Elektriklenen Saçlar İçin Bakım Önerileri

Saç elektriklenmesi özellikle kuru saç tipine sahip olanlar için büyük bir sorun. Çünkü en ufak bir hareketten etkilenerek elektriklenen saçlar hem bakımsız ve soluk bir duruşa neden oluyor hem de normale göre çok daha kırılgan bir hal alıyor. Tel tel ayrılarak kabaran saçlar gün içerisinde elini saçına götürdüğün herhangi bir anda kırılarak sağlıksız bir forma bürünüyor. Bu da saçların daha çok kurumasına ve elektriklenmeye meyilli bir hale gelmesine yol açıyor. Kısacası, elektriklenen saç sorunu kontrol altına alınmadığında can sıkıcı bir kısır döngüye dönüşüyor.

Peki, duruşunu bozarak bakımlı kişiliğini gölgede bırakan ve zamanla saç sağlığını olumsuz etkileyen bu sorunla nasıl başa çıkmak gerekiyor? Biz bu yazımızda sana elektriklenen saçlar için öneriler sunduk. Ayrıca Parizyen ruhlu kadınların güzelliğini beslemeyi ilke edinen L'Oréal Paris’in saç elektriklenmesine çözüm getiren muhteşem formüllerinden de bahsettik. Sen de birazdan bahsedeceğimiz önemli noktalara dikkat ederek kabarık, kuru ve kontrolsüzce elektriklenen saçlarına veda edebilir; ipeksi yumuşaklığı ile görenleri kendine aşık eden mükemmel saçlara sahip olabilirsin!

Saç Elektriklenmesi Neden Olur?

Saçların elektriklenerek kabarmasının en büyük nedeni, nemsizlik. Artık hepimiz suyun her anlamda bizim için hayat kaynağı olduğunu biliyoruz. Su molekülleri yalnızca vücut sistemlerinin çalışmasını sağlamıyor aynı zamanda cilt dokusunun ve saç tellerinin yapısını da koruyor. Saç derisi ve boyları yeterli miktarda nemlendirilmediğinde de kuruluk sorunu baş gösteriyor.

Sürtünme de elektriklenmeye sebep oluyor. Bunun yanında havadaki yoğun su buharı gaz molekülleri ile birleşerek saç tellerinin üzerine yapıştığında da kabarmaya sebep oluyor. Bir de ısıl ve kimyasal işlemler sebebiyle hasar gören saçların yapısı bozulduğu için elektriklenme problemi ortaya çıkıyor.

Can sıkan kabarıklığın temel sebeplerini öğrendik. Şimdi bu durumla nasıl başa çıkacağımıza bakalım.

1. Tarak Seçimini Doğru Yap

Saç elektriklenmesi sorunu ile karşı karşıya kaldıysan ilk olarak tarağını kontrol etmelisin. Çünkü tarak tüm saç tellerine sürtünen bir ürün. Ve tarağın yapıldığı malzeme saçlarda statik elektrik oluşturarak kabarma sorununa davetiye çıkarabiliyor.

Ahşap taraklar kullanmak elektriklenme sorunu ile savaşta sana yardımcı olabilir. Ayrıca özel maddelerden üretilen, dışarıdan bakınca plastik gibi görünen ama etrafı yalıtkan kaplamalar ile sarılan saç fırçalarını ve taraklarını da tercih edebilirsin. Bir de ince dişli taraklardan uzak durmanda fayda var.

2. İyonlu Saç Kurutma Makinesi Kullan

Saçlar en çok kuruturken elektriklenir. Çünkü kurutma makinesi doğru seçilmediğinde ve yanlış kullanıldığında saç tellerindeki ve derideki tüm nemin uçup gitmesine neden olur. Bu nedenle kurutma aşamasında dikkatli davranman şart.

  • Gelişen teknoloji ışığında tasarlanan, iyonlu saç kurutma makinelerini tercih edebilirsin. Bu tür makineler yüklü negatif iyonlar saçarak statik elektriklenmeyi önler. Böylece saçlar daha az kabarır.
  • Saç kurutma makinesini düşük ısıda kullanmalısın. Islak saç aniden yüksek ısıyla buluşunca yumuşak dokusunu kaybediyor. Bu nedenle saçları yavaş yavaş kurutmak gerekiyor.

3. Saçlarını Isıdan Koruyan Bir Serum ile Güçlendir

Saçları yüksek ısı vererek şekillendiren cihazlardan da uzak durman gerekiyor. Saç düzleştirici, maşa ve güçlü fön makineleri saç tellerinin üzerindeki koruyucu kütikül tabakasının hasar almasına neden oluyor. Bu durumda da teller kuruyarak kabarıyor.

Elbette, saçlarını şekillendirdiğin ilk an sana ortada bir sorun yokmuş gibi görünebilir. Örneğin, düzleştirme ya da fön işlemi sonrasında saçlar o an için parlak durabilir. Ama bu işlem saçların yapısını bozduğu için bir yerden sonra elektriklenme kronik bir soruna dönüşebilir. Böyle bir durumda saçlarına bir şekillendirici olmadan biçim veremez hale gelebilirsin ve bir süre sonra çok hasar aldığı için bir türlü şekle girmeyen, kötü görünümlü saçlarla baş başa kalabilirsin. Bu nedenle en iyisi bu tür cihazlardan uzak durmak. Ya da kullanım öncesinde saç tellerini koruyan bir saç bakım yağı uygulamak. Bu aşamada doğal yağlarla güçlendirilen formülü ile sana mükemmel bir çözüm sunan Elseve Dream Long Serumu kullanabilirsin!

{ "@context": "https://schema.org/", "@type": "WebPage", "speakable": { "@type": "SpeakableSpecification", "cssSelector": ["speakable-content"] }, "url": "https://www.lorealparis.com.tr/elektriklenen-saclar-icin-bakim-onerileri" }
0

Elektriklenen Saçlarını Kontrol Altına Almanı Sağlayan Mükemmel Bir Ürün Önerisi: Elseve Dream Long Serum

L'Oréal Paris Elseve Dream Long Elseve Dream Long Mükemmel Düz Pürüzsüzleştirici Saç Serumu, saçta elektriklenmeyi önleyen ürünler listesinin en güçlü üyesi! Bu harika serum elektriklenen uzun saçlarını düz formla buluşturur. Hint yağı içeren formülü  ile saç tellerine ihtiyaç duyduğu nemi sunan bu serum, saçın yapıtaşlarından biri olan keratin molekülleri de içerir. Bu sayede saçlarını nefis bir şekilde düzleştirir ve parlak bir duruş kazandırır. Saç tellerini ısıya karşı koruyarak kabarma problemine ortadan kaldıran Elseve Dream Long Serum, saçları düzleştirirken açar ve böylece 4 santimetreye* kadar daha uzun görünmesini sağlar!

*Dream Long şampuan, saç kremi, serum kullanımı ve fırçalama sonrası 34 kişi üzerinde yapılan klinik test.

4. Uyku Sırasında Elektriklenme Olmaması İçin Önlem Al

Uyurken yastık kılıfına sürtünen saçlarda statik elektrik oluşur. Bu da sabah kabarmış ve soluk duran saçlarla karşılaşmana neden olur. Bundan kaçınmak için saç ve kılıf arasındaki sürtünmeyi azaltman gerekiyor. Bunun için yapabileceklerin ise şöyle:

  • Kıvırcık ve gür saçlarını saçları kırmayan spiral formlu toka çeşitleriyle hafif bir şekilde tepeden toplayabilirsin.
  • Yatmadan önce saçlarını ipek bir eşarp ya da bone ile sarabilirsin.
  • İpek ve saten gibi kaygan ve yumuşak kumaşlardan üretilen yastık kılıflarını tercih edebilirsin.

5. Klasik Havlular Yerine Mikrofiber Ürünler Kullanmayı Dene

Nemli saçlarını kuruturken de elektriklenmeye sebep olabilir. Islak saç daha kolay kırılır ve klasik havlular ne kadar yumuşak görünse de saç tellerinin hasar almasına sebep olabilir. Bu nedenle mikrofiber kumaştan elde edilen saç havlularını tercih edebilirsin. Saçlarını kuruturken de sert hareketler yapmamaya özen göstermelisin. Saçlarını havluya sürterek kurutmamalısın. Yavaşça ve nazik hareketlerle nemini almalısın.

6. Saçlarını Doğal kaynaklı Yağlar içeren formüllerle Besleyen ve Nemlendiren Ürünler Tercih Et

Elektriklenme sorununun temelinde nemsizlik olduğunu söylemiştik. Bu durumdan kurtulmak ve saçlara yoğun nem terapisi uygulamak için yağlı his bırakmayan ama doğal yağların nemlendirici gücünü saçlara taşıyan ürünleri tercih etmelisin. Şampuan ve saç kremi formülleri saç tellerini ve derisini besleyerek yumuşatan ürünler sayesinde elektriklenmeyi kontrol altına alabilirsin. Bu noktada ihtiyacın olan etkiyi L'Oréal Paris Mucizevi Hindistan Cevizi Yağı koleksiyonunda bulabilirsin.

7. Saçlarına Her Hafta Nemlendirici Maske Uygula

Saç maskesi saçlara kapsamlı bir bakım uygular ve hasar gören saçları onarır. Böylece hem nem sorununa çözüm getirir hem de saçın yapısını güçlendirir. Sen de bu etkiden yararlanmak için haftada bir defa kendine uygun bir saç maskesi ile saçlarını şımartmalısın. Bu noktada seçim yaparken saçlarının ihtiyaçlarını göz önünde bulundurmalısın.

Çok kuru saçların için nem terapisi uygulayan ürünleri tercih edebilirsin. Kırılan ve yıpranan saçlarına onarıcı formüller sunabilirsin. Boyalı saçlara özel bakım uygulayan maskelerle saçlarına hayat verebilirsin. Köklerden yeteri kadar beslenemediği için kopan ve dökülen saçlarına özel moleküller sunarak yapısını güçlendirebilirsin. Tüm bu sorunlara özel formülleri L'Oréal Paris saç maskesi ailesinde bulabilirsin. Saçlarını güçlendiren bu harika ürünlerle nemsizlik ve yıpranma sebebiyle oluşan kontrolsüz kabarma ve elektriklenmelere son verebilirsin.

L'Oréal Paris tarzından asla ödün vermek istemeyen ve duruşunu şansa bırakmadan kontrol altına almayı bilen kadınlara ihtiyacı olan tüm bileşenleri sunuyor! Sen de dilediğin zaman güzelliğini beslemeyen ürünlerimizi ve ipuçlarımızı inceleyebilirsin!

 
{ "@context": "https://schema.org/", "@type": "WebPage", "speakable": { "@type": "SpeakableSpecification", "cssSelector": ["speakable-content"] }, "url": "https://www.lorealparis.com.tr/elektriklenen-saclar-icin-bakim-onerileri" }
{ "@context": "http://schema.org", "@type": "Thing", "subjectOf": { "@type": "ItemList", "itemListElement": [ ] } }
{ "@context": "http://schema.org", "@type": "BreadcrumbList", "itemListElement": [ { "@type":"ListItem", "position": 1, "item": { "@id": "/", "name": "Ana Sayfa" } } , { "@type":"ListItem", "position": 2, "item": { "@id": "https://www.lorealparis.com.tr/trend-ve-ipuclar", "name": "Trend ve ipuçları" } } , { "@type":"ListItem", "position": 3, "item": { "@id": "https://www.lorealparis.com.tr/elektriklenen-saclar-icin-bakim-onerileri", "name": "Elektriklenen Saclar icin Bakim onerileri" } } ] }