Boyalı Saç Bakımı

Saç boyaları bize saçlarımızı dilediğimiz gibi renklendirme ve stilimizi kendi isteklerimize göre biçimlendirme şansı tanıyor. Ama bu yönleriyle hayatlarımızın vazgeçilmezlerinden olan boyalar bunu yaparken saçları biraz yıpratıyor. Bu nedenle boyalı saçlara normalden daha farklı bir bakım uygulamak gerekiyor. Çünkü ancak bu şekilde tercih ettiğimiz rengin en güzel halini uzun süre boyunca kullanabiliyor, renklenen saçların yumuşacık ve ipeksi bir formda kalmasını sağlayabiliyoruz.

Peki, boyalı saçların parlak, ipeksi ve pürüzsüz olması için neler yapabiliriz? Saçları boyadıktan sonra nasıl şampuanlar kullanmalı, nelere dikkat etmeliyiz? Tüm bu sorular boyalı saçlar için hayati önem taşıyor. Eğer senin de aklında boyalı saçlarına nasıl bakman gerektiğine dair sorular varsa yanıtları bu yazıda bulabilirsin!

Boyalı Saç İçin Bakım Neden Bu Kadar Önemli?

Saç boyası formülleri saçların rengini değiştiren özel pigmentlerle beraber birtakım kimyasallar da içerir. Bu kimyasallar boyanın kalıcılığını için çok önemlidir. Fakat güçlü etkileri saç tellerini yıpratabilir ve incelmesine sebep olabilir. İncelen teller de hassaslaşır ve kurumaya, kırılmaya yatkın bir hale gelir.

Elbette, saç boyasının saçlara kattığı parlaklığı sonuna kadar yaşamak ve tercih ettiği rengi her zaman en mükemmel haliyle kullanmak herkesin hakkı. Ve aslında bu o kadar da zor bir şey değil. Sadece boyalı saçlara özel bir bakım rutini oluşturmak gerekiyor. Biraz daha özenli ve dikkatli davrandıktan sonra saç boyasının saç tellerinde yarattığı yıpratıcı etki ortadan kalkıyor ve sana da enfes rengiyle baş döndüren, yumuşacık saçların tadını çıkarmak kalıyor!

Boyalı Saç Bakımı Nasıl Olmalı?

Boyalı saç bakımında en önemlisi doğru ürünler tercih etmek. Sonrasında ise günlük alışkanlıklarını saçlarının ihtiyaçlarına göre düzenlemen gerekiyor.

1. Boyalı Saçlara Özel Ürünler Kullan

Boyalı saçlara renk koruyucu özelliği bulunan ürünlerle bakım yapmak gerekiyor.

  • Saçların parlaklığını artıran, güneş ışınlarının renk üzerindeki açıcı etkisine karşı koruyucu bir rol oynayan özel formüllü şampuan ve saç kremi çeşitleri ile boyalı saçlarına nazikçe bakım yapmalısın.
  • Saçların rengini korurken bir yandan da tellerin yapısını güçlendirecek ve ihtiyaç duyduğu nemi sunacak bir maske ile boyalı saçlarına haftalık olarak yoğun bakım uygulamalısın.

Her iki adımda da sana mükemmel sonuçlar sunacak ürünleri L'Oréal Paris Color Vive serisinde bulabilirsin. Boyalı saçların ihtiyaçları göz önüne alınarak formüle edilen bu seri, UV koruyucu faktörü sayesinde güneşin yıpratıcı etkilerinden de saçlarını uzak tutar.

2. Mor Şampuan Mucizesinden Yararlan

Hayatlarımıza giren en yeni saç bakım ürünlerinden biri olan mor şampuanlar boyalı saçların duruşunu güçlendiren formülleri ile kalpleri çalıyor. Kullananların şimdiye kadar neredeydi bu şampuan diye sorduğu bu ürünlerle sen de açık renklerdeki saç tonunu koruyabilirsin.

Özellikle açık sarı, gri, beyaz, platin tonlarında sık sık ortaya çıkan bu sıcak turuncu yansımalar saçların duruşunu bozar. Aynı durum küllü tonlar için de geçerli. Soğuk yansımalar sunan küllü kumral ve sarı tonları zaman içerisinde kızılı andıran turuncularla gölgelenebilir. Tüm bunlardan kurtulmak için mor şampuan kullanmak şart. Çünkü mor şampuanlar içerisindeki özel pigmentler sayesinde boyalı saçlarda oluşan rahatsız edici turuncu yansımaları nötrler. Böylece saçların soğuk tonu sıcak renk dalgalarıyla bozulmamış olur.

Seni asla yarı yolda bırakmayacak muhteşem bir mor saç bakım ürünü ile tanışmak ister misin? İşte karşında L'Oréal Paris Elseve Mor Şampuan!

Elseve Color Vive Turunculaşma Karşıtı Mor Şampuan, içeriğindeki renklendirici partiküller sayesinde turuncu formdaki pigmentleri yakalar ve nötrler. Formülündeki UV filtresi saç tellerini güneşin yıpratıcı ışınlarından koruyarak istenmeyen renk açılmalarını önler. Seni çok daha parlak saçlarla buluşturan bu harika şampuan, saç boyasının etkisini uzatır ve her an ilk günkü duruşunu koruyan boyalı saçlara sahip olmanı sağlar. Yapman gereken tek şey; platin, sarı, gri ya da küllü tonlardaki saçlarını haftada bir defa Elseve Color Vive Turunculaşma Karşıtı Mor Şampuan ile yıkamak! Farkı hemen hissedeceğinden emin olabilirsin. Daha kapsamlı bakım için mor şampuan sonrasında Elseve Color Vive Turunculaşma Karşıtı Renk Düzeltici Mor Maske’yi de kullanabilirsin. 

{ "@context": "https://schema.org/", "@type": "WebPage", "speakable": { "@type": "SpeakableSpecification", "cssSelector": ["speakable-content"] }, "url": "https://www.lorealparis.com.tr/boyali-sac-bakimi" }
0

3. Tüm Saç Bakım Ürünlerini Saçlarına Masaj Yaparak Yedir

Aslında bu madde her saç tipi için geçerli ama boyalı saçlarda daha çok ön plana çıkıyor. Kullanılan ürünlerin saça masaj yaparak uygulanması formülün saç tellerine ve köklere çok daha iyi işlemesini sağlıyor. Aksi halde bakım biraz yüzeysel oluyor ve tam verim alınamıyor diyebiliriz. Bu nedenle boyalı saçlarına uygulayacağın tüm ürünleri nazikçe, masaj yaparak yedirmeyi ihmal etmemeni öneririz.

4. Boyalı Saçlarını Çok Sıcak Su ile Yıkama

Sıcak su saçların düşmanı, boyalı saçların ise can düşmanı! Çünkü sıcak su saç tellerini aşırı derecede yıpratıyor. Saçların üzerindeki koruyucu tabakaya hasar veren ve telleri kurutan sıcak su elektriklenmiş, bakımsız ve cansız saçlarla baş başa kalmana sebep oluyor. Bunun yanında saçları çok sıcak suyla yıkamak boyanın zamanından önce akmasına da yol açıyor.

5. Saç Şekillendiricileri Uygulamadan Önce Mutlaka Koruyucu Kullan

Aslında boyalı saçların ısıl işlemlerden tamamen uzak durması öneriliyor. Saç kurutma makinesinin en düşük ayarda kullanılması ya da mümkünse saçların kendi halinde kurumaya bırakılması gerekiyor. Saçları şekillendirirken de düzleştirici ve maşadan uzak durmak lazım. Ama tabii bu her zaman mümkün olmayabilir. Böyle durumlarda mutlaka saçlarını koruyan durulanmayan saç kremi ya da saç spreyi kullanmalısın.

6. Saçlarını Koru

Boyalı saçları telleri yıpratan unsurlardan korumak büyük önem taşıyor.

  • Sıcak yaz günlerinde deniz sonrasında teller üzerinde biriken tuzlar kuruyup saç tellerinin sertleşmesine neden olur. Aynı zamanda tuzlu su boyanın açılmasına sebebiyet verir. Üstüne bir de güneş ışınları geldi mi, boyalı saçlar büyük hasar görür. Tüm bunları önlemek için denizden çıkınca mutlaka duş almalısın. Gün içerisinde saç bakım yağı ile saçlarına bakım yapmalısın. Ve UV koruması içeren şampuanlar kullanmalısın.
  • Biraz önce bahsettiğimiz durum havuz için de geçerli. Havuz suyundaki klor da boyalı saçları yıpratan bir bileşen. Bu nedenle havuzdan sonra da mutlaka duş almak ve saçları nemlendirmek gerekiyor.
  • Saçlarını çok sıkı sıkı toplamaktan kaçınmalısın. Uçlarındaki kırıkları düzenli olarak aldırmalısın. Böylece saçların ağırlaşmaz ve daha sağlıklı olur.

Sen de ne olursa olsun her zaman en kusursuz haliyle çevresini etkilemeyi bilen ve stilinden ödün vermek istemeyen kadınlara aradıkları formülleri sunan L'Oréal Paris ile boyalı saçlarına kapsamlı bir bakım yapabilirsin.

 

{ "@context": "https://schema.org/", "@type": "WebPage", "speakable": { "@type": "SpeakableSpecification", "cssSelector": ["speakable-content"] }, "url": "https://www.lorealparis.com.tr/boyali-sac-bakimi" }
{ "@context": "http://schema.org", "@type": "Thing", "subjectOf": { "@type": "ItemList", "itemListElement": [ ] } }
{ "@context": "http://schema.org", "@type": "BreadcrumbList", "itemListElement": [ { "@type":"ListItem", "position": 1, "item": { "@id": "/", "name": "Ana Sayfa" } } , { "@type":"ListItem", "position": 2, "item": { "@id": "https://www.lorealparis.com.tr/trend-ve-ipuclar", "name": "Trend ve ipuçları" } } , { "@type":"ListItem", "position": 3, "item": { "@id": "https://www.lorealparis.com.tr/boyali-sac-bakimi", "name": "Boyali Sac Bakimi" } } ] }