Göz Çevresi Kırışıklıkları Neden Olur, Nasıl Geçer?

Hayatta ne yaparsak yapalım kontrol edemediğimiz bazı şeyler var. Bunların başında da bize fikrimizi sormadan, hızla akıp giden zaman geliyor. Maalesef ne kadar istesek de zamanın akışını yavaşlatamıyor, geri alamıyor veya ileri saramıyoruz. Ama neyse ki geçen zamanın ciltte bıraktığı yıpratıcı etkileri kontrol altına alma şansımız var! Nasıl mı? Elbette, L'Oréal Paris’in kaç yaşında olursa olsun asla duruşundan ödün vermek istemeyen kadınlara özel muhteşem formülleri ve bakım ritüellerini bir üst seviyeye taşıyan ipuçları ile!

Göz Altı Kırışıklıkları Nedir?

Göz altı kırışıklıkları kendini ilk olarak alt kirpik diplerinde belli eder. İnce bir hat halinde olan bu kırışıklıklar ilk zamanlar kapatıcı ile rahatlıkla örtülebilir. Fakat gün geçtikçe bu kırışıklıklar gözün çevresine yayılır. Zamanla gözlerin yan tarafında, paralel olarak ilerleyen kaz ayakları çıkmaya başlar. Ayrıca müdahale edilmezse göz altı kırışıklıkları da kirpik diplerinden daha aşağıya doğru yayılır.

20’li yaşlarının ortasını geçen tüm kadınların ortak sorunlarından biri olan ve göz çevresinde ince ince oluşmaya başlayan bu kırışıklıklar aslında geçen zamanın tüm yüz üzerinde derin izler bırakacağının habercisi. Bu nedenle de göz çevresinde kendini göstermeye başlayan bu ince çizgilere mümkün olan en erken zamanda müdahale etmek gerekiyor.

Göz Çevresindeki Kırışıklıklar Neden Olur?

Kırışıklıkların oluşma dönemini etkileyen birçok faktör var. Ama en temel neden, cilt dokusundaki hücrelerin yapısının bozulması ve buna bağlı olarak cildin elastikiyetini kaybetmesi. Bu duruma yol açan etmenleri ise şöyle açıklayabiliriz:

Vücutta zaman içerisinde hücrelere su taşıyan hyaluronik asit seviyesi düşüyor ve üretimi yavaşlıyor. Bu durum da cilt hücrelerine ihtiyaç duyduğu su moleküllerinin taşınamaması anlamına geliyor.
Geçen zaman içerisinde vücuttaki kolajen miktarı da ciddi oranda azalıyor. Kasları ve cilt hücrelerini besleyen bu bileşen yeteri kadar üretilmediğinde de cilt gerginleşiyor ve ince çizgiler halinde kırışıklıklar kendilerini göstermeye başlıyor.
Güneş ışınlarının cildin yapısını bozduğunu hepimiz biliyoruz. Maalesef bu etmen göz çevresinin hızlı bir şekilde kırışmasına da neden oluyor. Bunu önlemek için her mevsim yüksek faktörlü bir güneş kremi kullanmak gerekiyor. Ayrıca güneş gözlüğü kullanımının da önemi oldukça büyük. Güneş ışınları gözlerin kısılmasına sebep olduğu için de bölgede kırışıklık oluşumuna yol açıyor.
Cilt yapısının bozulması ile genler arasında da bağlantı bulunuyor. Bazı kadınlar 30’lu yaşlarda dahi az sayıda kırışıklığa sahipken bazılarının erken yaşlarda kırışmaya başlayan bir cilde sahip olmasının altında genetik faktörler de yatıyor.
Serbest radikallerin de yaşlanmayı hızlandıran bir etkisi olduğu biliniyor. Çevresel faktörler, hücrelere zarar veren kararsız moleküller olarak tanımlayabileceğimiz serbest radikallerin etkisini arttırıyor. Hava kirliliği, sigara, alkol, stres, uykusuzluk, dengesiz ve yetersiz beslenme, güneş ışınları, radyasyon, ilaç kullanımı gibi durumlar vücuda giren serbest radikallerin cilt hücrelerine verdiği hasarı artıran etmenler arasında yer alıyor.

Son olarak mimik faktöründen de bahsedelim. Göz çevresindeki kırışıklıkların en önemli sebeplerinden biri de mimiklerimiz. Küçük yaştan itibaren verdiğimiz her tepkiden göz çevresi de etkileniyor. Bu da zaman içerisinde göz çevresinde ince çizgilere sebep oluyor.

{ "@context": "https://schema.org/", "@type": "WebPage", "speakable": { "@type": "SpeakableSpecification", "cssSelector": ["speakable-content"] }, "url": "https://www.lorealparis.com.tr/goz-cevresi-kirisikliklari-neden-olur" }

Göz ve Yüz Kırışıklıkları Nasıl Giderilir?

Göz çevresinde ortaya çıkan kırışıklıklar için kesin çözüm kapsamlı bir bakım ritüeli oluşturmak. Belirli bir yaştan itibaren her gün, düzenli olarak göz çevresine özel ürünler kullanmak ve bu süreci aşağıdaki şekillerde desteklemek:

Göz çevresi kırışıklıkları için bölgeye ve soruna özel ürünler seçmelisin. Retinol ve A vitamini içeren göz kremlerini tercih edebilirsin. Ayrıca cildin hyaluronik asit seviyesini yükseltecek özel bileşenler de kullanabilirsin.
Nemlendirici aşamasını asla atlamamalısın. Cildin elastik yapısının korunması için düzenli olarak nemlendirilmesi çok önemli. Bu noktada dikkat etmen gereken en önemli şey ise cilt tipine uygun bir ürün seçmek. Verimli bir sonuç alabilmek adına kuru, hassas, yağlı ya da karma ciltlere özel olarak formüle edilen ürünler arasından kendi cildine uygun olanı bulmalısın.
Yüz yogası ile de göz çevresi kırışıklıklarını azaltabilirsin. Haftada en az 2-3 gün uygulayabileceğin bir program ile ilerleyebilirsin. Fakat yüz yogası tek başına yeterli olmadığından, bu yöntemi tamamlayıcı olarak düşünmen daha doğru olur.
Dengeli ve kaliteli beslenmeli, sağlıklı bir yaşam tarzını benimsemelisin. Bu sayede daha önce bahsettiğimiz serbest radikal etkisini en aza indirebilirsin. Ayrıca tükettiğimiz her gıdanın cilt yapısını direkt olarak etkilediğini unutmamalısın. Bu nedenle çok yağlı ya da şekerli gıdalardan, sigara ve alkol gibi zararlı maddelerden uzak durmalısın. Sağlıklı ve faydalı yağ asitleri içeren doğal yağlar tüketmeli, her besinden ideal miktarda yediğin dengeli bir beslenme programı oluşturmalısın.

Göz Çevresi Bakımı Nasıl Olmalı?

Birazdan seni göz çevresinde kullanabileceğin harika formüllerle tanıştıracağız; ama önce her bir ürünün ne zaman kullanılması gerektiğinden bahsedelim:

Öncelikle cildindeki ve göz çevresindeki makyajı bir makyaj temizleyici yardımı ile tamamen temizlemelisin.
Ardından bir temizleme jeli ve tonik ile yüzünü kir, toz, makyaj ve ölü deri artıklarından arındırmalısın.
Göz çevresine yoğun bakım uygulayan bir serum ile devam edebilirsin. Serumu cildine tamamen yedirdiğinden emin olmalısın.
Son aşamada göz çevresi kremi ile bakımını tamamlayabilirsin.
Haftada 1 – 2 defa göz çevresine maske de uygulayabilirsin. Bu noktada göz çevresinin hassas yapısı göz önüne alınarak geliştirilen L'Oréal Paris Yaş Uzmanı Canlandırıcı Kağıt Göz Maskesi 30+ ürününü kullanabilirsin.

L'Oréal Paris’ten Günlük Göz Çevresi Bakımı İçin En Etkili Ürün Önerileri!

L'Oréal Paris, göz çevresi bakımı ve göz çevresi kremi çeşitleri ile sana cildinin ihtiyaç duyabileceği tüm bileşenleri sunuyor. Sen de gelişen teknoloji ışığında her geçen gün etkisi artırılan çok özel formüller arasından cilt tipine ve ihtiyaçlarına uygun olanları seçerek zamana meydan okuyabilirsin!

L’Oréal Paris Revitalift Lazer Serisi içerisinde yer alan Revitalift Lazer x3 Göz Kremi, hyaluronik asit ve konsantre Pro-xylane içeren formülü ile kırışıklık görünümünü en aza indirir. Üstelik bu süreçte göz torbalarının ve şişkinliğin de azalmasını sağlar. 4 haftalık düzenli kullanımda ise göz çevresi çok daha aydınlık görünür ve tonu eşitlenir.
Kırışıklıkları dolduran ve göz altı çukurlarını dolgunlaştıran L'Oréal Paris Revitalift Filler Dolgunlaştırıcı Yaşlanma Karşıtı Göz Bakım Kremi cildi dolgunlaştırmaya, pürüzsüzleştirmeye ve yoğun şekilde nemlendirmeye yardımcı olarak kırışıklık görünümünü azaltr. Cildi etkili şekilde nemlendirerek, cildin gerginliğini ve sıkılığını arttırır. 4 haftalık düzenli kullanımda ise kaz ayağı görünümünü ve göz altındaki çukur görünüm azaltarak göz çevresi görünümünü geliştirir.
Shea yağı içeren formülü ile yoğun şekilde nemlendiren L'Oréal Paris Mucizevi Yağ Günlük Bakım Göz Kremi, cildin elastik yapısını destekler. İçeriğindeki arı sütünün sunduğuprotein, lipid ve vitaminler ile göz çevresini besler ve hızlı bir şekilde onarır.
2 farklı türde hyaluronik asit içeren L'Oréal Paris Hyaluron Uzmanı Cilt Dolgunlaştıran Nemlendirici Göz Kremi, cilt hücrelerine ihtiyaç duyduğu nem moleküllerini kusursuz bir şekilde sunarak cildi dolgunlaştırır, kırışıklıkların ve ince çizgilerin görünümünü azaltır.
{ "@context": "https://schema.org/", "@type": "WebPage", "speakable": { "@type": "SpeakableSpecification", "cssSelector": ["speakable-content"] }, "url": "https://www.lorealparis.com.tr/goz-cevresi-kirisikliklari-neden-olur" }
{ "@context": "http://schema.org", "@type": "Thing", "subjectOf": { "@type": "ItemList", "itemListElement": [ ] } }
{ "@context": "http://schema.org", "@type": "BreadcrumbList", "itemListElement": [ { "@type":"ListItem", "position": 1, "item": { "@id": "/", "name": "Ana Sayfa" } } , { "@type":"ListItem", "position": 2, "item": { "@id": "https://www.lorealparis.com.tr/trend-ve-ipuclar", "name": "Trend ve ipuçları" } } , { "@type":"ListItem", "position": 3, "item": { "@id": "https://www.lorealparis.com.tr/goz-cevresi-kirisikliklari-neden-olur", "name": "goz cevresi kirisikliklari neden olur" } } ] }