Terimler Sözlüğü

Akne

Ergenlik çağında oluşan bir cilt düzensizliğidir. İçinde kir ve mikro-organizmalar bulunan birkaç "papül" şeklindeki yağ bezi oluşumuyla kendini gösterir.

C Vitamini

Halk arasında yorgunluk giderici, hastalıklara karşı vitamin olarak bilinen C Vitamini ya da askorbik asitin kozmetik alanda da (peeling, parlatıcı, canlandırıcı, anti-oksidan) güçlü özellikleri vardır. Age Perfect, White Perfect, Visible Results ve Men Expert serilerinde yer alır.

Collagène - Kolajen

Ciltte bulunan ve cilt hücreleri olan fibroblastlar tarafından sentezlenen büyük proteinlerdir. Yaklaşık 1000 aminoasit uzunluğunda birbiri üzerine sarılmış 3 zincir şeklindedir. Cildin fiziksel yapısının (esneklik) ve ciltteki suyun korunmasını sağlar. Kollagenaz adı verilen özel bir enzim tarafından indirgenir.

Dermo peptid

Daha sıkı bir cilt ve cildin "sarkmasını" önlemek için hücreleri* canlandırır. Age Perfect serisi içinde yer alır.

Elastil lifleri

Beş yıllık araştırma sonucunda patentlenmiş madde. Elastin liflerinin zarar görmemesini sağlar, sayılarını ve dayanıklılığını artırır. Revitalift serisinin içinde yer alır.

*in vitro ortamda yapılan deney

Etkin koruma sistemi

Cildinizin günlük saldırılara karşı doğal dayanıklılığının artmasına yardımcı olan güçlü rahatlatıcı aktif madde. Sonuç: daha az tahriş, daha az sertlik, daha fazla rahatlık. Men Expert ürün serisi içinde bulunur.

FPS

Güneşten koruma faktörü. Bazen İngilizce'de SPF (Sun Protection Factor) kısaltmasıyla kullanılır,

Glikolik asit

Dermatologlar tarafından sıklıkla kullanılan ve doğal kolojen üretimini desteklemesiyle tanınan bir maddedir. Renovist ürün serisi içinde bulunur.

Hedef gözenek

Pure Zone serisinin devrimci teknolojisi sunar. Gözeneklerin kalbinde etki eder, derinlemesine yoğunlaşma sağlar.

Hydra novil

Nemlendirici ve keratolitik maddelerin birleşimi. Visible Results serisi içinde yer alır.

IP

Koruma faktörü (IP), güneş kreminin koruma veriminin ölçüsüdür. Koruma verimi bir ürünün güneş ışınlarına karşı koruyucu gücünü belirtir. Yani UVB ışınlara karşı korumayla ilgilidir. IP bazen FPS (facteur de protection solaire) ya da SPF (sunburn protection factor) olarak da geçer.

Isobacter

Anti bakteriyel salisilik ve keratolitik asitli ciltteki siyah noktalarla savaşan ve üremelerini durduran teknoloji. Bu teknoloji Pure Zone serisinde yer alır.

Lipidler

Lipidler yağ maddeleridir. Başlıca karbon, hidrojen ve oksijenden oluşan ve sudan daha az bir yoğunluğa sahip olan küçük hidrofob ya da amfipatik moleküllerdir. Lipidler, balmumu içinde katı, yağlar içinde sıvı halde bulunabilirler.

Melanine Block

Var olan pigment lekelerini azaltmaya yardımcı olmak ve oluşumunu önlemeye yardımcı olurlar. Age Perfect serisi içinde yer alır.

Mikro alüminyum oksit kristaller

Uzmanlar tarafından cilt yüzeyini parlatmak ve yenilemek için kullanılan madde. Mikro kristallerin mekanik sürtünmesi cilt yüzeyindeki düzensizlikleri giderir, ince çizgileri gözle görünür biçimde azaltır ve cilt ışıltılı bir görünüm kazandırır.

Oligo protein

Cildin bariyer görevini desteklemek için kullanılırlar. Hydraconfort temizlik serisi içinde yer alır.

Omega seramid

Cilt kuruluğunu önlemeye yardımcı olur. Hydraconfort Temizlik Serisi içinde yer alır.

Omegalar

Temel yağ asitleri 2 sınıfa ayrılan doymamış yağ asitleridir:

  • omega 3 (alfa linolenik asit ve türevleri)
  • omega 6 (linoleik aist ve türevleri)

Alfa Linolenik Asit ve Linoleik Asit dışardan yardım olmadığı sürece insan organizması tarafından sentezlenemez. Genellikle bitkisel yağlarda bulunur.

Temel yağ asitleri cildin bariyer görevini koruma ve güçlendirmede önemli bir rol oynamaktadır.

Nutrisism serisi içinde yer alır.>/p>

Phyto-dorphin

Kakao çekirdeklerinden oluşan karışım. Cildin doğal olarak nemlenmesini sağlar ve cildi rahatlatır. Happyderm serisi içinde yer alır.

Pro retinol

Cilt yenilenmesini sağlamasıyla tanınan güçlü kırışık önleyici madde. Revitalift bakım serisinde yer alır.

Sebum

Sebum cildin kendini korumasını sağlayan ince tabaka halinde yağ bezeleri salgısıdır.

Seramid

Cildin, normal bir cilt gibi kendi liflerini* üretmesine yardımcı olarak doğal lif üretimini destekleyen madde. Nutrissime serisinin içinde bulunan bir teknolojidir.

* in vitro ortamda yapılan deney

Siyah noktalar

Akneli ciltlerde keratin düzensizlikleri sebum çıkışını engelleyerek sivilce oluşumuna sebep olur. İçinde kıl, sebum ve bakteriler bulunan yağ bezi oluşumunu arttırır. Siyah noktalar sebum oluşumunu sağlayan serbest yağ asitlerinin oksitlendiği açık yağ bezleridir.

Allık

Yanak ya da yüzün göz veya dudaklar dışındaki bir kısmına renk vermek için kullanılan tüm ürünler.

Bronzlaştırıcılar

Cilt üzerine uygulanan ve güneşe maruz kalmadan bronzluğa yakın bir renk veren jel ya da krem. En çok kullanılan molekül Dihidroksi Aseton’un kısaltması olan DHA molekülüdür. Bu cilt renginin kazanımı güneşe maruz kalmayı gerektirmediği için güneş koruma özelliği TAŞIMAZ. Renk değişikliği cildin ilk katmanı olan stratum corneum ile sınırlıdır, her gün kullanılmadığı takdirde cildin pul pul dökülmesi ile birkaç günde renklenme kaybolacaktır. Daha homojen ve estetik bir sonuç almak için her uygulamadan önce cildin temizlenmesi önerilir.

Cilt tonu

Cilt tonu teninizi eşsiz kılan cildinizin farklılığıdır. Cildin 3 temel tonu vardır: altın sarısı, nötr ya da pembe.

Dermatolojik kontrol altında test etmek

Cildin dayanıklılığını ölçmek için bir dermatolog doktor tarafından kullanımı klinik bir deneye konu olan kozmetik bir ürünün kullanılabilirliliğini doğrulamak için ‘’göz denetiminden geçmesidir’’

Dudak kalemi

Dudakların etrafını çizerek belirginleştirmek için kullanılan kozmetik ürünü. Dudak kalemi, daha simetrik ya da daha kalın dudaklar elde etmek için dudak çevresini hafif farklı çizerek şeklini değiştirmek amacıyla kullanılabilir. Ayrıca dudak çevresinin kalemle çizilmesi rujun dudakta daha iyi durmasını sağlar.

Fondöten

Kusursuz makyaj için kaçınılmaz olan fondöten tenin görünümünü tamamlayarak, renk farklılıkları ve küçük kusurları kapatır, yüzü tamamen nötr bir tuvale çevirir. Göz kapaklarına uygulanan farların ve allıkların güzel gözükmesini sağlar. Farklı şekillerde (krem, sıvı, çubuk ya da pudra halinde) bulunabilir.

Göz Altı Kapatıcıları

Ciltteki gözaltı morluklarını ve cilt kusurlarını düzeltici ürün. Sarı pigmentle renklendirilen kapatıcılar gözaltı morluklarını gizlemeyi sağlar. Tercihen fondöten kullanımından önce uygulanır.

Göz Kalemi

Göz kapağı diplerinde doğrudan kirpik çizgisinin altında ve/veya üstünde bir çizgi oluşturmak için kullanılan kozmetik ürün. Ayrıca kirpiklere daha dolgun bir görünüm kazandırmak için de kullanılır.

Hipoalerjenik

alerji risklerini azaltmak için bir ürünün iade talebi (testler).

Kalıcı makyaj

Diğer kozmetik ürünlere kıyasla duruşunu ve rengini koruyan kozmetik ürünü. Fondöten, ruj ya da göz farı olabilir.

Kapatıcılar

Cilt kusurlarını ya da cildin doğal rengini tamamen ya da kısmen gizleyen kozmetik ürünler. Örneğin, başka ürünler (şeffaf oluşu sayesinde cilt görülebileceğinden daha doğal bir görünüm kazandıran) hafif bir kapatıcılık verirken bazı fondötenler (cildi iyi gizleyen) mükemmel bir kapatıcı güce sahip olabilirler.

Kompakt pudra

Fırça, pamuk ya da parmaklarla uygulanan sıkıştırılmış pudra. Kompakt pudra genellikle gün içinde makyaj tazelemek için kullanılır.

Maskara

Kirpikleri boyamaya, dolgunluk ve uzunluk kazandırmaya yarayan makyaj ürünü. Aynı zamanda kimi maskaralar kirpikleri güçlendirici tedavi ürünleridir. Sıvı ya da krem şeklinde boyayıcı madde ile düz ya da eğri bir fırça bulunan tüp şeklindeki ürünlerdir. Fırça tüpe batırılır sonra kirpiklere uygulanır. WATERPROOF maskara suya dayanıklıdır, bu da yağmur ya da gözyaşı durumunda yüze akmasını önler.

Matlaştırıcı

Parlamayı önleyen ve pürüzsüz görünüm kazandıran ürün.

Mineral makyaj

Mineral makyaj bir devrimdir. Her cilde uygundur ve cilt rengine uyum sağlar. Mineral makyaj hassas ciltlere daha çok hitap eder.

Parlatıcı

Işığı yansıtan dudak parlatıcısı.

Pürüzsüzleştirici

Cilde yumuşak bir görünüm kazandıran pürüzsüzleştirici bakım.

Siyah Nokta Karşıtı

Cilde normal kullanım koşullarında uygulandığında siyah nokta oluşturmaz.

Sürme

Esas olarak kükürt kurşunu (yada malakirt), kükürt ve hayvansal yağ karışımından oluşan ve gözlerde makyaj için kullanılan mineral pudra. Sürme karışımına göre siyah veya gri renkte olabilir. Göze ya da göz kapağına çizgi çekmek için kullanılır.

Temas alerjileri

Hassas yapıda bir kişinin bağışıklık sistemi (alerjen) tarafından yabancı görülen (önceden de temas etmiş olduğu) bir maddeyle temas etmesiyle oluşan cilt reaksiyonu. Bu reaksiyon genellikle egzama şeklinde görülür (kızarıklık, sızma, kabarıklık, kaşınma).

Ten

Genel görünüm ve cilt rengi.

Toz pudra

Püsküllü ya da büyük makyaj fırçalarıyla yüze uygulanan ince bir pudra. Fondöteni korumaya yarar ve genellikle sabahları kullanılır.

Waterproof

Suya dayanıklı

Yarı saydam

Cildi hafifce görünür kılan kapatıcılık özelliği olan kozmetik ürünler.

Ağartıcı

Saçın doğal pigmentleriyle birlikte kalıcı şekilde saç rengini açar. Boyama öncesindeki renge ve renk açıcıyı bekletme süresine göre 4-6 ton açılma elde edebilirsiniz.

Amonyak

Boyama ürünlerinde çok sık kullanılan bir alkali madde olan amonyak, saç pullarını hafifçe kaldırarak saç lifini dolgunlaştırma özelliğine sahiptir. Renklerin daha iyi nüfuz etmesini sağlar.

Beyaz saçların kapatılması

Beyaz saçların boyama ile kapatılma miktarının ölçümüdür. Beyaz saçların en uygun şekilde kapatılması için önerilen markalar Excellence, Preference ve Casting Crème Gloss'tur.

Boyama Derecesi

En açık tondan en koyu tona boya yoğunluğu derecesidir. Her boyamanın 1’den 10’a kadar bir "derecesi" vardır. 1 en koyu renk tonu, 10 ise en açık renk tonu derecesidir. 10 derece sarı rengi, 8 derece sarın renginden 2 ton daha açıktır. Bu sistem markaların çoğunda her renge uygulanır.

Dış tabaka

Saçın pigment içeren ve saça esneklik kazandıran orta kısmı. Boyama saçın dış tabakası üzerinde etkilidir. Bu tabaka saç kökünün kalbidir ve saç tellerinin mekanik özelliklerine önemli ölçüde etki etmektedir.

Geçici boyama ya da doğrudan boyama

"Doğrudan" boyama, ön karışım gerektirmeksizin uygulamaya hazır maddeyle boyama yöntemidir. Sonuçları :
"yarı-kalıcıdır" bundan dolayı da 6 ile 10 arası şampuanlamaya dayanır ve düzenli bir şekilde gittikçe azalır.

Gölgeler

Saçın geri kalanından farklı renkte, daha açık ya da daha koyu renk olabilen ince ya da kalın tonlardır.

Kalıcı Boyama

Etkileri silinemeyen renk açma işlemidir. İki ürün sayesinde renk açma ve boyama işlemini aynı anda yapar : boya maddesi (krem ya da jel) ve renk açıcı madde. Şampuanla kaybolmayan kalıcı bir renk elde edilir.

Kına

Çölsel bölgelerde yetişen kına ağacından elde edilen pudra şeklinde bitkisel bir boyadır. Geleneksel olarak, kına saçı kaplayarak kırmızı renk verir.

Kızıl tonlar

Saça kızıl, bakır ya da akaju renklerde gölge attırmak.

Kütikül

Saçın dış tabakası.

Saç Kremi

Parlaklığı, esnekliği ve kolay taranmayı sağlamak için şampuan sonrası saça uygulanan bir ürün.

Sıcak tonlar

Saçlara altın sarısı ya da bronz gölge attırmak.

Soğuk tonlar

Saça kül rengi ya da bej gölge attırmak.

Ton üstüne ton boyama

Saçın doğal rengini korur. Saç tonunu değiştirebilir ya da koyulaştırabilir. Tamamı veya %50’si beyaz olan saçlara uygulanabilir ve yaklaşık 28 şampuanlamaya kadar dayanır. Bunlar şampuanlamayla birlikte renkleri giderek azalan ürünlerdir.

Uygulama Bonesi

Genellikle saça gölge yapılırken kullanılan, üzerinde tutam tutam ayrılan saçları boyamaya yarayan delikli lastik bonedir.

Actirox

İlk kullanımdan itibaren kepek oluşumunu azaltmaya yardımcı etkin madde. Elsève Kepek Karşıtı serisi içinde yer alır.

Citrus CR

Saç derisini derinlemesine temizleyen ve kir tutmaması için saç liflerini düzleştiren arındırıcı madde. Elsève Citrus CR serisi içinde yer alır.

Equaderm

Son cilt tedavi teknolojilerinden ilham alınarak üretilen saç derisini dengeleyici ve yatıştırıcı etkisi sayesinde yeniden kepek oluşumunu geciktiren yeni formül. Elsève Kepek Karşıtı serisi içinde yer alır.

Expansyl

Saç köklerini canlandırmaya destek olarak çalışarak 18 saate kadar hacimli saçlar yaratır. Elsève Kalıcı Dolgunluk-Hacim Veren serisi içinde yer alır.

İnci proteini

Değerli incilere parlaklığını ve dayanıklılığını veren inci proteini, saçı besleyici ve canlandırıcı maddedir. Saçları kökten uca dengeli bir şekilde beslemek için saça nüfuz eder. Elsève Nutri-Gloss serisi içinde yer alır.

Multivitamin

Saçınıza gücün yanında canlılık ve parlaklık veren sağlık özütüdür. Saçlarınız ağırlaşmadan kolayca taranır. Elsève Multivitamin serisi içinde bulunur.

Nutri-filtre UV

Katyo iyonik bileşenler ve UV Filtresinin birleşmesiyle oluşan Color Vive'in Nutri-Filtre UV sistemi L'Oréal Paris laboratuarları tarafından özellikle saç renginizin parlaklığını korumak, boyalı saçları derinlemesine beslemek ve dış etkenlere karşı (fön, güneş, kirlilik) korumak için geliştirildi. Elsève Color Vive serisinde bulunmaktadır.

Nutrileum

Pürüzsüzleştirici madde olarak saçları yatıştırmak, şekillendirmek ve pürüzsüzleştirmek için kullanılır. Kuru ve hasarlı bölgeleri onarıcı ve besleyici mikro besleyicili yağ (kamelin yağı) içeren bir karışımdır. Elektriklenmeyi önleyici etkisi, saçların gün içinde kıvırcıklanmasını, dalgalanmasını ve kabarmasını önleyerek kalıcı pürüzsüzlük sağlar. Elsève Düzleştirici Etki serisi içinde yer alır.

Omega Céramide Saç Bakım Ürünü

Lipid temel maddesi Omega 6 ve güçlü onarıcı Seramid R içeren 2 patentli maddenin birleşimidir. Dış onarım yaptığı kadar iç onarım da sağlar; saç beslenir, yumuşar ve şekillenir. Elsève Yıpranma Karşıtı serisi içinde yer alır.

Régénium XY

Saçın temel maddelerinden birinin kopyası olan bir elementin ve saç dokusunu güçlendiren bir maddenin birleşiminden oluşur. Kökten itibaren saçı güçlendirir, kalınlaştırır ve pürüzsüzleştirir. Bütün bu özellikler Elsève Régénium serisinde mevcuttur.

Sélénium S Actif

Klasik kepek önleyicilere nazaran inatçı kepekleri ve kaşınma problemini daha hızlı ortadan kaldırır. Kullanmayı bıraksanız da kepek oluşumunu haftalarca geciktirecek kadar güçlüdür. Elsève Yoğun Kepek Karşıtı serisi içinde yer alır.

UV Filtreleri

Saç rengini ve saç dokusu bütünlüğünü korurlar. Elsève Color-vive serisi içinde yer alır.

Aerosol

Saçlar üzerine ince bir sis halinde uygulanan şekillendirici sprey.

Aerosol İçermeyen

Bir tür pompa ile saça uygulanan şekillendirici sprey.

Artık oluşumu

Saç bakımı ürünlerinin aşırı kullanımı ile saç üzerinde oluşan artık tabaka.

Krem

Saçı korumak ve yapılanmasını sağlamak için kullanılan kalın ve kremsi ürün. (Genellikle erkekler için uygundur)

Saç Spreyi

Sentetik reçine bazlı, saçları korumak ve sabitlemek için sıkılan çözücü içinde seyreltilmiş saç spreyi.

Serum

Düz ve parlak saçlar elde etmek için saç buklelerini kontrol etmeye yardımcı düzleştirici ürün.

Şekillendirici cila

Saçları belirginleştirmek, şeklini korumak ve parlatmak için hazırlanmış saç sabitleyici ürün. Studio Line ürünlerinde su bazlı cila kullanmaktadır.

Şekillendirici jel

Genellikle kremden daha ince yapılı olan, şeffaf, şekillendirici ürün.

Şekillendirici köpük

Saçları sabitlemeye, dolgunlaştırmaya ve şekil vermeye yarayan şekillendirici hafif köpük.

Şekillendirici krem

Genellikle jelden daha yoğun olan şeffaf, saçı besleyebilen şekillendirici ürün.

Şekillendirici sprey

Temiz ve kalıcı görünüm için saç şeklini koruyan ürün

GİRİŞ YAPIN

Üye iseniz, aşağıdaki bölümden kendinizi tanıtınız :

Bülten

L'Oréal Paris Bülten üyeliğimi sonlandırmak istiyorum

Şifremi unuttum

E-MAIL ADRESİNİZi yazınız; şifreniz e-mailinize gönderilecektir.

Arkadaşına gönder

Bize sağladığınız e-mail adresleri sadece istenilen makaleleri göndermek amaçlı kullanılacaktır ve saklanmayacaktır.

Gönder

Bültenimize üye olun

L'Oréal Paris e-posta bültenlerini almak için kayıt yaptırın : en çok konuşulan sezon trendleri ve yepyeni ürünler, size özel fırsatlar, güzellik promosyonları, uzman tavsiyeleri ve daha birçok sürpriz sizi bekliyor !

Üye olmak İstİyorum

L'Oréal Paris Bülten üyeliğinden ayrılmak için tıklayın.

UZMAN YARDIMI İSTER MİSİNİZ?
Bize telefon ya da e-mail aracılığı ile ulaşabilirsiniz. L'Oréal Paris'e danışmak için 0 800 211 02 49