E Vitamini Ne İşe Yarar?

Vitaminlerin genel sağlığımız için ne kadar önemli olduğunu hepimiz biliyoruz. Her biri kendine özel görevlerini yerine getirerek yaşamsal faaliyetlerimizin sorunsuz bir şekilde yürütülmesine yardımcı olan vitaminlerden bazıları ise diğerlerinden daha da faydalı. Daha doğrusu, bazı vitaminler cilt ve saç yapısını destekleyen moleküller içerdiği için yalnızca sağlık değil aynı zaman da kozmetik açısından da bize destek oluyor. Böylece biz de gerçek anlamda “sağlıklı ışıldayan” tene ve saçlara sahip olabiliyoruz.

Bahsettiğimiz bu kalpleri fetheden vitaminlerin başında da antioksidan özelliği ile bilinen E vitamini geliyor. Sen de birçok farklı şekilde uygulanabilen E vitaminin faydalarını merak ediyor ve bu bileşeni güzellik ritüellerine nasıl ekleyebileceğini düşünüyorsan bu yazımızı inceleyebilirsin!

E Vitamini Nedir?

E vitamini, içerisinde tokoferoller ve tokotrienoller bulunan ve bu sayede de yağda çözünebilme özelliği kazanan bir vitamin çeşidi. Yapısındaki bu bileşenler sebebiyle tokol olarak sınıflandırılan E vitaminin en önemli özelliği, çok güçlü bir antiokdisan olması.

Belli bir düzeye kadar karaciğerde depolanabilen E vitamini genel sağlık için çok ama çok önemli bir bileşen. Birçok araştırma bu vitamin türünün kronik rahatsızlıklara, kansere ve kalp hastalıklarına karşı koruma sağladığını gösteriyor.

E Vitamini Ne İşe Yarar?

Biraz önce de bahsettiğimiz gibi, E vitaminin bu derece faydalı olmasını sağlayan şey antioksidan özelliği. Bu özellik sayesinde vücudu dışarıdan gelen zararlı bileşenlerin ve serbest radikallerin etkisinden koruyor. Özel yapısı sayesinde bu zararlı moleküllerin hücre zarı içerisinden geçmesini önlüyor. Yani böylece doku ve organların en temel yapı taşlarını korumuş oluyor. Bu da saçtan tırnağa kadar her noktada bedenin daha sağlıklı olmasını sağlıyor. Ayrıca E vitaminin hücre yenileme özelliği de var.

E Vitaminin Cilde Faydaları

E vitaminin cilde faydaları kalpleri çalan türden. Bu muhteşem bileşenin tende yarattığı etkiyi şöyle açıklayabiliriz:

 • Serbest radikallerle savaştığı için bu zararlı moleküllerin ten üzerinde yarattığı olumsuz etkileri ortadan kaldırır. Böylece hem dış etmenlerin ciltte yarattığı renk dalgalanmalarını ve soluklaşmayı önler. Hem de yaşlanma belirtilerini en aza indirir.
 • Cildi güneşin zararlı ışınlarına karşı korur. Leke görünümlerini azaltır ve güneş sebebiyle hızlanan yaşlanma belirtilerini geciktirir. .
 • Hem antioksidan hem de hücre yenileyici özelliği ile tenin yapısını güçlendirir. Cilt hücrelerinde oluşturduğu koruyucu bariyer sayesinde ten elastik yapısını kaybetmez. Böylece her zaman daha canlı ve aydınlık görünmesini sağlar.
 • Cildi sıkılaştırır. İnce çizgilerin görüntüsünü en aza indirerek genç bir duruş sunar. Sarkmaları önler ve yüz hatlarını belirginleştirir.
 • Cilt üzerindeki biriken sebum miktarını azaltır ve böylece siyah nokta oluşumunun da önüne geçer.

E Vitaminin Saça Faydaları

E vitamininin faydaları saymakla bitmiyor! Şimdi biraz da saçlara nasıl hayat veriyor, ona bakalım!

 • saçların kökten uca beslenmesi  ve güçlenmesine yardımcı olur. . Böylece koparak dökülmeler azalır.
 •  Saç canlı ve parlak görünür.
 • Hücrelerde kalkan oluşturan özelliği ile saç tellerini korur.

Saç derisini nemlendirerek pullanma ve kepek sorununu en aza indirir. 

{ "@context": "https://schema.org/", "@type": "WebPage", "speakable": { "@type": "SpeakableSpecification", "cssSelector": ["speakable-content"] }, "url": "https://www.lorealparis.com.tr/e-vitamini-ne-ise-yarar" }
0

E Vitamini Nasıl Kullanılır?

E vitamini tabii ki öncelikle gıdalar yoluyla alınıyor. Zeytinyağı, badem yağı gibi değerli yağlar; fındık, ceviz gibi faydalı yağ oranı yüksek tohumlar; ıspanak, maydanoz gibi yeşillikler; tahıllar, kümes hayvanları, somon ve kırmızı et E vitamini bakımdan zengin besinlerin başında geliyor. Sen de vücudunu içerden desteklemek için günlük öğünlerine E vitamini barındıran besinler ekleyebilirsin. Bu bileşeni harici olarak uygulamak içinse yapabileceklerin şöyle:

 • Saç bakımında E vitamini ampul şeklinde kullanılabiliyor. Bir ampul ile birkaç değerli yağı karıştırabilir ya da E vitaminini direkt saç diplerine uygulayabilirsin. Fakat bu saç köklerinde hassasiyet yaratabilir. Bu tarz güçlü bileşenleri tene direkt uygulamak alerjik reaksiyonlara sebep olabilir.
 • Aynı şekilde cilt bakımında da E vitamini ampul olarak kullanabilirsin. Ama bu uygulama şeklinde de alerjik reaksiyonlara dikkat etmelisin.
 • Bahsettiğimiz bu tahrişlerden kaçınmak için dilersen E vitaminini saç ve cilt bakım ürünlerine karıştırarak da uygulayabilirsin. Çok daha etkili ve profesyonel çözümler içinse formülünde E vitamini bulunan ürünleri tercih etmelisin.

L'Oréal Paris’in E Vitamini İçerikli Ürünleri İle Kendini Ödüllendir!

Kozmetik sektöründeki gelişmelere her zaman öncülük eden L'Oréal Paris, güzellik ve bakım formüllerini E vitamini ile güçlendiriyor. Sen de makyajdan saç bakımına kadar her noktada sana mucizevi çözümler sunan ürünler arasından dilediğini seçerek güzelliğine sınıf atlatabilirsin!

Saç bakım ritüellerine zengin içerikleri ile saçlarını kısa sürede kusursuzlaştıracak ürünler ekleyebilirsin:

 • E vitamini açısından zengin bir yağ olan Hint yağı içeren güçlü onarıcı formülü ile saçı kırılmalara karşı koruyan, saça bakım yapan ve onaran L'Oréal Paris Elseve Dream Long, doğanın mucizelerini yaşamına dahil eden bir seri. Şampuan, saç bakım kremleri ve yoğun bakım uygulayan maskeler içeren bu seri ile hayallerindeki ipeksi saçlara kısa sürede kavuşabilirsin!
 • Saçları kökten uca besleyen ürünler arıyorsan L'Oréal Paris Elseve Mucizevi Yağ serisini tercih edebilirsin. E vitamini açısından zengin 6 farklı değerli yağı içeren şampuan, saç bakım yağı, bakım kremleri ve maske ile saçlarına ihtiyacı olan yoğun bakımı mükemmel bir şekilde uygulayabilirsin.
 • Kalem formu ile pratik uygulama imkanı tanıyan L'Oréal Paris Infaillible Matte Lip Crayon Kalem Mat Ruj, E vitamini ve jojoba özleri içeren formülü ile dudaklara bakım da yapar. Dudakların gün içerisinde kurumasını önleyen bu harika ruj ile mat renklerin stilinde yarattığı enfes etkinin keyfini konforlu bir şekilde sürebilirsin!

L'Oréal Paris koleksiyonları içerisinde formülüne E vitamini işlenmiş daha birçok ürün var! Sen de stilinden asla ödün vermek istemediğin anlarda, kusursuzluğu bir yaşam tarzı haline getirmeye karar verdiğinde L'Oréal Paris ürünlerini tercih edebilirsin!

{ "@context": "https://schema.org/", "@type": "WebPage", "speakable": { "@type": "SpeakableSpecification", "cssSelector": ["speakable-content"] }, "url": "https://www.lorealparis.com.tr/e-vitamini-ne-ise-yarar" }
{ "@context": "http://schema.org", "@type": "Thing", "subjectOf": { "@type": "ItemList", "itemListElement": [ ] } }
{ "@context": "http://schema.org", "@type": "BreadcrumbList", "itemListElement": [ { "@type":"ListItem", "position": 1, "item": { "@id": "/", "name": "Ana Sayfa" } } , { "@type":"ListItem", "position": 2, "item": { "@id": "https://www.lorealparis.com.tr/trend-ve-ipuclar", "name": "Trend ve ipuçları" } } , { "@type":"ListItem", "position": 3, "item": { "@id": "https://www.lorealparis.com.tr/e-vitamini-ne-ise-yarar", "name": "E Vitamini Ne ise Yarar" } } ] }