kaybetmesine ve daha gergin ve kırışık bir hal almasına sebep oluyor.

Niacinamide ise bu soruna da hücre düzeyinde çözüm getirerek en mükemmel sonucu sunuyor. Cilt hücrelerindeki kolajen seviyesini artırarak ciltte koruyucu bir bariyer oluşmasını sağlayan Niacinamide, erken yaştan itibaren kırışıklıkların oluşmasını önleyerek zamanla savaşta sana çok büyük bir avantaj sağlıyor.

3. Sivilceleri Hem İyileştirir Hem de Yenilerinin Oluşmasını Önler

Niacinamide, anti-enflamatuar olarak isimlendirilen iltihap giderici özelliği olan bir vitamin. Bu da onu sivilce ve akne sorunu konusunda bir uzman yapıyor. Düzenli olarak kullanılan Niacinamide, sivilce oluşumuna sebep olan enfeksiyonu yok ederek iyileştirici bir etki yaratıyor. Leke giderme özelliği de bulunan Niacinamide, hem sivilceyi hem de izlerini tamamen yok ediyor. Ayrıca cilt üzerinde iltihap birikmesini önleyerek ciltte yeni sivilce oluşumunu engelliyor.

4. Cildi Yoğun Şekilde Nemlendirir ve Yatıştırır

Niacinamide, ciltteki faydalı yağ asitlerinin ve seramid bileşeninin oluşumunu hızlandıran etkisi sayesinde cildin en alt tabakasından itibaren ihtiyaç duyduğu nem molekülleri ile beslenmesine destek oluyor. Nemlenen cilt, daha elastik bir yapıya bürünerek dışarıdan gelen hasarlara karşı dayanıklı bir hal alırken, ciltte kırışıklık oluşumu da azalıyor. Ayrıca cildin yapısını hücre seviyesinde güçlendiren Niacinamide, hassas ciltlerdeki tahriş ve irritasyon sorunlarına da çözüm sunuyor; cildi yatıştırarak hassasiyeti azaltıyor.

5. Güneş Koruyucu Etkisi de Var

Hepimiz güneş ışınlarının cildi nasıl yıprattığını biliyoruz. Niacinamide bu konuda da bize destek oluyor. Güneş koruyucu özelliğinin yanında cilt bariyerini destekleyen etkisi ile de cildi güneşe karşı daha güçlü hale getiriyor. Ayrıca daha önce de söylediğimiz gibi güneş lekelerinin giderilmesine de yardımcı oluyor. Yani Niacinamide, tüm yönleriyle güneşin cilt üzerinde bıraktığı izlerle savaşıyor diyebiliriz!

{ "@context": "https://schema.org/", "@type": "WebPage", "speakable": { "@type": "SpeakableSpecification", "cssSelector": ["speakable-content"] }, "url": "https://www.lorealparis.com.tr/niacinamide-nedir" }

Kimler Niacinamide Kullanmalı?

Niacinamide, özel bir alerjisi olmayan herkesin kullanabileceği bir ürün. Her yaşa hitap ediyor ve her cilt tipinin sorunlarına çözüm getirebiliyor. Fakat Niacinamide’in özellikle leke sorununa çözüm arayanlar tarafından tercih edildiğini söyleyebiliriz. Bunun dışında yaşlanma belirtilerini geciktirmek, aydınlık ve parlak bir cilde sahip olmak ve sivilce sorununu kökten çözmek isteyen herkes günlük bakım ritüeline Niacinamide ya da Niacinamide içerikli ürünler dahil edebilir.

Niacinamide Nasıl Kullanılır?

Niacinamide, birçok farklı kozmetik ürününün içerisinde yer alıyor. En çok cilt temizleyici özelliği bulunan ürünlerde karşımıza çıkan Niacinamide; serumlarda, toniklerde ve maskelerde de yer alıyor.

Niacinamide aynı zamanda konsantre bir şekilde de kullanılabiliyor. Cilt asidi olarak sunulan saf Niacinamide, temiz bir pamuk yardımı ile sorunlu bölgelere nazikçe uygulanabilir.

Saf Niacinamide’i günlük bakım rutinine dahil etmek istersen de izlemen gereken yol şu şekilde:

Öncelikle cildini yüz temizleme jeli ve tonik ile ölü deri ve makyaj artıklarından arındırmalısın. Tabii akşam saatlerinde bu adımlardan önce makyaj temizleyici de uygulaman gerekiyor.
Sonrasında temiz bir pamuk ya da parmak uçların yardımıyla yüzüne Niacinamide serumu sürebilirsin. Bu aşamada aşağıdan yukarıya doğru, dairesel hareketler yaparak ilerlemelisin. Göz çevresine çok yaklaşmamaya dikkat etmelisin.
Niacinamide moleküllerinin cildine işlemesi için bir süre beklemelisin. Ardından cilt serumu, nemlendirici adımları ile devam edebilirsin.
Gündüz bakımında son adımda güneş kremi kullanmayı ihmal etmemelisin. Ayrıca Niacinamide kullanırken birazdan bahsedeceğimiz noktalara ve niacinamide ile birlikte uyguladığın diğer cilt bakımı malzemelerinin içeriklerine de dikkat etmelisin. Bu konudaki detayları aşağıda bulabilirsin.

Niacinamide Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

İçeriği Niacinamide ile güçlendirilen kozmetik ürünlerini birçok kişi rahatlıkla kullanabilir. Daha önce de söylediğimiz gibi, çok nadir görülmekle birlikle bu gibi ürünlerin yalnızca kişinin söz konusu bileşene alerjisi olması durumunda kullanılması önerilmiyor.

Tek başına kullanılan Niacinamide çok yoğun bir etkiye sahip olduğu için ciltte tahrişe sebep olabiliyor. Alerjik reaksiyonlar gözlenebiliyor. Bu durumda kişinin hemen bir uzmana danışarak soruna uygun bir tedaviye başlaması gerekiyor.

Saf Niacinamide cilt bakımında kullanılan farklı bileşenlerle reaksiyona girerek cildi tahriş edebiliyor. Normalde cilt bakımında yer alan Niacinamide miktarı sorun yaratmayacak oranda olduğu için farklı kozmetik ürünlerinin beraber kullanılması problem yaratmıyor; ama bu durum tek başına kullanılan Niacinamide için geçerli değil. Bu nedenle eğer yoğun şekilde Niacinamide içeren ürünler kullanmayı düşünüyorsan diğer kozmetik ürünlerinin içerisindeki etken maddelerle reaksiyona girip girmeyeceğini öğrenmek için bir uzmana danışmanı öneririz.
{ "@context": "https://schema.org/", "@type": "WebPage", "speakable": { "@type": "SpeakableSpecification", "cssSelector": ["speakable-content"] }, "url": "https://www.lorealparis.com.tr/niacinamide-nedir" }
{ "@context": "http://schema.org", "@type": "Thing", "subjectOf": { "@type": "ItemList", "itemListElement": [ ] } }
{ "@context": "http://schema.org", "@type": "BreadcrumbList", "itemListElement": [ { "@type":"ListItem", "position": 1, "item": { "@id": "/", "name": "Ana Sayfa" } } , { "@type":"ListItem", "position": 2, "item": { "@id": "https://www.lorealparis.com.tr/trend-ve-ipuclar", "name": "Trend ve ipuçları" } } , { "@type":"ListItem", "position": 3, "item": { "@id": "https://www.lorealparis.com.tr/niacinamide-nedir", "name": "Niacinamide Nedir" } } ] }