Cilt Türüne Göre Nemlendirici Nasıl Seçilir?

Cilde hayat veren su moleküllerini cildin yapısını destekleyen çok özel bileşenlerle bir araya getiren nemlendiriciler cilt bakımı rutinin için hayati önem taşıyor.

Tabii nemlendiricilerin küçük bir parça ile bile mucizeler yaratabilmesi için bakım ve güzellik ritüellerinde kullanılan her ürün gibi, cildin ihtiyaçlarına uygun olarak seçilmesi gerekiyor. Ancak bu sayede yatışan, mükemmel bir şekilde yumuşak ve elastik bir forma kavuşan ve her an sağlıkla ışıldayan bir cilde sahip olabilirsin. Seçim noktasında nasıl bir yol izlemen konusunda yol göstermesi için her cilt tipine özel ürün önerilerinin de yer aldığı bu yazımızı inceleyebilirsin!

Nemlendirici Ne İşe Yarar?

Cilt tipi ne olursa olsun her cilt nemlenmeye ihtiyaç duyar. Bu sebeple cilt kendi kendine bir yağ üretir ve bu yağ ile kendini beslemeye çalışır. Fakat bu süreçte bazı cilt tipleri yeteri kadar yağ üretemediği için nemsiz kalır, bazı ciltler ise yoğun yağ üretimi yüzünden dengesiz bir hal alır. Tüm bunları kontrol edebilmek ve cilde o çok ihtiyaç duyduğu su moleküllerini sunabilmek için nemlendirici kullanmak gerekir.

Jel, krem ya da sıvı formda olabilen nemlendiricilerin cilt bakımı rutinlerinde mutlaka yer alması, yalnızca yüz değil tüm vücut bölgesinde düzenli olarak kullanılması gerekiyor. Nemlendiricilerin faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz:

Cildi yüzeyden nemlendiren bu ürünler cilt üzerinde koruyucu bir bariyer oluşturur.
Nemlendiriciler sayesinde cilt çok daha elastik bir form kazanır.
Elastikiyeti artan cilt kolay bir şekilde esner ve yumuşar. Esneklik özelliği sayesinde cilt dışarıdan gelen hasarlara karşı daha dayanıklı olur, güçlenir.
Cilt tipine uygun seçilen nemlendirici cildin dengesini bulmasını sağlar. Yağlı görüntüden uzak, yumuşak ve aydınlık bir cilt sunar.
Kuruduğu için çok hassaslaşan ciltlerin de yatışmasını sağlayan nemlendiriciler özellikle soğuk kış günlerinde cildin hasar almasını önler.
Neme doyan bir ciltteki sorunların birçoğu ortadan kalkar. Güçlenen cilt hem akne gibi sorunlarla hem de kırışıklıklarla daha iyi savaşır.

Cilt Tipine Göre Nemlendirici Önerileri

Cilt bakım rutininde kullanılan her ürünün cildin özel yapısı ve ihtiyaçları göz önünde bulundurularak seçilmesi gerekir.

Kuru Ciltler İçin Nemlendirici

Kuru cilt için nemlendirici hayati bir önem taşıyor. Çünkü kuruluk cildin yapısının büyük ölçüde hasar almasına neden olur ve ancak doğru nemlendirici seçimi ile giderilebilir.

Kuru ciltler genelde gergin ve hassas olur. Nemsiz kalan cilt esneme özelliğini kaybettiği için en ufak bir darbede kızarıklıklar oluşur. Yani kuru cildine makyaj yaparken bile fark etmeden tenini tahriş edebilirsin. Özellikle de kış aylarında soğuk yanıkları denilen cilt sorunlarıyla karşı karşıya kalabilirsin. Bunları önlemek için nemlendirici seçiminde şunlara dikkat etmelisin:

Cildine kolay uygulanabilen bir nemlendirici seçmelisin. Yumuşak dokusu ile tenini okşayan ve ciltte kayarak tüm yüze yayılan bir ürün kullanmalısın.
Nemlendirici etkisi yoğun bir ürüne yönelmelisin. Sunduğu nem moleküllerini gün boyunca cildine hapseden ve etkisini yitirmeyen bir nemlendirici ile her an ferah ve yumuşacık bir cilde sahip olabilirsin.

Burada bahsettiğimiz özelliklere uygun mükemmel nemlendirici önerilerimizi aşağıda bulabilirsin!

L'Oréal Paris Nem Terapisi Aloe Vera Suyu Kuru ve Hassas Ciltler, kuru cildine hayat vermek için özel olarak geliştirildi! Sıvı formu ile cildine asla rahatsız etmeden, çok kolay bir şekilde uygulanabilen bu ürün nemi tam 72 saat boyunca cildine hapseder. Su bazlı likit dokusu anında cildinde emilir ve seni çok kısa sürede ferahlık hissi ile buluşturur. Sen de çok daha esnek, yumuşak ve aydınlık bir cilde sahip olursun!
Kuru ve hassas cildin için daha krem formunda bir ürün kullanmak istersen L'Oréal Paris 3 Etkili Günlük Bakım Kremi Hassas Ciltler’i tercih edebilirsin. E vitamini, seramid ve UV filtresi içeren formülü ile cildini nemlendiren, rahatlatan ve koruyan bu üründe aradığın bakımı bulabilirsin!
{ "@context": "https://schema.org/", "@type": "WebPage", "speakable": { "@type": "SpeakableSpecification", "cssSelector": ["speakable-content"] }, "url": "https://www.lorealparis.com.tr/cilt-turune-gore-nemlendirici-nasil-secilir" }

Yağlı Ciltler İçin Nemlendirici

Yağlı cildin en büyük problemi, kendini nemlendirmeye çalışırken kontrolsüzce yağ üretmesidir. Bu sürecin sonunda da tenin üzerinde kalın bir sebum tabakası oluşur ve cilt hoş olmayan bir şekilde parlar. Bunu kontrol altına almak için cildin dengesini bulmasına yardımcı olacak yağsız nemlendirici çeşitlerine yönelmek gerekiyor.

Yağlı ciltler için nemlendiriciler, cildin yağ oranını dengeler ve ihtiyaç duyduğu su moleküllerini sunar. Böylece cilt nemlenmek için gereksiz yere yağ üretmek zorunda kalmaz ve sen de daha mat ve sağlıklı bir cildin keyfini sürebilirsin.

Teni ağırlaştırmayan, su bazlı yapısı ile yağlı cildini kontrol altına alan L'Oréal Paris Nem Terapisi Aloe Vera Normalden Karmaya Ciltler ile cildini hayal ettiğin pürüzsüzlüğe ulaştırabilirsin. Aloe vera ve hyaluronik asit içeren formülü ile cildi yağlandırmadan nemlendiren bu ürünle gün boyu yumuşacık bir cilde sahip olabilirsin!

Karma Ciltler İçin Nemlendirici

Karma ciltlerde genellikle T bölgesi olarak isimlendirilen burun-çene hattı ve alın yağlı, yanaklar ise daha kuru olur. Bu cilt tipini kontrol altına alabilmek için yapabileceğin iki şey var. Bunlardan biri cildinin kuru bölgelerine kuru ciltlere özel, yağlı bölgelerine yağlı ciltlere özel ürünler sürmek. Yani iki nemlendiriciyi farklı alanlara uygulamak. Diğeri ise karma ciltlere özel formüle edilen ürünleri tercih etmek. Bu noktada L'Oréal Paris’in sana sunduğu muhteşem seçenekleri deneyebilirsin.

L'Oréal Paris L'Oréal Paris 3 Etkili Ferahlık Günlük Bakım Kremi Normal Ve Karma Ciltler, tenini yumuşatır ve gün boyu koruma sağlar. Jel formlu kıvamı ile cilt üzerinde rahatlıkla dağılan bu ürün temel vitaminler içeren formülü ile cilt yapısını güçlendirir ve sağlıklı bir pırıltı sunar.
L'Oréal Paris 3 Etkili Günlük Bakım Kremi Normal Ve Karma Ciltler, tenini 24 saat boyunca nemlendirir. E vitamini, seramid ve UV faktörleri içeren formülü ile cildine kapsamlı bakım ve koruma uygular. Gliserin ile güçlendirilen formülü cildi yağlandırmadan ve ağırlaştırmadan yumuşatır.

Nemlendirici Ne Zaman ve Nasıl Uygulanır?

Nemlendirici sabah ve akşam cilt bakım rutinlerinde, temiz cilde uygulanır.
Öncelikle yüzündeki makyajı makyaj temizleyici ile çıkarmalısın. Ardından cilt tipine uygun bir yüz temizleme jeli ve tonik ile tenini tamamen arındırmalısın.
Yoğun bakım için nemlendirici öncesinde cilt serumu uygulayabilirsin.
Sonrasında cildin ihtiyaçlarına uygun olarak seçtiğin nemlendirici ile cilt bakımına devam edebilirsin.
Nemlendiriciyi ince bir tabaka halinde uygulamaya özen göstermelisin. Üründen birkaç parça yüzün belirli noktalarına sürdükten sonra yukarıya doğru hafifçe masaj yaparak cildine yedirebilirsin.
Nemlendirici kremi yalnızca yüzüne sürmen yeterli değil. Boyun ve dekolte bölgesine de uygulama yapman gerekiyor.

L'Oréal Paris’te cildinin kendine has ihtiyaçlarına uygun muhteşem ürünler bulabilirsin! Bakımlı, güzel ve aydınlık bir cilt ile güzelliğini cildine taşıyabilirsin!

{ "@context": "https://schema.org/", "@type": "WebPage", "speakable": { "@type": "SpeakableSpecification", "cssSelector": ["speakable-content"] }, "url": "https://www.lorealparis.com.tr/cilt-turune-gore-nemlendirici-nasil-secilir" }
{ "@context": "http://schema.org", "@type": "Thing", "subjectOf": { "@type": "ItemList", "itemListElement": [ ] } }
{ "@context": "http://schema.org", "@type": "BreadcrumbList", "itemListElement": [ { "@type":"ListItem", "position": 1, "item": { "@id": "/", "name": "Ana Sayfa" } } , { "@type":"ListItem", "position": 2, "item": { "@id": "https://www.lorealparis.com.tr/trend-ve-ipuclar", "name": "Trend ve ipuçları" } } , { "@type":"ListItem", "position": 3, "item": { "@id": "https://www.lorealparis.com.tr/cilt-turune-gore-nemlendirici-nasil-secilir", "name": "cilt turune gore nemlendirici nasil secilir" } } ] }