Aloe Veranın Faydaları Nelerdir?

İnanılmaz faydaları ile ön plana çıkan aloe vera L'Oréal Paris’in bakım ritüellerine dahil ettiği mucizevi bitkilerin başında geliyor. Eğer sen de hem L'Oréal Paris’in sana sunduğu muazzam cilt bakım ürünleriyle tanışmak hem de başroldeki aloe veranın faydaları hakkında detaylı bilgi almak istiyorsan sana özel hazırladığımız bu yazıyı mutlaka incelemelisin!

Aloe Vera Nedir?

Aloe vera, üzeri küçük dikenlerle kaplı bir yeşil bitki. Anavatanı Afrika. Ülkemizde ismi “sarısabır” olarak da biliniyor. Bu bitkinin aslında tabiatta birçok farklı çeşidi var. Bu çeşitlerden bazıları zehirli, bazıları ise tenle temas ettirilmemesi gereken tahriş edici bileşenler içeriyor. Ama tabii ki aloe vera ailesinin içerisinde hepimizin yakından tanıdığı ve kullandığı türler de var. Bunların başında da evlerde ve saksıda rahatlıkla yetiştirilebilen “Aloe Barbadensis” türü geliyor.

Çok eski zamanlardan beri kraliçelerin ve sultanların güzellik ritüellerinde yer alan aloe vera ilk olarak tıp alanında kullanılmaya başlanmış. İyileştirici gücünden dolayı birçok farklı cilt rahatsızlığının ve değişik hastalıkların tedavisinde kullanılan aloe veranın ten üzerindeki etkisi fark edilince bu bitki bir kozmetik ürününe dönüşmüş. Günümüzde hala hem tedavi edici yönlerinden hem de güzelliği besleyen özelliklerinden faydalanılıyor.

Aloe veranın aktif olarak kullanılan iki formu var. En temel olan, aloe vera jel. Şeffaf formlu, yoğun kıvamlı aloe vera jeli bitkinin yapraklarından elde ediliyor. Dikenli yaprak boylamasına kesiliyor ve içerisindeki jel kısmı ortaya çıkıyor. Bu jel sulandırıldığında da aloe vera suyu olarak bilinen şifalı sıvıya dönüşüyor. Bitkinin yeşil kabuk kısmı da uzmanlar tarafından medikal amaçlarla kullanılabiliyor.

Aloe Veranın Faydaları Nelerdir?

Aloe vera kesinlikle çok zengin bir bitki. Jel kısmında tam 18 farklı amino asid, 20 mineral ve 12 vitamin çeşidi bulunuyor. Bu kompleks yapısı sayesinde de aloe vera birçok derde derman oluyor:

 • Aloe veranın hücre yenilenmesine sağladığı katkıyla vücuttaki toksinlerle savaşarak genel sağlığı destekler.
 • Yoğun vitamin, mineral ve aminoasit içeriği sayesinde serbest radikallerin vücuda verdiği hasarı en aza indirir.
 • Stres ve kötü beslenme gibi vücut direncini düşüren etmenlerin ve sigara, alkol gibi zararlı maddelerin bedene verdiği zararı azaltır.
 • Bağışıklık sistemini destekler ve daha güçlü ve sağlıklı bir bedene sahip olmanızı sağlar.
 • Su bazlı yoğun nemlendirici etkisi sayesinde her türlü cilt tipine ihtiyaç duyduğu nemi sunar. Genel cilt sağlığını destekler.
{ "@context": "https://schema.org/", "@type": "WebPage", "speakable": { "@type": "SpeakableSpecification", "cssSelector": ["speakable-content"] }, "url": "https://www.lorealparis.com.tr/aloe-veranin-faydalari-nelerdir" }
0

Aloe Veranın Cilde Faydası

Aloe vera yüze faydaları ile bilinen bir bitki. Kozmetik alanında kullanılmasının en önemli sebeplerinden biri de bu. Şöyle açıklayalım:

 • Nemlendirici etkisiyle cildin elastik yapısını güçlendirir. Böylece daha sağlıklı bir ten duruşuna sahip olmanı sağlar.
 • Aloe veranın iyileştirici etkisi ten üzerindeki enfeksiyonların azalmasına yardımcı olur. Sivilce, yanık izleri, güneş lekeleri, herpes simpleks virüsünün sebep olduğu uçuklar, böcek ve sinek ısırıkları, mantar ve sedef hastalığının neden olduğu cilt lekeleri… Aloe veranın hem tüm bu ten rahatsızlıkları üzerinde iyileştirici etkisi vardır hem de tedavi sonrasında ciltte kalan lekelerin giderilmesini sağlar.
 • Cildi sakinleştirir ve yatıştırır. Özellikle ağda sonrasındaki tahrişe ve yanık sebebiyle tende oluşan gerginlik hissine iyi gelir.
 • Cildi yatıştırma özelliği sayesinde sivilce oluşumunu da en aza indirir.
 • Ağız içi mukozasında oluşan enfeksiyonların iyileşmesine yardımcı olur.

Aloe Veranın Saçlara Faydası

Yalnızca cilt değil, aloe vera saça faydaları ile de ön plana çıkıyor.

 • Nemlendirici etkisi saç derisinin çok daha yumuşak olmasını sağlar.
 • Derinlemesine nemlenen deride döküntü ve kaşıntı problemi ortadan kalkar. Böylece kepek sorunuyla uğraşmak zorunda kalmasın.
 • İyileştirici etkisi saç derisindeki enfeksiyonlara iyi gelir. Sivilce oluşumu azalır.
 • İçeriğindeki faydalı bileşenler kolajen ve keratin üretimini destekler. Böylece saç kökleri beslenir ve güçlenir.
 • Kökten beslenen saçlar çok daha güçlü ve parlak bir hal alır. Dökülmeler azalır.

Aloe Vera Nasıl Kullanılır?

Aloe veranın hem jeli hem de bu jelden elde edilen suyu günlük hayatta kullanılabiliyor. Şöyle:

 • Aloe vera jeli cildindeki enfeksiyon ve lekelerin üzerine direkt uygulayabilirsin. Temiz bir pamuğa bir miktar taze jel alarak sorunlu bölgelere nazikçe sürebilirsin.
 • Ağda sonrasında kabaran, yandığı için irrite olan cildine taze aloe vera jeli uygulayabilirsin. Bu aşamada jeli öncesinde biraz buzdolabında bekletirsen ferahlık hissinin artığını göreceksin.
 • Nemlendirici olarak da taze aloe vera jeli kullanabilirsin. Fakat bu noktada cildinde oluşabilecek alerjik reaksiyonlara dikkat etmen gerekiyor. Tüm yüze, direkt ve düzenli olarak taze aloe vera jeli sürmek bir süre sonra teninde tahrişe sebep olabilir.
 • Aloe vera jelini Hint yağı ya da Hindistan cevizi yağı gibi doğal yağlarla karıştırarak saç maskesi yapabilirsin.
 • Sıcak yaz günlerinde cildini ferahlatmak için aloe vera jelini bir blenderdan geçirdiğin bir salatalıkla karıştırarak yüzüne uygulayabilirsin.
 • 2-3 yemek kaşığı kadar taze aloe vera jelini 1 su bardağı su ile karıştırarak aloe vera suyu elde edebilirsin. Bu suyu farklı içeceklerin içine karıştırabilirsin. Dilersen tek başına da tüketebilirsin. Ama günde 1 bardaktan fazla aloe vera suyu içmemeye özen göstermelisin.

L'Oréal Paris’in Aloe Vera İçerikli Muhteşem Serisi!

Cildi yatıştırarak ferahlatan ve derinlemesine nemlendiren aloe vera L'Oréal Paris vizyonuyla buluştu ve ortaya harika bir seri çıktı! Sen de 3 farklı cilt tipine özel ürünler içeren ve formülü hyaluronik asit ile güçlendirilen L'Oréal Paris Nem Terapisi Aloe Vera Suyu serisi ile tenine hayat verebilirsin!

Tüm bu muhteşem cilt bakım ürünlerinin yanında L'Oréal Paris True Match Cilt Bakım Etkili Fondöten de aloe vera özleri içeriyor. Böylece tenini tek renkte buluştururken bir yandan da cildine hayat verecek dokunuşlar yapıyor!

Sen de L'Oréal Paris’te her ihtiyacına uygun, cildini en kısa sürede en mükemmel formuna ulaştıracak harika ürünler bulabilirsin! Kendini ve tenini kalite ile ödüllendirebilir, bakımlı duruşunun etrafında yarattığı hayranlığın keyfini sürebilirsin!

{ "@context": "https://schema.org/", "@type": "WebPage", "speakable": { "@type": "SpeakableSpecification", "cssSelector": ["speakable-content"] }, "url": "https://www.lorealparis.com.tr/aloe-veranin-faydalari-nelerdir" }
{ "@context": "http://schema.org", "@type": "Thing", "subjectOf": { "@type": "ItemList", "itemListElement": [ ] } }
{ "@context": "http://schema.org", "@type": "BreadcrumbList", "itemListElement": [ { "@type":"ListItem", "position": 1, "item": { "@id": "/", "name": "Ana Sayfa" } } , { "@type":"ListItem", "position": 2, "item": { "@id": "https://www.lorealparis.com.tr/trend-ve-ipuclar", "name": "Trend ve ipuçları" } } , { "@type":"ListItem", "position": 3, "item": { "@id": "https://www.lorealparis.com.tr/aloe-veranin-faydalari-nelerdir", "name": "aloe veranin faydalari nelerdir" } } ] }