"Her kadın kendisiyle ilgilenmeyi hakediyor, çünkü o buna değer."

JaneFonda L'Oréal Paris için

BİYOGRAFİSİNİ, GÜZELLİK İPUÇLARINI OKU VE BAŞARILARINI KEŞFET

Güzellik Elçileri

Ödüllü Sahne ve Ekran Yıldızı

Henry Fonda'nın kızı olan Jane Fonda, Actor's Studio'da öğrenim görüp kısa bir süre sahneye çıktıktan sonra 1960'ta sinemaya geçti. Cat Ballou (1965), Son Gerçek ya da Atları da Vururlar (They Shoot Horses, Don't They, 1969) gibi peşpeşe oynadığı filmlerle, kısa sürede dönemin en iyi kadın oyuncuları arasında sayılmaya başlanıp, 1971'de Fahişe (Klute), 1978'de Eve Dönüş (Coming Home) adlı filmlerle iki kez Akademi Ödülleri'ne adını En İyi Kadın Oyuncu sıfatıyla yazdırmayı başarmıştır.
2007'de, Jane Cannes Film Festivali'nde Palme d'Or Onur Ödülü almış ve bu ödüle layık görülen 3 kişiden biri olmuştur.
Jane Brodway'e 2009 Mart'ında dönmüş ve Moises Kaufman'ın 33 Variations oyununda sergilediği oyunculukla Tony Ödülüne layık görülmüştür.

Kadın Gücünün Savunucusu

Oyuncu çevre koruma, insan hakları ve çocuk istismarı gibi konularda çalışmalar yürütmektedir. Jane Fonda uzun yıllardan beri kadın erkek eşitliğinin bir numaralı savunucusudur. Ona göre kadınlar göz ardı edildiği sürece, fakirliğin önlenmesi, sürdürelebilir kalkınma, ve sağlık alanlarında yapılan her türlü çalışma başarısızlıkla sonuçlanacaktır.

Edebi ve Dramatik Başarı

2005 Mayıs ayında, Fonda'nın anılarını içeren My Life So Far kitabı Random House tarafından yayımlandı ve kısa bir süre sonra The New York Times'ın en çok satanlar listesinde ilk sıraya yerleşmeyi başardı. Aynı yılın bahar aylarında 15 yıl sonraki ilk filmi Vay Kaynanam Vay'ın 1. sıraya yerleşmesiyle, eş zamanlı olarak kitabı ve filmi 1. sırada yer alan ilk kişi oldu.

L'Oréal Paris bültenine üye olmak için kayıt olun.

Kapat

BÜLTEN

Kapat

Bülten üyeliğimi iptal ettiğiniz için teşekkür ederiz.

Arkadaşına gönder

Kapat
Teşekkürler, e-mailiniz gönderilmiştir
Gönder

Bize sağladığınız e-mail adresleri sadece istenilen makaleleri göndermek amaçlı kullanılacaktır ve saklanmayacaktır.