BB ve CC Krem Rehberi: Bu Ürünler Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?

Kozmetik sektörü her geçen gün kendini yeniliyor. Hızla gelişen teknolojinin bakım ve güzellik alanına kattığı yeni formüller de büyük bir hızla hayatlarımıza dahil oluyor. İşte bunlar arasında en çok dikkat çekenlerin başında da BB ve CC krem çeşitleri geliyor.

Bahsettiğimiz bu iki makyaj malzemesinden ilk olarak BB krem ile tanıştık. Çok da uzak olmayan bir tarihte kozmetik dünyasına hızlı bir şekilde giriş yapan BB kremler, makyaj ile cilt bakım formüllerini bir araya getiren ürünlerin öncüsü olarak da görülebilir. Sonrasında ise CC kremler makyaj çantalarımızdaki yerini almaya başladı. Hatta sonradan bu ikilinin yanına DD, EE ve PP krem gibi farklı ürünler de eklendi.

Ama biz bugün daha çok bu yenilikçi ten makyaj ürünlerin en temelformüllerini inceleyeceğiz. BB krem ve CC kremler hakkında merak ettiğin tüm sorulara yanıt vererek bu ürünleri yaşamına dahil etmene yardımcı olacağız!

BB Krem Nedir?

BB krem ile başlayalım. İlk olarak natürel makyaj trendlerinin ana vatanı olarak tanımlayabileceğimiz Asya ülkelerinde ortaya çıkan BB krem “Blemish Balm” tabirinin kısaltması. Bu kavramı Türkçeye “leke kremi” ya da “sivilce kremi” olarak çevirebiliriz. Ama tabii ki BB krem dediğimiz, bilinen medikal sivilce ve leke kremlerinden biraz daha farklı.

BB krem, kusur örten bir renkli nemlendirici olarak tanımlanabilir. Cilt tonunu eşitleyen ve tene sağlıklı ışıltı veren BB kremler nemli ve ıslak bir bitiş sunar. Bu nedenle özellikle yaz aylarında çok daha sık bir şekilde kullanılır.

BB krem, renk pigmentleri barındırması açısından biraz fondötenimsi bir algı yaratsa da yapı olarak klasik fondötenlerden oldukça farklı. Çok daha sıvı ve yumuşak formda. Ve içeriğinde nemlendirici moleküller de bulunuyor. Bu da BB kremi kuru ve hassas ciltler için mükemmel bir ürün haline getiriyor.

BB Krem Ne İşe Yarar?

Tanımda biraz bahsettik ama BB kremin ten üzerinde yarattığı etkiyi daha yakından incelemek bu ürün türü hakkında kapsamlı bilgi sahibi olabilmen için önemli:

 • BB krem cildi aydınlatır ve ferahlatır. Teni ağırlaştırmaz ve yormaz.
 • Ten üzerindeki renk farklılıklarının doğal bir şekilde kapatılmasını sağlar. Cildin her bir noktasını kendi doğal tonuna uygun bir renkte buluşturur.
 • Hafif yapısı sayesinde gözenekleri örtmez. Bu da cildin gün boyu hava almasını ve ferah kalmasını sağlar.
 • İçeriğindeki özel moleküller ile cildi gün boyu nemli tutar.
 • Islak ve natürel bir bitiş sağlar.
 • Formülü SPF ile güçlendirilen BB kremler teni güneşin zararlı ışınlarından korur.

Eğer BB kremin tüm bu özelliklerini günlük hayatına taşımak istiyorsan L'Oréal Paris C'est Magic BB Krem ile tanışmanı öneririz. Formülünde incir özleri içeren ve antioksidan moleküllerle yapısı güçlendirilen bu BB krem sana kısa bir süre içerisinde dengeli, tek tonda buluşmuş ve natürel bir ten duruşu sunar. 24 saat boyunca cildi nemlendiren yapısı ile tenine hayat verir. Sen de L'Oréal Paris C'est Magic BB Krem’in açıktan koyuya doğru giden geniş renk skalası arasından kendi tenine uygun olanı seçerek BB krem mucizesini tenine işleyebilirsin.

BB Krem Nasıl Kullanılır?

BB kremi uygulamak oldukça basit.

 • Öncelikle günlük cilt bakımı rutinini tamamla. Senin de bildiğin gibi, makyaj her zaman temiz cilde yapılmalı. Bu nedenle önce yüz temizleme jeli, tonik ve nemlendirici ile cildini makyaja hazır hale getirmelisin.
 • BB kremin teninle kusursuz bir uyum yakalamasını istiyorsan makyaj bazı sürerek devam etmelisin. Bu noktada en iyi sonuç için cilt türüne uygun bir ürün seçmelisin.
 • Sıra geldi BB kremi tenine sürmeye. BB krem akışkan bir kıvamda olduğu için parmak uçlarıyla rahatlıkla uygulanabilir. Yüzünün farklı noktalarına damla damla BB krem sürdükten sonra parmak uçlarınla masaj yaparak ürünü cildine yedirebilirsin.
 • Dilersen temiz bir fondöten fırçası ya da nemli bir makyaj süngeri kullanarak da BB kremi cildine uygulayabilirsin.

CC Krem Nedir?

BB kremin çok sevilmesinin ardından hayatlarımıza giren CC kremler hakkında da konuşalım. CC krem, “Color Correcting” ifadesinin kısaltılmış hali. Bu tabirin tam Türkçe karşılığı, renk düzeltme. Yani CC kremlerin görevi, cilt üzerindeki renk eşitsizliklerini en aza indirerek ten rengini tek bir tonda buluşturmak. Burada CC kremi diğer makyaj ürünlerinden ayıran özellik, renk düzenlemesini teni ağırlaştırmadan ve yormadan yapıyor olması.

CC Krem Ne İşe Yarar?

CC kremin farkını ortaya koyduğu noktalar şöyle sıralanabilir:

 • CC krem yüzdeki kızarıklıkları zıt tonların birbirini nötrleme özelliğini kullanarak giderir. Renk çarkında kırmızının karşında yeşil bulunur. Bu, bahsettiğimiz bu iki rengin birbirini nötrlediği anlamına gelir. Yani kırmızı bir çizgi üzerine yeşil bir çizgi çekerseniz o çizgi görünmez hale gelir. İşte CC kremlerin yaptığı da bu. Hafif yeşil tonlu olan bu kremler tendeki kızarıklıklarla buluştuğunda birbirini nötrlüyor ve ortaya doğal ten renginin mükemmelliği ortaya çıkıyor.
 • CC krem bu renk düzenleyici etkisi sayesinde fondöten kullanmadan fondöten varmış etkisi yaratabiliyor.
 • Nemlendirici bileşenler içeren CC kremler tenin gün boyu yumuşacık kalmasını sağlıyor.
 • Hedefe yönelik moleküller içeren CC kremler yağlı ciltlerde oluşan parlamayı kontrol altına alarak gün boyu pürüzsüz bir ten duruşu sunar.
 • SPF etkisi bulunan CC kremler cildi güneşten korur.

L'Oréal Paris C'est Magic CC Krem ile siz de ten üzerindeki renk farklılıklarını ortadan kaldırabilirsiniz. İncir özleri içeren yumuşak dokusu ile teni okşayan bu CC krem, cildi 24 saat boyunca nemli tutar. Yeşilimsi yapısı ile ten üzerindeki tüm kızarıklıkları örterek cildin doğal rengini ortaya çıkarır.

CC Krem Nasıl Kullanılır?

CC kremlerin uygulaması BB kremlerle aynı şekilde.

 • İlk olarak cildini düzgünce temizlemen gerekiyor.
 • Sonrasında makyaj bazı ile devam etmelisin. Bu noktada kızarıklık karşıtı özelliği olan bir makyaj bazı kullanarak CC kremin etkisini en üst seviyeye çekebilirsin. L'Oréal Paris Infaillible Makyaj Bazı Kızarıklık Karşıtı ürününü kullanabilirsin. Bu makyaj bazı içeriğindeki mikro yeşil pigmentler ile kızarıklıkların görüntüsünü en aza indirir. Hafif formülünün cildi nemlendirme özelliği de bulunur. Sen de bu ürünü L'Oréal Paris C'est Magic CC Krem’den önce kullanarak daha ilk adımdan mükemmelleştirebilirsin.
 • Sonrasında parmak ucuna biraz CC krem dök ve yüzünde birkaç noktaya ürünü uygula. CC krem biraz yoğun kıvamlı bir ürün olduğu için ilk uygulamayı parmak ucunla yapman önemli. Böylece vücudunun ısısı ile kremin dokusu da yumuşar.
 • Ardından da parmak uçlarını, temiz bir fondöten fırçası ya da nemli bir makyaj süngeri kullanarak ürünü cildine dağıt.

Özetle: BB ve CC Krem Farkı Nedir?

Son olarak buraya kadar konuştuklarımızın bir küçük özetini yapalım. Böylece sen de ne zaman BB krem ne zaman CC krem kullanman gerektiğini daha iyi anlayabilirsin.

 • BB krem CC kreme göre daha akışkan bir ürün. CC krem ise biraz daha yoğun bir yapıya sahip.
 • BB krem genel olarak tüm cildin güzelleşmesi amacıyla kullanılıyor. CC krem ise kızarıklıklara etki ederek daha soruna yönelik bir çözüm sunuyor.
 • BB kremler ten renginde oluyor. Farklı cilt tonlarıyla uyumlu bir renk skalasına sahip olan BB kremler içerisinde herkesin kendine uygun bir ürün bulması mümkün. CC krem ise kişiye değil, soruna göre renklendiriliyor. Bu nedenle CC krem alırken cilt tonuna bakmaya gerek kalmıyor.
 • BB krem, ıslak ve aydınlık bir bitiş sunuyor. CC krem ise mat yapılı bir ürün.

Bilimsel gelişmeleri yakından takip ederek sana her zaman her şeyin en iyisini sunan L'Oréal Paris, BB ve CC krem çeşitleriyle de tenine hayat vermeye devam ediyor! Sen de dilediğin zaman sana özel hazırladığımız farklı koleksiyonları inceleyebilir, ürünlerin tenindeki duruşunu test etmek için Sanal Dene uygulamamızı kullanabilirsin.

{ "@context": "https://schema.org/", "@type": "WebPage", "speakable": { "@type": "SpeakableSpecification", "cssSelector": ["speakable-content"] }, "url": "https://www.lorealparis.com.tr/bb-ve-cc-krem-rehberi" }
0
 
{ "@context": "https://schema.org/", "@type": "WebPage", "speakable": { "@type": "SpeakableSpecification", "cssSelector": ["speakable-content"] }, "url": "https://www.lorealparis.com.tr/bb-ve-cc-krem-rehberi" }
{ "@context": "http://schema.org", "@type": "Thing", "subjectOf": { "@type": "ItemList", "itemListElement": [ ] } }
{ "@context": "http://schema.org", "@type": "BreadcrumbList", "itemListElement": [ { "@type":"ListItem", "position": 1, "item": { "@id": "/", "name": "Ana Sayfa" } } , { "@type":"ListItem", "position": 2, "item": { "@id": "https://www.lorealparis.com.tr/trend-ve-ipuclar", "name": "Trend ve ipuçları" } } , { "@type":"ListItem", "position": 3, "item": { "@id": "https://www.lorealparis.com.tr/bb-ve-cc-krem-rehberi", "name": "bb ve cc krem rehberi" } } ] }