Cilt Lekeleri Neden Oluşur

Cilt lekeleri birçok kişinin rahatsızlık duyduğu problemler arasında yer alır. Cilde rengini veren hücrelerdeki düzenlikten kaynaklanan cilt lekesi sorunu özünde farklı faktörler bulunur. Zararlı güneş ışınları ya da yanlış kozmetik ürün kullanımı gibi faktörler cildiniz üzerinde estetik açıdan kötü görünüme yol açar.

Farklı nedenlere bağlı olarak ortaya çıkabilen lekeleri, özellikle en fazla el ve yüz bölgelerinde ortaya çıkar. Bununla birlikte yanaklar ve bıyık bölgesinde leke oluşumunu görmek mümkün. Bu yüzden cilt lekesi oluşumunu önleyebilecek içeriklerle geliştirilen profesyonel ürünleri kullanmak önem arz eder. Glikolik asitli serum, leke oluşumunu ortadan kaldırabilecek bir ürün olup leke savaşınızda sizin yanınızda olur. Glikolik asit ne işe yarar sorusunun cevabını kısa sürede gösterdiği etki ile belli eden Glycolic Bright Serum, cildin sağlıklı ve pürüzsüz görünüm kazanmasını destekler.

Cilt Lekesi Nedir?

Cilt lekesi, deri üzerindeki izler için kullanılan bir terim olmakla birlikte birçok leke türünü ifade etmek için kullanılır. Cilt üzerinde bazı leke türleri tıbbi tedavi gerektirirken bazıları da zararsız olmakla birlikte kozmetik ürünleri ile belli sürede geçer. Ciltte görülen herhangi bir nokta, renk değişikliği ya da işaretler kusur olarak algılandığı için bu lekelerin görünümü azaltacak yollara ve ürünlere yönelim sağlanır.

Ciltte renk eşitsizliği görünümüne sebep olan lekelere sahip olan bireylerin öncelikle yıl boyunca güneş koruyucu ürünleri kullanılması tavsiye edilir. Bununla birlikte retinol ve glikolik asit gibi cilt hücrelerinin yenilenmesini destekleyen ürünlere cilt bakım rutinlerinde yer açması önemli bir noktadır.

Cilt Lekeleri Neden Olur?

Cilt lekelerinin oluşmasının altında pek çok neden var. Cilt üzerinde farklı biçim ve boyutlarda meydana gelen lekeler çoğunlukla zararsız olmakla birlikte birçok kişi için rahatsızlık uyandırır.

Cilde rengini veren melanin pigmentinin fazla üretiminden kaynaklansalarda lekeler ayrıca aşağıda yer alan faktörlerden dolayı da oluşabilir.

● Güneşe maruz kalma

● Hamilelik

● Kullanılan bazı ilaçlar

● Yaş

● Zararlı kimyasallar

● Yanlış kozmetik ürünleri kullanımı

● Genetik yatkınlık

Cilt Lekesi Türleri

Yüzde renk eşitsizliği tek bir nedenden dolayı oluşmaz. Birçok leke türü bulunur. Genellikle rastlanılan lekeler ise aşağıdaki gibidir.

Akne: Akne birçok kişinin yaşadığı problemlerden biri olup cildin çok fazla yağ üretmesi sonucu ortaya çıkar. Aşırı aktif yağ bezleri, ergenlik ya da menstruasyon faktörlerinin ciltte aşırı yağ üretimine neden olmasından dolayı sürekli ya da belli aralıklarla sivilce problemi ile uğraşabilirsiniz. Bunlar dışında stres ve depresyon gibi etmenler de sivilce oluşumunu tetikleyebilir.

Beyaz nokta: Beyaz noktalar küçük ve yuvarlak lekeler olup gözeneklerin tıkanmasından dolayı oluşurlar. Diğer adı kapalı komedeon olup ciltte beyaz kabarıklık olarak belirir. Hafif sivilce formundaki bu leke türü, aşırı sebumun yanı sıra ölü deri birikimi sonucu da oluşabilir.

Siyah nokta: Komedon olarak da bilinen siyah nokta bir diğer leke türü olup ciltteki foliküllerde tıkanmanın meydana gelmesi ile oluşur. Çoğu kişi tarafından rahatsızlık edici olarak algılanan siyah noktalar, bazı kozmetik ürünlerin gösterdikleri etkiler sayesinde geçebilir.

Nodüller: Cilt lekesi türleri arasında gösterilen nodüller genellikle yuvarlak şekilli ve iltihaplı olup cildin yüzeyinde ya da altında olabilir. Bir tür akne türü olan nodüller kendiliğinden patlayabilir ve ciltte leke olarak kalabilir.

Hiperpigmentasyon: Ciltteki koyu lekeleri tanımlamak için kullanılan hiperpigmentasyon genetik faktörlerden dolayı oluşabileceği gibi güneş hasarından ya da akne izinden dolayı da ciltte belirebilir.

Güneş lekeleri: Ciltte gelişen koyu renk değişimi güneş lekesi olarak ifade edilir. Kahverengi lekeler, uzun süre güneş ışığına maruz kalındığında yüz ve el üzerinde ortaya çıkabilir. Özellikle güneşe korumasız çıkıldığında güneşle gelen ciltteki kahverengi lekeler arasında çiller, solar lentigo ve melazma yer alır.

Cilt Lekeleri Nasıl Geçer?

Her leke türü oluşumuna bağlı olarak beraberinde farklı tedaviler gerektirebilir. Tedavi sürecini ise lekenin büyüklüğü ve derinliği etkiler. Bazı ciltte koyu leke türleri için uzman kontrolünde yapılan tedavilerin uygulanması gerekir. Zira etkili tedavi için önce teşhisin doğru yapılması gerekir. Uzman doktor tarafından yapılan tedaviler ile geçecek lekelere lazer, mezoterapi, kimyasal peeling ya da PRP gibi uygulamalar yapılabilir.

Bazı cilt problemlerinde ise cilt tonu eşitleyici serum kullanılarak leke sorunu ortadan kaldırılabilir. Düzenli kullanım ile birlikte etkileyici sonuçlarla karşılaşılabilir. Dermotologlar tarafından test edilen ürünlerin tercih edilmesi gözle görülür sonuçlar alınmasını kolaylaştırır. Leke karşıtı serum, etkili ve güçlü içeriği ile cildinizdeki koyu lekeleri minimuma indirirken sizi parlak ve sağlıklı bir cilt ile biraraya getirir.

Parlak cilt görünümü isteyenlerin favorisi olacak L'Oréal Paris Glycolic Bright serum, cilt yenilenmesini hızlandırır. Donuk, pürüzlü ve eşit olmayan cilt tonu ile mücadele edenlere, Glikolik Bright Serum bir çözüm sunmaktadır.. Parlak bir cilt için bakım rutinlerinize ekleyebileceğiniz bu muhteşem serum ile aydınlanabilirsiniz.

Glycolic Bright Serum Ne İşe Yarar?

Cilt bakım ürünleri birbirinden etkili bileşenleri ile çeşitli cilt sorunlarına iyi gelir. Glycolic Bright serum içerisinde de mükemmel etkileri ile dikkat çeken glikolik asit bulunur. Peki glikolik asit nedir ve cilde ne gibi etkileri vardır?

Alfa-hidroksi asit olarak bilinen bir AHA formu olan glikolik asit, peeling ürünlerinde sıklıkla kullanılır. Dermatologlar tarafından sevilen bu bileşen sağlıklı bir cilt elde edilmek istenildiğinde bir adım öne çıkar. Diğer AHA asitlerine göre cildin üst katmanlarına daha iyi nüfuz eden asit, mat cildin yerine taze ve yenilenmiş bir görünüme bırakır. Hücre yenilenmesini teşvik ederek kırışıklık sorununa iyi gelir. Cildin kurumasını önler. Kolajen üretimini desteklemesinin yanında daha canlı ve parlak bir cilde kavuşmanızın yolunu açar. Sivilce oluşumunu önlemesi ile de bilinen asit, cildin yenilenmesini sağladığı için akne izlerine iyi gelir. Güneş ve yaşlılık lekelerini hafifletmesi ile bilinir.

Aynı zamanda cilt tonu eşitsizliklerini de düzenler. Glikolik asit nasıl kullanılır sorusu için genellikle çeşitli cilt bakım ürünleri şeklinde kullanıldığı cevabı verilebilir. Genellikle yüz yıkama jellerinin yanı sıra maskelerde ve serumlarda kullanılır.

Glikolik asit serum, nemlendiriciden önce göz çevresinde uygulamada kaçınarak cilt yüzeyine sürülebilir. İçeriğindeki bileşen sayesinde yenileyici etki gösterek koyu leke görünümü hafifletir. Cilt tonu eşitsizliği sorununa iyi gelir ve aydınlık cilt görünümünü destekler. Leke giderici serum arayanları mutlu edecek Glycolic Bright Serum ile cildinizdeki kusurların 2 hafta içerisinde azaldığına tanık olabilirsiniz. Düzenli ve doğru kullanımla cildinizin daha parlak ve kusursuz görünmesini sağlayabilirsiniz.

Parlak, kusursuz ve aydınlık bir cilt ile birlikte özgüvenli duruşunuzun arkasındaki en büyük sırrınız olacak L'Oréal Paris cilt bakım ürünleri ile, sağlıklı ve taze bir görünüme bürünebilirsiniz.

 

{ "@context": "https://schema.org/", "@type": "WebPage", "speakable": { "@type": "SpeakableSpecification", "cssSelector": ["speakable-content"] }, "url": "https://www.lorealparis.com.tr/cilt-lekeleri-neden-olusur" }
 
{ "@context": "https://schema.org/", "@type": "WebPage", "speakable": { "@type": "SpeakableSpecification", "cssSelector": ["speakable-content"] }, "url": "https://www.lorealparis.com.tr/cilt-lekeleri-neden-olusur" }
{ "@context": "http://schema.org", "@type": "Thing", "subjectOf": { "@type": "ItemList", "itemListElement": [ ] } }
{ "@context": "http://schema.org", "@type": "BreadcrumbList", "itemListElement": [ { "@type":"ListItem", "position": 1, "item": { "@id": "/", "name": "Ana Sayfa" } } , { "@type":"ListItem", "position": 2, "item": { "@id": "https://www.lorealparis.com.tr/trend-ve-ipuclar", "name": "Trend ve ipuçları" } } , { "@type":"ListItem", "position": 3, "item": { "@id": "https://www.lorealparis.com.tr/cilt-lekeleri-neden-olusur", "name": "Cilt Lekeleri neden olusur" } } ] }